"Życie i dług" - Spotkania DKF-u Muranów

Dewizą Dyskusyjnego Klubu Filmowego Muranów jest pokazywanie "nieznanego kina uznanego", czasem filmów docenionych na festiwalach w mijającym roku, czasem tych niezauważonych przez szerszą publiczność, a czasem niebanalnej klasyki. Wszystko to w sprawdzonej konwencji dkfu, czyli prelekcja-projekcja-dyskusja, spotkania z gośćmi oraz... tanie karty wstępu (10 zł).

Projekt jest efektem współpracy studentów związanych z DKF-em Socjologów, DKF-em Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz z firmą Gutek Film, Kinem Muranów i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.

WTOREK, 8 kwietnia, godzina 20:00
"ŻYCIE I DŁUG" (Life and Debt)
reż. Stephanie Black
USA 2001
80 minut

"Życie i Dług" to dokument na temat skutków globalizacji ekonomicznej dla pełnej gorących rytmów i biedy Jamajki. Wyspy, która najczęściej kojarzona jest z ciepłym klimatem, muzyką reggae i oparami marihuany. "Kiedy podczas wakacji jesz przepyszny posiłek na balkonie hotelu; lepiej żebyś nie wiedział, że większość tego co jesz, przypłynęło statkiem z Miami" - ten bajkowy świat wakacji przeplata się w filmie z brutalną codziennością mieszkańców wyspy. Okrągłe wypowiedzi bankierów kontrastują z jasnym przekazem jamajskich rolników, wciąga radosna muzyka smutnej wyspy.

"Ten film świetnie ilustruje problemy globalizacji, a jednocześnie pokazuje jaką rolę odgrywają pieniądze niczego nieświadomych podatników krajów Północy (w tym również polskich podatników) w układance globalnych zależności - mówi Robert Cyglicki, z CEE Bankwatch Network. - Opublikowany przez nas raport na temat projektów Europejskiego Banku Inwestycyjnego w krajach Południa nie pozostawia cienia wątpliwości, że tzw. pomoc rozwojowa może być wykorzystywana w większym stopniu przez prywatne firmy europejskie, niż kraje, które jej rzeczywiście potrzebują. I to właśnie w tym wymiarze niewiele jest różnic pomiędzy tym, co robił Międzynarodowy Fundusz Walutowy na Jamajce w latach 90., a tym w jakim kierunku zmierzają europejskie instytucje finansowe."

Życie i Dług jest prowadzony narracją napisaną przez Jamaicę Kincaid na podstawie książki "A Small Place", co tworzy bezwzględny obraz "new world order" widziany oczami jamajskich robotników, farmerów i polityków. Zdjęcia filmowe przeplatane są doskonałą muzyką w wykonaniu Boba Marleya, Petera Tosha, Harrego Belafonte, Buju Bantona i wielu innych.

Oficjalna strona filmu:

www.lifeanddebt.org

8 kwietnia, godzina 20:00


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć