
redakcja
Strona internetowa: globalnepoludnie.pl
Adres e-mail: info@globalnepoludnie.pl
Teksty opublikowane przez autora:
23 grudnia 2016 ● redakcjaSenegal zachodni kraniec Afryki

Prezentujemy artykuł przygotowany przez nauczycielkę Martę Wierdak-Róż oraz uczniów i uczennice z Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego nr 10 w Krakowie po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!" Senegal to kraj położony w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Portugalczycy dotarli do niego w XV w. Podczas okresu kolonialnego był posiadłością francuską, odzyskał niepodległość w 1960 roku. Na (...) »
19 grudnia 2016 ● redakcja
Na czym polega rzetelne dziennikarstwo?

Prezentujemy artykuł przygotowany przez uczniów i uczennice Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 11 w Krakowie po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!". Dziennikarstwo to zajęcie dla osób uważnych, wnikliwych i wrażliwych „na życie”. Realizacja projektu Jedz lokalnie, myśl globalnie w klasach III a i III k ma na celu wykształcenie takiej postawy wśród uczniów, której ambicją jest poprawienie świata, aby (...) »
16 grudnia 2016 ● redakcja
Nasze ulubione desery – skąd pochodzą?
Prezentujemy artykuł przygotowany przez uczniów i uczennice z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Piekarach Śląskich po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!". Naszym ostatnim zadaniem domowym związanym z projektem „Jedz lokalnie, myśl globalnie” było wcielenie się w detektywów i odkrycie skąd pochodzą nasze ulubione desery. Postanowiliśmy całym zespołem projektowym – naszą klasą poszukać miejsc, gdzie (...) »
16 grudnia 2016 ● redakcja
Kiedy pisanie o świecie angażuje?
Prezentujemy artykuł przygotowany przez uczniów i uczennice z Wielokulturowego Liceum Humanistycznego in. Jacka Kuronia w Warszawie po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!" Uczestnicząc w zajęciach – warsztatach dziennikarskich, nachodziło nas wiele refleksji, gdy czytaliśmy kolejne teksty podróżniczki Anny Książek i analizowaliśmy je pod kątem rzetelnego dziennikarstwa zgodnie z „Kodeksem w sprawie (...) »
15 grudnia 2016 ● redakcja
Rolnictwo w Kenii

Prezentujemy artykuł przygotowany przez uczniów i uczennice z X Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!". Grabież ziemi Największym problemem współczesnego rolnictwa jest zjawisko land grabbingu, czyli grabieży ziem przez krajowe i międzynarodowe firmy, rządy i osoby prywatne. Wąsko definiowana „grabież ziemi” odnosi się do nabywania rozległych obszarów gruntów (...) »
12 grudnia 2016 ● redakcja
Let’s talk about food

Prezentujemy artykuł przygotowany przez uczniów i uczennice III Liceum Ogólnokształcącego po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!". In our school we spoke about importance of knowing our food and how long does it take from gathering fruits to having them on our plate. Thousands of kilometers between us and our food producent effects our environment. The concern is real and we discussed it on (...) »
12 grudnia 2016 ● redakcja
Lokalny sklepik warzywny

Prezentujemy artykuł przygotowany przez uczniów i uczennice z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!". W październiku 2016 roku przeprowadziliśmy rozmowę z właścicielką sklepu warzywnego z Olkusza. Jak się okazało głównym lokalnym dostawcą do tego sklepu jest właścicielka, która jest z Charsznicy -miejscowość koło Olkusza. Na gospodarstwie mieszka z mężem, dzieckiem i teściami. (...) »
12 grudnia 2016 ● redakcja
Kiwi, herbata i banany...
Prezentujemy artykuł przygotowany przez nauczycielki oraz uczniów i uczennice Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Arka Noego w Katowicach po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!". Wiecie skąd pochodzą owoce kiwi i jak rosną? Skąd bierze się herbata? Jak podróżują banany? Na te i inne pytania możemy już odpowiedzieć! Dzięki wizycie pani Magdy Noszczyk w naszej szkole w listopadowy poranek (21 (...) »
9 grudnia 2016 ● redakcja
Bezpieczeństwo żywnościowe w krajach globalnego Południa
Prezentujemy artykuł przygotowany przez uczniów i uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej po warsztatach dziennikarskich w ramach kampanii "Jedz lokalnie, myśl globalnie!". Dnia 12 października 2016r, w Liceum ogólnokształcącym im. Czesława Tańskiego, w Puszczy Mariańskiej, odbyły się warsztaty pt: „Jedz lokalnie-myśl globalnie!” dla uczniów klas drugich z rozszerzoną biologią. Warsztaty te miały na celu wprowadzić nas m.in. w (...) »
8 grudnia 2016 ● redakcja
Jak pisać rzetelnie i ciekawie?
Jak pisać w sposób interesujący dla czytelników, a jednocześnie rzetelnie i etycznie? O tym mogli dowiedzieć się oraz podyskutować uczniowie i uczennice z 10 szkół partnerskich projektu „Jedz lokalnie, myśl globalnie”. Celem warsztatów było pogłębienie rozumienia globalnych zależności, wzrost gotowości uczniów i uczennic do aktywnego angażowania się w debatę publiczną oraz pogłębienie zrozumienia, że rzetelne dziennikarstwo wolne od uprzedzeń i (...) »
21 listopada 2016 ● redakcja
Gra FAIR TRAIN w Katowicach

W dniu 16.11.2016 w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w Katowicach odbyła się VI edycja gry miejskiej FAIR TRAIN pod hasłem “Razem dla pokoju”. Polska Zielona Sieć razem z Fundacją Otwarty Plan były partnerami merytorycznymi głównego organizatora – Akademickiego Zespołu Szkół w Piekarach Śląskich. Gra skierowana była do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli. Jej najważniejszymi celami było przekazanie wiedzy z (...) »
16 listopada 2016 ● redakcja
Jak uczyć o żywności w szkole specjalnej?

Praca z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest wyjątkowa, pełna zaskoczeń, ale również wyzwań. Uczeń w szkole specjalnej potrzebuje wiedzy. Wiedzy przekazanej w taki sposób, by zrozumiał - pisze w swoim artykule Agnieszka Jarzyńska-Stęclik, nauczycielka z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Arka Noego w Katowicach. Nie jest łatwo przedstawić dziecku świat tylko za pomocą książek. Nawet najpiękniejsze ilustracje nie (...) »
15 listopada 2016 ● redakcja
Zajęcia edukacyjne w ogrodzie

W naszej kampanii „Jedz lokalnie, myśl globalnie” mamy przyjemność pracować z nauczycielami oraz uczniami i uczennicami z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej Arka Noego w Katowicach. Poprosiliśmy panią mgr Beatę Górny o podzielenie się z nami wiedzą, w jaki sposób uczniowie i uczennice poznają świat dzięki wykorzystaniu ogrodu. Oto jej refleksje, dotyczące różnych przedmiotów lekcyjnych. Edukacja polonistyczna i przyrodnicza W naszym (...) »
15 października 2016 ● redakcja
Ekopiknik w Katowicach

Ekopinik „Małe co nieco z ogródka za miedzą” był niezwykłym wydarzeniem. Odbył się w Katowicach w dniu 7 października w ramach kampanii „Jedz lokalnie, myśl globalnie” w Niepublicznej Specjalnej Szkole Podstawowej Arka Noego. Piknik zgromadził niemal 150 uczniów, uczennic, nauczycielek i nauczycieli ze szkół podstawowych oraz specjalnych z Katowic oraz Piekar Śląskich. Przez 4 godziny dzieci aktywnie brały udział w warsztatach, konkursach i (...) »
10 października 2016 ● redakcja
Piknik w ogrodzie społecznościowym „Motyka i Słońce”

4 października na warszawskim Jazdowie w ogrodzie społecznościowym Motyka i Słońca, odbył się kolejny piknik edukacyjny w ramach projektu „Jedz lokalnie, myśl globalnie!”. Ponad 120 uczniów i nauczycieli z gimnazjów i liceów wzięło udział w czterech modułach warsztatów, podczas których mieli okazję poznać formy i narzędzia miejskiego ogrodnictwa, dowiedzieć się czym są kooperatywy spożywcze, a także jak funkcjonują miejskie kompostowniki. Podczas (...) »
3 października 2016 ● redakcja
Ekopiknik z Kooperatywą w Krakowie

Jak zrobić zamówienie w Kooperatywie? Jak ugotować kaszę jaglaną? Jakie są proporcje dobrze przygotowanego kompostu? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźli uczestnicy Ekopikniku z Kooperatywą i Sprawiedliwym Handlem w dniu 29 września. Przeczytajcie relację z pikniku, przygotowaną przez panią Martę Wierdak-Róż z Zespołu Szkół Gastronomicznych nr 1. Piknik był efektem zaangażowania młodzieży krakowskich szkół: Zespołu Szkół Gastronomicznych nr (...) »
10 lipca 2016 ● redakcja
Startujemy z kampanią Jedz lokalnie, myśl globalnie!
W ramach kampanii „Eathink2015: Jedz lokalnie, myśl globalnie. Od szkolnych ogrodów do zrównoważonych systemów żywnościowych“ rozszerzamy nasze działania na rok 2016 r., dzięki pozyskaniu środków z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Partnerem merytorycznym Polskiej Zielonej Sieci w Polsce jest Fundacja Otwarty Plan. Przypomnijmy, że nasza kampania realizowana jest w 12 krajach członkowskich UE (Polska, (...) »
28 sierpnia 2010 ● redakcja ● komentarze (9)
Bomby kasetowe a sprawa polska

Zamiast wstępu... Faktem powszechnie znanym jest, iż jako gatunek jesteśmy niezmiernie pomysłowi. Cecha ta pozwala nam od wieków dostosowywać się do różnych, nawet najbardziej skrajnych warunków. Pomysłowość, myślenie abstrakcyjne i zdolność łączenia faktów zapewniły nam dominującą pozycję na planecie. Z drugiej strony te same cechy czynią z nas od czasu do czasu największe przekleństwo dla planety i jej mieszkańców z nami samymi na czele. Przykładowo: (...) »
4 grudnia 2009 ● redakcja
D. Moyo i W. Jagielski w grudniowym "Znaku"

W grudniowym „Znaku” debiutuje w polskiej prasie Dambisa Moyo. Numer nosi tytuł „Ja, Afryka” i jego ambicją jest zaprezentowanie współczesnego obrazu tego kontynentu zarówno z zachodniej, jak i z lokalnej, afrykańskiej perspektywy. Dambisa Moyo jest autorką jednej z najgłośniejszych książek mijającego roku. Wydana na wiosnę „Dead Aid”, w której autorka podważyła sens dotychczasowego systemu pomocy rozwojowej kierowanej do Afryki, wzbudziła na (...) »
23 listopada 2009 ● redakcja
Piszą o nas w Estilo

Najnowsze i lepsze niż kiedykolwiek e!stilo już w sklepach! A w nim relacja ze spływu tratwy klimatycznej Polskiej Zielonej Sieci. W najnowszym numerze również wywiad z Magdaleną Różczką, polską aktorką, która oprócz swojego zawodu namiętnie „uprawia” bezmięsną dietę, ekologiczny dom oraz szczęśliwą rodzinę. Na rozgrzewkę natomiast felieton Moniki Mrozowskiej oraz plotki o eko gwiazdach min Alicii Silverstone i Emmie Watson. Ważny temat tego numeru (...) »
7 lipca 2009 ● redakcja
Priorytet G8 – uratować świat przed zgubnymi skutkami zmian klimatu!

Przywódcy państw G8 debatując w najbliższych dniach we włoskim L’Aquila wiele uwagi poświęcą takim zagadnieniom jak kryzys żywnościowy i zmiany klimatu. Na wyniki tych rozmów z niecierpliwością będzie czekał cały świat, stojąc u progu bezprecedensowego wyzwania, jakim jest globalne ocieplenie. Na wiarygodne deklaracje czekać będą również Florence Madamu z zachodniej Ugandy i Sainam Ganieva z Tadżykistanu – rolnicy, o których pisze Oxfam w opublikowanym (...) »
2 czerwca 2009 ● redakcja
People in Need szuka koordynatora misji
People in Need poszukuje kandydatów na pozycję koordynatora misji w Angoli. People in Need to organizacja pozarządowa, która zajmuje się pomocą humanitarną, Prawami Człowieka, integracją społeczną w Czechach oraz realizacją projektów z zakresu współpracy rozwojowej. Główna siedziba fundacji znajduje się w Pradze. People in Need (PIN) działa w Angoli od 2006 i jest to obecnie druga największa misja zagraniczna PIN. PIN realizuje w Angoli projekty (...) »
2 czerwca 2009 ● redakcja
Marsz "Koniec z głodem" - Warszawa 7 czerwca

Tegoroczny marsz „Walk the World. Koniec z głodem” odbędzie się w niedzielę 7 czerwca w Warszawie. Marsz, organizowany jest pod auspicjami World Food Programme (agendy ONZ ds. wyżywienia), wyruszy w Warszawie o godz. 11.00 z ul. Nowy Świat przy Rondzie De Gaulle’a. Po dotarciu do Placu Zamkowego wszyscy będą mogli podpisać się na specjalnych tablicach – za każdy podpis organizatorzy marszu, TNT i Unilever, przekażą kwotę na szkolny posiłek (...) »
1 kwietnia 2009 ● redakcja ● komentarze (2)
Fałszywy blask europejskich funduszy pomocowych

Z opublikowanych w tym tygodniu danych OECD wynika jasno, że pomoc rozwojowa udzielana przez kraje członkowskie Unii nie wzrosła prawie w ogóle pomimo ogromnego, negatywnego wpływu, jaki kryzys finansowy wywarł na kraje rozwijające się. Z obliczeń CONCORD wynika, że w efekcie spowolnienia gospodarczego kraje rozwijające się otrzymają w latach 2008 - 2010 o 27 miliardów dolarów mniej. „Jesteśmy bardzo rozczarowani, że rząd Irlandii (...) »