Wyniki konkursu!

Nagroda Główna

Jury konkursu w składzie: Janina Ochojska, Anna Roggenbuck, Adam Wajrak, dnia 12 października przyznało Nagrodę Główną w naszym konkursie Krzysztofowi Jurusikowi. Pan Krzysztof otrzyma nagrodę w wysokości 5700 zł. Protokół z obrad jury do pobrania.

Uzasadnienie Jury: "To zdjęcie nie jest najlepsze technicznie, ale jest zamkniętą opowieścią i pokazuje, że jego autor ma niebywały zmysł obserwacji. Opowiada o piaskach zasypujących domy, o tym, jak ludzie próbują się przed tym żywiołem bronić. To historia dramatycznej walki. Mówi o pustynnieniu i wysychaniu, czyli o efektach zmian klimatu, które coraz bardziej dotykają mieszkańców globalnego Południa. Choć nie ma na nim człowieka, a jedynie w dali widać małe budynki, możemy się tylko domyślać jak dramatyczna jest to walka. Wielką zaletą tego zdjęcia jest właśnie to, że niezwykle pobudza wyobraźnię i jest bardzo proste a jednocześnie bardzo symboliczne w swej wymowie."

Zdjęcia wyróżnione przez Jury

Autorzy i autorki wyróżnionych zdjęć otrzymają nagrody w wysokości 280 zł.

Lista wyróżnionych autorek i autorów zdjęć

Poniżej miniaturki wyróżnionych zdjęć. Aby obejrzeć zdjęcia, należy kliknąć w wybraną miniaturkę.

Nagroda Publiczności

W wyniku głosowania internautów, za najlepsze zdjęcie uznano fotografię Błażeja Popławskiego. Zdjęcie otrzymało 66 głosów na 226 głosów.

Autor otrzyma nagrodę w wysokości 950 zł.

s

Nifae na mvua nikufae na jua! – cytuje z pamięci methali (swahilijskie przysłowie) Juma, młody rzeźbiarz z okolic Bagamoyo. Zrób mi przysługę w porze deszczowej, a ja ci pomogę w czasie suszy. Juma zakopuje rzeźby, które wykonał w Chuo cha Sanaa, lokalnej Akademii Sztuk Pięknych. Nie sprzedaje ich. Ma to przynieść – jak mówi – szczęśliwe plony. Juma pochodzi z małej wioski z okolic Singidy, gdzie średnie roczne opady nie przekraczają 300 mm rocznie, a klęski suszy niszczą zbiory co kilka lat.

W sprawie przekazania nagród, będziemy się kontaktować z wyróżnionymi osobami!

Obejrzyj wszystkie zdjęcia!

Informacje o konkursie i jego tematyce

Dlaczego spotykani w trakcie podróży do krajów Afryki czy Azji rolnicy, pasterze czy rybacy mówią, że nie są w stanie się wyżywić odkąd pogoda stała się nieprzewidywalna? Dlaczego na tanzańskim safari przez 3 dni padało, choć pora deszczowa teoretycznie miała skończyć się przed planowaną wycieczką? Dlaczego na Karaibach można spotkać ludzi śpiących z dala od swoich domów w obawie przed huraganami, które przecież zdarzały się tam od dawna, a na znikających pod wodą Malediwach mówi się o nie tylko turystycznym ale wręcz apokaliptycznym last minute? No i dlaczego w Mexico City zdarza się, że nie ma wody, w ogóle!

Jest jedna wspólna odpowiedź: to przez zmiany klimatu.

Zmiany klimatu dotykają, w pierwszej kolejności najbiedniejszych, których nie stać na szybkie przeciwdziałanie i adaptację do nowych warunków. Ich skutki wpływają na stan środowiska i życie ludzi w krajach rozwijających się, nazwanych umownie Globalnym Południem. Więcej ludzi choruje na tropikalne choroby, bo strefa tropików powiększa się. Katastrofy naturalne są o wiele bardziej intensywne i ludziom trudniej powrócić po nich do normalnego życia. Z powodu susz, lub też powodzi, katastrof naturalnych, bądź podnoszenia się poziomu morza, ludzie mają problemy z dostępem do wody pitnej, i nie mogą się wyżywić. Pojawiają się migranci klimatyczni, których wyspiarskie kraje powoli znikają z powierzchni planety. Kurczą się zasoby, np. woda, a to prowadzi do konfliktów między sąsiadami, plemionami, narodami.

Jak wziąć udział w konkursie?

W celu przystąpienia do konkursu prosimy zapoznać się z załączonym regulaminem, wypełnić formularz zgłoszeniowy i wysłać go wraz ze zdjęciem/ami w formie podanej w regulaminie na adres: konkurs@globalnepoludnie.pl


UWAGA! Nowy termin nadsyłania zdjęć:
7 października 2012 r.


Spróbuj to dostrzec i sfotografować! Wyślij zdjęcie i wygraj nasz konkurs fotograficzny!

Szukamy fotografii, które nie tylko dobitnie pokażą, jak mocno Globalne Południe doświadcza zmian klimatu, lecz także jak pomysłowo i skutecznie jego mieszkańcy adaptują się do nowych, nieprzewidywalnych warunków. Oprócz wartości artystycznej zdjęcia liczyć się będzie załączony opis i pomysłowość w podejściu do tego trudnego tematu. Może ktoś odnajdzie przebranżowionych pasterzy w Etiopii, sfotografuje innowacyjne metody pozyskiwania wody, albo akcje sadzenia drzew na obszarach narażonych na erozje. A może ktoś uchwyci komara malarycznego w górskich, jeszcze niedawno wolnych od malarii rejonach Afryki? Nawet najbardziej nietypowe lub zrobione przypadkowo zdjęcia będą miały szansę.

Ten konkurs to prawdziwy test na pomysłowość, spostrzegawczość i uwaga (!) odpowiedzialną turystykę.

Do wygrania:

Oprócz nagród finansowych, nagrodzonych 12 fotografii znajdzie się w kalendarzu edukacyjnym na 2013 r. wydanym przez Polską Zieloną Sieć.

Jury konkursu wybierze laureatów Nagrody Głównej i 10 wyróżnień. Internauci będą mogli głosować na ich zdaniem najlepszą fotografię w konkursie za pośrednictwem strony konkurs.globalnepoludnie.pl między 10 a 17 października. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 18 października, a wręczenie nagród nastąpi w drugiej połowie października w Warszawie, podczas corocznej imprezy Polskiej Zielonej Sieci pod nazwą NOC DLA AFRYKI.

Regulamin (plik PDF) Formularz zgłoszeniowy (plik DOC)