IGO organizuje spotkanie: Kodeks obrazów i przesłań dotyczących krajów Południa

Zaproszenie dla organizacji zajmujących się edukacją globalną, współpracą rozwojową, krajami globalnego Południa.

Interesujesz się sprawami globalnymi i nie jest Ci obojętny wizerunek krajów Południa przedstawiany w Polsce? Chcesz aktywnie uczestniczyć w tworzeniu rzetelnych informacji i obrazów? Chcesz przyłączyć się do koalicji organizacji przestrzegających zasad etycznego przedstawiania ludzi i informacji? IGO zaprasza na spotkanie "Kodeks obrazów i przesłań dotyczących krajów Południa", będące wprowadzeniem do szkolenia i procesu wdrażania kodeksu.

Dlaczego Twoja organizacja miałaby stosować kodeks? Jest przynajmniej osiem dobrych powodów:

  1. Prawdziwy obraz, partnerskie podejście - kodeks to propozycja jasnych zasad, które stosować może każda organizacja i każda redakcja.
  2. Świadectwo jakości pracy organizacji - wdrożenie kodeksu to także świadectwo jakości pracy, odpowiedzialnego i profesjonalnego podejścia.
  3. Pomoc w edukacji rozwojowej - organizacja, która zna i stosuje kodeks, demonstruje w praktyce, jak należy prowadzić edukację rozwojową.
  4. Europejski standard - kodeks został zatwierdzony przez Concord, europejską konfederację reprezentującą ponad 1600 organizacji humanitarnych i rozwojowych
  5. Narzędzie w kontaktach z mediami - kodeks tłumaczy zasady etyczne, którymi powinny kierować się media.
  6. Współpraca z innymi - wraz z podpisaniem kodeksu organizacja dostaje możliwość wymiany doświadczeń z innymi polskimi sygnatariuszami kodeksu.
  7. Temat jest dostrzegany - Ministerstwo Spraw Zagranicznych uwzględniło temat kodeksu jako jedno z kilku zagadnień podczas Akademii Międzynarodowej Współpracy na rzecz Rozwoju i Demokracji.
  8. Razem nasz głos jest bardziej słyszany - wdrożenie kodeksu daje możliwość wspólnego reagowania przez NGOs w sytuacjach rażąco nieodpowiedzialnego przedstawiania krajów Południa.

Wszystkich zainteresowanych przedstawicieli organizacji pozarządowych zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się we wtorek 11 marca o godzinie 17.30 w „Centrum Szpitalna” (ul. Szpitalna 5/5) w Warszawie.

Prosimy o potwierdzenie przybycia na adres:

kodeks ( at ) igo.org.pl

Mapka - jak trafić do Centrum Szpitalna

Przeczytaj więcej o kodeksie.

Informacja ze strony Instytutu Globalnej Odpowiedzialności
http://www.igo.org.pl/?news=200802272248 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć