W 2030 roku Afryka i Azja będą umierać z głodu?

Prasa publikuje dziś informacje pochodzące z najnowszego wydania miesięcznika "Science". Przeprowadzone badania wskazują, że plony na południu Afryki zmniejszą się do 2030 r. nawet o 30 proc. Bez dobrego planu inwestycyjnego tamtejsi farmerzy będą skazani na śmierć głodową. Podobny scenariusz grozi południowym obszarom Azji.

W ciągu najbliższych dwóch dekad zmiany klimatu zmuszą nas do zmiany polityki rolnej - wynika z najnowszych badań. Najbardziej zagrożone głodem są Afryka Południowa i południe Azji.

Pomóc tym regionom postanowili naukowcy ze Stanford University, uczestniczący w Programie Bezpieczeństwa Żywnościowego i Środowiska (Program on Food Security and Environment,).

"Większość ludności świata utrzymuje się z rolnictwa" - podkreśla David Lobell, naukowiec grupy badawczej FSE. Niestety, działalność ta jest jednocześnie najbardziej wrażliwa na zmiany klimatu. Aby skutecznie walczyć z głodem naukowcy postanowili odpowiedzieć na pytanie: które obszary i uprawy są zagrożone klęską, a także ile mamy czasu na przygotowania? Naukowcy zbadali 12 najuboższych regionów w Azji, Afryce, na Karaibach, oraz w Środkowej i Południowej Ameryce.

Dla upraw największe znaczenie mają opady i zmiany temperatur. Według wyników badań, do 2030 roku średnia temperatura tych regionów wzrośnie o 1 stopień Celsjusza przy jednoczesnym zmniejszeniu opadów. Spowoduje to zarówno zmniejszenie produkcji żywności jak i zwiększenie cen zaopatrzenia, które trzeba będzie importować. Podwyżka może wynosić nawet 40 proc. Jak wynika z analiz, problem ten najdotkliwiej odczują kraje Południowej Afryki i Południowej Azji.

Przeczytaj cały artykuł: "W 2030 roku Afryka i Azja będą umierać z głodu" M.Bartołd, Gazeta Wyborcza


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć