Najszczęśliwszy naród świata...

Najnowszy światowy sondaż WVS, który od 20 lat bada odczuwanie szczęścia przez narody świata, wskazuje, iż najszczęśliwszymi nacjami globu są Nigeryjczycy, Meksykanie, Wenezuelczycy, Salwadorczycy i Portorykańczycy, czyli mieszkańcy biednych krajów rozwijających się.

Sondaż zdaje się potwierdzać starą mądrość, mówiącą, że pieniądze szczęścia nie dają. Ale skoro nie pieniądze, to co? Jak twierdzi Ed Diener z Uniwersytetu Illinois - "jeżeli podstawowe potrzeby są zaspokojone, to na poziom życiowej satysfakcji największy wpływ mają relacje społeczne i zadowolenie z wykonywanego zajęcia".

Diener stwierdza również, że "w sytych zachodnich społeczeństwach ludzie nie tylko nie są szczęśliwsi, ale są także coraz bardziej nieufni i częściej zapadają na depresję".

Badania opublikowane w brytyjskim magazynie "New Scientist" wskazują, że amerykańscy milionerzy są tak samo szczęśliwi jak grenlandzcy Eskimosi, czy Masajowie z Kenii - na 10-stopniowej skali szczęścia zaznaczyli oni zbliżony wskaźnik swej szczęśliwości (5,8).

Na podstawie: "Pieniądze szczęścia nie dają", Bieńskowska D., Polska, 18.10.2007


Komentarze (zapraszamy do dyskusji):

Dominik Paszkiewicz / 23 października 2007

Słyszałem od znajomego podróżnika, że w Afryce dzieci wydają się być bardzo szczęśliwe.

Nie zmienia to faktu, że brakuje im często tego co dla nas wydaje się oczywiste.

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć