Żywność czy broń? - raport "Stracone miliardy Afryki"

Konflikty zbrojne w Afryce pochłonęły w latach 1990 - 2005 blisko 300 mld dolarów, co stanowi równoważność przekazanej dla kontynentu pomocy zagranicznej - wynika z raportu opublikowanego przez międzynarodowe organizacje pozarządowe Oxfam International, IANSA i Saferworld. Raport stanowi pierwszą ocenę wpływu wojen na rozwój Afryki.
Jak czytamy w Raporcie, w latach 1990-2005 w konflikty zbrojne zaangażowane były 23 państwa afrykańskie, które wydawały średnio 18 mld dolarów rocznie na zbrojenia i działania wojenne, które, w wymiarze socjoekonomicznym, negatywnie oddziaływały na długo po tym, jak ucichły karabiny.
Prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf stwierdza w Raporcie "to pieniądze, na których stratę Afryka nie może pozwolić; dosłownie mogły powstać tysiące szpitali, szkół i dróg".
Wg autorów raportu afrykańskie kraje objęte działaniami wojennymi mają o 50 proc. wyższą umieralność dzieci, 15 proc. więcej ludzi niedożywionych, o 5 lat mniejszą długość życia, o 20 proc. wyższy poziom analfabetyzmu, 2,5 razy mniej lekarzy przypadających na pacjenta i 12,4 proc. mniej żywności na osobę. Im dłużej trwały konflikty, tym większe były straty PKB - średnio 15 proc. PKB.
"Liczby są przerażające. To, co traci Afryka, starczyłoby na rozwiązanie problemu AIDS na kontynencie albo zapewnienie edukacji, wody pitnej, zapobieganie i leczenie gruźlicy oraz malarii" – napisała prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf.
Raport stanowi pierwszą analizę oceniającą skutki wojen na rozwój Afryki.
Wśród największych konfliktów w Afryce w ostatnich latach wymienić należy:
1989 – 1997 – pierwsza wojna domowa w Liberii. Pochłonęła 150 tys. ofiar. Od lipca do sierpnia 2003 r. toczyła się druga wojna liberyjska.
1991 – 1998 – wojna domowa w Sierra Leone. Siedmioletni konflikt pozostawił sześć tysięcy dzieci-żołnierzy.
1994 r. – walki etniczne pomiędzy ludami Tutsi i Hutu w Rwandzie. Zginęło 800 tys. osób. Masakra trwała 100 dni na oczach bezczynnego świata.
1997 r. – kolejna wojna w Demokratycznej Republice Konga. Do rebelii przeciwko prezydentowi Laurentowi Kabili włączyło się sześć innych państw (Angola, Czad, Namibia, Sudan, Uganda i Zimbabwe). W wyniku walk i mordów zginęły 2 miliony ludzi.
2003 r. – konflikt w Darfurze na zachodzie Sudanu między arabskimi dżandżałidami a ludnością murzyńską. Dochodzi do ludobójstwa i czystek etnicznych.
Źródło : Rzeczpospolita
Na podstawie: Fifteen years of conflicts have cost Africa around $300bn, Wojny kosztowały Czarny Kontynent tyle co otrzymana pomoc zagraniczna, Stracone miliardy Afryki, Wojny rujnują kontynent, Gazeta Wyborcza 12.10.2007