Życie i Dług - nie można przegapić!

W najbliższych czwartek w Warszawie i sobotę w Krakowie odbędzie się pokaz filmowy połączony z dyskusją na temat współzależności krajów Północy i Południa. Inspiracją będzie niemalże kultowy* dokument na temat skutków globalizacji ekonomicznej dla pełnej gorących rytmów i biedy – Jamajki. Wyspy, która najczęściej kojarzona jest z ciepłym klimatem, muzyką reggae i naturalnym luzem... bądź po prostu marihuaną.

„Podczas swoich wakacji jesz przepyszny posiłek na balkonie hotelu. Lepiej żebyś nie wiedział, że większość tego co jesz, przypłynęło statkiem z Miami” - ten bajkowy świat wakacji przeplata się w filmie z brutalną codziennością mieszkańców wyspy. Okrągłe wypowiedzi bankierów kontrastują z jasnym przekazem jamajskich rolników, wciąga radosna muzyka smutnej wyspy.

Na specjalne zaproszenie CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci do Polski przyjeżdża reżyserka filmu „Życie i Dług” Stephanie Black, aby wziąć udział w dyskusji na temat pomocy rozwojowej oraz towarzyszących jej pułapek dla krajów Południa.

Ten film świetnie ilustruje problemy globalizacji, a jednocześnie pokazuje jaką rolę odgrywają pieniądze niczego nieświadomych podatników krajów Północy (w tym również polskich podatników) w układance globalnych zależności – mówi Robert Cyglicki, z CEE Bankwatch Network, organizator pokazów w Warszawie i Krakowie. – Opublikowany przez nas raport na temat projektów Europejskiego Banku Inwestycyjnego w krajach Południa** nie pozostawia cienia wątpliwości, że tzw. pomoc rozwojowa może być wykorzystywana w większym stopniu przez prywatne firmy europejskie, niż kraje, które jej rzeczywiście potrzebują. I to właśnie w tym wymiarze niewiele jest różnic pomiędzy tym, co robił Międzynarodowy Fundusz Walutowy na Jamajce w latach 90., a tym w jakim kierunku zmierzają europejskie instytucje finansowe.

Życie i Dług jest prowadzony narracją napisaną przez Jamaicę Kincaid na podstawie książki „A Small Place”, co tworzy bezwzględny obraz „new world order” widziany oczami jamajskich robotników, farmerów i polityków. Zdjęcia filmowe przeplatane są doskonałą muzyką w wykonaniu Boba Marleya, Petera Tosha, Harrego Belafonte, Buju Bantona i wielu innych.

WARSZAWA: KINOTEKA, CZWARTEK, GODZ. 19.00

KRAKÓW: ROTUNDA, SOBOTA, GODZ. 17.00

Projekcje filmu są bezpłatne dla dziennikarzy. Bilety sprzedawane będą przed salą w cenie na studencką kieszeń.

Więcej informacji: tel: 501 101 769, email: robertc (a) bankwatch.org

Noty edytorskie: *Nowojorscy krytycy filmowi określili go jako “SILNIE ODDZIAŁUJĄCY!” i „OBOWIĄZKOWY”, ponieważ bezkompromisowo rozpracowuje „mechanizm długu”, który niszczy lokalne rolnictwo wprowadzając Jamajkę w nową epokę postkolonialnych zależności. **Raport od dzisiaj dostępny jest w języku polskim na stronie (kliknij tutaj:) *** Po pokazie filmu w Warszawie rozmowę z reżyserką poprowadzi Kazimiera Szczuka.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć