Zmiany klimatyczne zabijają

Konferencja w Poznaniu miała być krokiem milowym na drodze między tymi negocjacjami, które rozpoczęły się na konferencji w Bali a zakończeniem, planowanym na przyszłoroczną konferencję w Kopenhadze.

Unikanie odpowiedzialności przez kraje rozwinięte

Niestety obrady okazały się niekonstruktywne a postęp niewielki. Oczekiwaliśmy, że kraje rozwinięte (Annex 1) dadzą dobry przykład i zaproponują koncepcję redukcji emisji, sposobów finansowania i konkretnych technologii. Nic takiego się wydarzyło. Państwa rozwinięte starały się jedynie: opóźniać, zrzucać winę na innych a np. Kanada wyparła się swoich zobowiązań związanych ze zmianami klimatycznymi.

Zmiany klimatyczne zabijają już dziś

Konstruktywne propozycje krajów rozwijających się

Z drugiej strony, wiele krajów rozwijający się przybyło do Poznania z konkretnymi propozycjami, wolą kompromisu a RPA, Meksyk i Chiny z narodowymi planami redukcji emisji. Ambitny plan porozumienia w Kopenhadze jest wciąż możliwy i konieczny. Bardziej niż kiedykolwiek. Aby tego dokonać w 2009 roku niezbędna będzie wyjątkowa wola zmian ze strony każdego kraju, przede wszystkimi - krajów rozwiniętych.

Czy w Poznaniu wydarzyło się cokolwiek ważnego?

Ambitny plan porozumienia w Kopenhadze jest wciąż możliwy i konieczny. Bardziej niż kiedykolwiek.

Nastąpił postęp w kwestii adaptacji do zmian klimatycznych. Uznano fakt, że zmiany klimatyczne wpływają już dziś na życie milionów ludzi i konieczność uruchomienia Funduszu Adaptacyjnego. Szkoda jednak, że po ciężkich negocjacjach, kraje rozwinięte odrzuciły propozycje uchwalenia dodatkowych środków na adaptację. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć