Zmiany klimatu zagrażają zasobom rybnym

Oceana, międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony oceanów, opublikowała raport przewidujący, które kraje będą w nadchodzących dekadach najbardziej narażone na spowodowane zmianami klimatu i zakwaszeniem oceanów zmniejszenie zasobów rybnych oraz idący za tym brak bezpieczeństwa żywnościowego.

Ryby i owoce morza są obecnie podstawowym źródłem białka dla około miliarda najbiedniejszych ludzi na świecie. Dla wielu z nich rybołówstwo to także główne źródło utrzymania. Tymczasem wzrost emisji dwutlenku węgla powoduje, że oceany stają się coraz cieplejsze i coraz bardziej kwaśne. Zagraża to dotychczasowym siedliskom ryb oraz skorupiaków i zakłóca równowagę życia morskiego. Przykładowo, wiele gatunków ryb zaczyna migrować z tropików do głębszych i chłodniejszych wód.

Autorzy raportu ostrzegają przed rosnącym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego szczególnie w małych wyspiarskich i nadmorskich krajach, takich jak Malediwy, Togo, Komory, Wyspy Cooka, Erytrea czy Gujana. Większości z tych krajów brakuje zasobów, którymi mogłyby zastąpić te pozyskiwane dotychczas z oceanów.

Wśród krajów najbardziej zagrożonych utratą zasobów rybnych z powodu zmian klimatycznych raport wymienia także państwa czerpiące zyski z wydobycia ropy naftowej - Iran, Libię, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabski.

Jak podkreślają autorzy raportu, w każdym przypadku największe koszty poniosą ci, którzy są najmniej odpowiedzialni za postępujące zmiany klimatu i zakwaszenie oceanu, czyli ubodzy lokalni rybacy działający na małą skalę oraz ich rodziny.

Wśród najważniejszych działań, które należy podjąć w celu zminimalizowania skutków zmian klimatu i zakwaszenia oceanów, organizacja Oceana wymienia m.in. redukcję emisji dwutlenku węgla, zrezygnowanie z dopłat do paliw kopalnych, powstrzymanie przełowienia i destrukcyjnych praktyk połowowych, takich jak przydenne połowy ryb włokiem, ustanowienie morskich obszarów chronionych oraz uwzględnianie skutków zmian klimatu w zarządzaniu zasobami oceanicznymi.

Z pełną treścią raportu (w jęz. angielskim) możecie zapoznać się tutaj (kliknij, aby pobrać PDF).

Źródło: Oceana 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć