Zbyt późna odpowiedź na kryzys żywnościowy w Afryce Wschodniej

Tysiące ludzi straciło życie, a dodatkowe miliony dolarów musiały zostać wydane na skutek braku zdecydowanych działań społeczności międzynarodowej w obliczu wczesnych ostrzeżeń przed kryzysem głodu w Afryce Wschodniej, wynika z raportu opublikowanego wspólnie przez organizacje Oxfam i Save the Children.

Raport analizuje czynniki, które pozwoliły suszy w Etiopii, Kenii, Somalii i Dżibuti przekształcić się w 2011 roku w klęskę głodu, w wyniku której miliony ludzi ucierpiało, a tysiące zmarło. Jak wskazuje dokument, pomimo wczesnych i jasnych sygnałów ostrzegawczych o grożącym kryzysie humanitarnym, zdecydowane działania pomocowe zostały podjęte za wolno i zbyt późno. Stało się tak, ponieważ rządy i agencje pomocowe były niechętne do wydawania pieniędzy, dopóki nie miały pewności, że mamy do czynienia z poważnym kryzysem.

Dokument wzywa do wyciągnięcia wniosków z kryzysu żywnościowego w Rogu Afryki i do zmiany sposobu działania przez społeczność międzynarodową w podobnych sytuacjach. "Nie możemy dłużej pozwolić na kontynuowanie tej groteskowej sytuacji, w której świat wie o zbliżającym się kryzysie, ale ignoruje go do momentu, gdy zostaje skonfrontowany z telewizyjnymi obrazami przeraźliwie niedożywionych dzieci", powiedziała dyrektorka Save the Children, Justin Forsyth. Wszystkie zaangażowane podmioty, czyli rządy, darczyńcy, organizacje pozarządowe i ONZ, powinny reagować szybko i zdecydowanie w momencie, gdy oznaki kryzysu stają się jasne, a nie dopiero, kiedy poziom głodu osiąga rozmiary, które wymagają dużo kosztowniejszej pomocy humanitarnej na wielką skalę, tak jak ma to zwykle miejsce obecnie.

Z pełną treścią raportu możecie zapoznać się tutaj.

Źródło: Oxfam 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć