Zatrzymać subsydiowanie spółek naftowych – mówią jednym głosem organizacje pozarządowe i Parlament Europejski!

Parlament Europejski zaapelował do Komisji Europejskiej i rządów krajów Unii Europejskiej aby zaprzestały finansowego wsparcia ze środków publicznych przedsięwzięć w sektorze paliw kopalnych. [1] Zdaniem Bankwatch pierwszą instytucją, która powinna wycofać subsydiowanie spółek naftowych, za pośrednictwem niskooprocentowanych pożyczek, jest Europejski Bank Inwestycyjny. (EBI).
Od czasu zatwierdzenia Protokołu z Kioto w 1997, Europejski Bank Inwestycyjny sfinansował przedsięwzięcia związane z wydobyciem paliw kopalnych o łącznej sumie przekraczającej 17 miliardów euro. [2] Za pośrednictwem pieniędzy podatników spółki naftowe w przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat umacniały swoją pozycję rynkową wobec odnawialnych źródeł energii, z którymi skądinąd wiąże się największe nadzieje na zmniejszenie emisji C02.
W wywiadzie dla Financial Times były szef spółki BP, Lord Johne Browne ostrzegł przed kryzysem sektora „zielonej energii” o ile nie zostaną powstrzymane subsydia dla przemysłu paliw kopalnych [3]. Szacuje się, że sektor ten otrzymuje około 200 mld dolarów subsydiów rocznie. Zdaniem organizacji pozarządowych Unia Europejska chcąc skutecznie walczyć ze zmianami klimatu za pomocą instrumentów finansowych - nie obciążając jednocześnie budżetów państw członkowskich - w pierwszej kolejności powinna wycofać wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla sektora brudnej energii.
Plan działania związany z wycofaniem finansowania przez EBI paliw kopalnych, do roku 2012 przedstawił Bankwatch na Konferencji Klimatycznej w Poznaniu. Po pierwsze Unia Europejska powinna podjąć w tej sprawie jednoznaczną decyzję przed kluczowym spotkaniem w Kopenhadze (2009). Po drugie należy wprowadzić zakaz finansowania przedsięwzięć wydobywczych mające miejsce na obszarach dziewiczych oraz w państwach gdzie toczą się konflikty zbrojne. Ponadto Bank powinien opublikować dane na temat bezpośrednich i pośrednich emisji gazów cieplarnianych związanych z finansowanymi przedsięwzięciami.
Katerina Husova, Koordynatorka Bankwatch ds. Klimatu, powiedziała: ”Przedstawiony przez nas plan zakłada finansowanie przez EBI przedsięwzięć zwiększających wydajność energetyczną, wsparcie odnawialnych źródeł energii oraz badania w zakresie obu tych dziedzin. Jednocześnie przyczyni się do znaczącego polepszenia warunków rynkowych dla sektora zielonej energii bez dodatkowego obciążania budżetów państw członkowskich”.
Przypisy:
1.Rezolucja Parlamentu Europejskiego podpisana 29 listopada 2007 wzywa do wycofania wsparcia dla paliw kopalnych ze środków publicznych.
2.Financial Times: “Axe fossil-fuel handouts, says Browne” by Fiona Harvey, Environment Correspondent. November 2, 2008
3.Środki przeznaczane przez EBI na pożyczki dla sektora paliw kopalnych rosną nieprzerwanie od 2005 roku. W latach 1997 - 2007 na przedsięwzięcia związane z wydobyciem węgla, ropy i gazu przeznaczono analogicznie o 11%, 10% i 79%.
Galeria:


