Zaprotestuj przeciw zbrodniom na kobietach!!!

Weź udział w apelu organizacji Avaz klikając tutaj. Twój sprzeciw może ocalić jedną z tysięcy kobiet, która została skazana na okrutną śmierć przez prawo mężczyzn.

Przeczytaj poniższe historie kobiet, które padły ofiarą honorowych zbrodni, zostały ukamienowane i podpisz się pod petycją, która może odmienić los Sakineh Mohammadi Ashtian, która dzięki globalnemu protestowi uniknęła ukamienowania, a obecnie czeka na bardziej "humanitarną śmierć" przez powieszenie. Wspólnie możemy ją uratować. Wystarczy podpisać!!!

"Nagle poczułam zimny płyn ściekający po mojej głowie i natychmiast stanęłam w ogniu" - to szokujące wyznanie pierwszego świadectwa ofiary zbrodni honorowej napisane przez palestyńską kobietę, która w wieku 17 lat została SPALONA ŻYWCEM i cudem ocalała.

Ta porażająca brutalnością historia dziewczyny z małej wioski w Cisjordanii, która obiegła świat w 2005 i rzuciła światło na dramatyczną sytuację kobiet w wielu krajach muzułmańskich, toczy się nadal. Powodem zbrodni honorowej jest pozamałżeński seks, jednak w wielu przypadkach wystarczy donos, podejrzenie, samotne wyjście poza obręb domu, by padło słowo "charmutta" - dziwka, które w świecie prawa mężczyzn jest synonimem śmierci.

W dzień, w którym wyrok wykonuje na "zhańbionej" dziewczynie jeden z członków rodziny, w domu przeważnie nie ma nikogo. Dobór narzędzi zbrodni pozostawia się katowi - kabel od telefonu, nóż, siekiera, benzyna i zapałki - liczy się tylko skuteczność. W ten sposób rocznie na świecie ginie 5000 kobiet, w wielu przypadkach to jeszcze dzieci.

Kara ta wykonywana jest m.in. w Iranie, Nigerii, Somalii, Sudanie, Iraku, Zjednoczonych Emiratach, Afganistanie, Pakistanie, a w ostatnich latach odnotowuje się przypadki honorowych zbrodni, wykroczeń w krajach zachodnich.

Oprócz ofiar zbrodni honorowej, gdzie rodzina wykonuje ustalony przez nią wyrok, są jeszcze ofiary oblania kwasem, ukamienowania, ścięcia, powieszenia - publicznych egzekucji głównie kobiet, które "zbłądziły". I tu powodem jest pozamałżeński seks, podejrzenie, nie przestrzeganie zasad.

Ofiarami ukamienowania padają przede wszystkim kobiety, także ofiary gwałtu, które w świetle restrykcyjnego prawa sharia traktowane są jak przestępczynie. Znacznie rzadziej zdarzają się przypadki ukamienowania niewiernych mężczyzn.

Ofiarę zawija się w płótno, umieszcza w wykopanym dole, zasypuje, a następnie obrzuca kamieniami mierząc w głowę, aż do momentu zgonu. Zdarza się, że aby stwierdzić śmierć osoby trzeba ją wykopać, w przypadku oznak życia ponownie zakopać i dokończyć egzekucję.

Teoretycznie ofiara, która uwolni się z dołu ma szansę na ucieczkę, przeżycie, jednak muzułmańskie prawo faworyzuje mężczyzn i tak np. irański kodeks karny, artykuł 102 stwierdza, że "mężczyznę skazanego na śmierć przez ukamienowanie należy zakopać do pasa, skazana kobieta ma być zakopana do klatki piersiowej".

W związku z powyższym nie odnotowano przypadków, kiedy kobiecie udało się uciec. Ponadto artykuł 104 określa rozmiar kamieni, które nie mogą być na tyle duże, by spowodować natychmiastowy zgon i na tyle małe, żeby ofiara nie odczuła bólu. Egzekucja trwa mniej więcej pół godziny, czasem krócej, czasem dłużej.

Soraya M została ukamienowana, ponieważ mąż który chciał się z nią rozwieść i ożenić z czternastoletnią dziewicą fałszywie ją oskarżył o niewierność.

W Somalii ofiarą padła trzynastoletnia dziewczynka trzykrotnie zgwałcona, której rodzice zgłosili na policję przestępstwo. W Afganistanie kamieniami obrzucono kobiety, demonstrujące przeciwko wprowadzeniu prawa, które pozwala mężowi na stosunek seksualny nawet wtedy, gdy żona odmawia i tym samym sankcjonuje małżeński gwałt.

Obecnie trwa apel organizacji Avaz.org, która walczy o życie Sakineh Mohammadi Ashtian, Iranki, która dzięki kampanii na rzecz jej uwolnienia, rozpoczętej przez jej dzieci i dzięki globalnemu sprzeciwowi, nie została przedwczoraj ukamienowana. Adwokat oraz rodzina kobiety twierdzą, że Sakineh nie dopuściła się zarzucanej jej niewierności. W trakcie jej rozprawy sędziowie nie mówili po Azerbejdżańsku i kobieta miała trudności w zrozumieniu zadawanych jej pytań. Ponadto prawo muzułmańskie mówi, że kobiety mogą być świadkami jedynie wtedy, gdy brak mężczyzn - świadków.

Sakineh grozi obecnie kara śmierci przez powieszenie. Wraz z nią na ukamienowanie czeka 12 kobiet i jeden mężczyzna.

Przyłącz się do apelu i TY i wyraź swój sprzeciw dla łamania praw człowieka, dla kary śmierci przez ukamienowanie klikając tu lub na poniższy link:

http://www.avaaz.org/en/stop_stonin...

.

Wystarczy wpisać swoje imię, nazwisko i adres mailowy, żeby podpisać się pod petycją i ocalić jedną z tysięcy kobiet.

Pamiętaj, że Twój głos ma znaczenie!!!

Fotografia: przedstawia 19 letnią kobietę oblaną kwasem przez chłopca, któremu odmówiła ślubu. Autor: Emilio Morenatti. Źródło: galeria zdjęć kobiet oblanych kwasem: http://blogs.tampabay.com/photo/200...


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć