Zapewnienie dostępu do żywności niezbędne w leczeniu HIV/AIDS

1 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z AIDS. Z tej okazji Światowy Program Żywnościowy ONZ (WFP) wydał specjalne oświadczenie, w którym podkreślone zostało znaczenie, jakie w walce z tą chorobą odgrywa zapewnienie dostępu do żywności.

W ostatnich latach na froncie walki z HIV/AIDS poczynione zostały spore postępy. Według najnowszego raportu programu UNAIDS, 25 krajów o niskich i średnich dochodach, ponad połowa z nich w Afryce, zanotowało od 2001 roku 50-procentowe zmniejszenie częstości nowych zakażeń HIV. Globalnie spadła także liczba nowych zakażeń u dzieci - w ciągu ostatniej dekady o ponad 40 procent. Jednocześnie, w ostatnich dwóch latach nastąpił 60-procentowy wzrost liczby osób mających dostęp do leczenia ratującego życie - aktualnie 8 milionów ludzi korzysta z terapii antyretrowirusowej. Te niewątpliwe sukcesy nie mogą jednak przesłaniać faktu, że wciąż prawie 7 milionów ludzi kwalifikujących się do leczenia nie ma do niego dostępu.

W swoim oświadczeniu WFP zwraca uwagę, że właściwe odżywianie, niezbędne dla zdrowia i przeżycia wszystkich ludzi, jest szczególnie istotne dla osób żyjących z HIV i AIDS. Dostęp do odpowiedniej ilości żywności nie tylko pomaga wzmocnić układ odpornościowy zarażonych i zwiększa skuteczność terapii antyretrowirusowej, ale także umożliwia lepsze stosowanie się do wymogów leczenia, gdyż pacjenci nie są już zmuszeni do wyboru między leczeniem a jedzeniem.

Dziesięć lat temu WFP rozpoczął szeroko zakrojony program pomocy żywnościowej, mający pomóc osobom zarażonym HIV/AIDS. W najbiedniejszych społecznościach wsparcie WFP w zakresie zapewnienia pożywienia osobom żyjącym z HIV i ich rodzinom, w tym kobietom w ciąży i młodym matkom, pomaga zwiększyć dostęp do leczenia oraz skuteczność terapii, co oznacza szansę na uratowanie większej liczby osób oraz na zmniejszenie liczby infekcji.

W swoim oświadczeniu WFP zachęca społeczność międzynarodową do poszerzenia roli dostępu do żywności w zmaganiach z HIV/AIDS. Aktualnie WFP dociera ze specjalistyczną pomocą żywnościową do 2,3 miliona osób dotkniętych wirusem HIV w 34 krajach.

Źródło: WFP



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć