Zamieszki w Tybecie - marzec 2008

Na kilka miesięcy przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Chinach, Tybet zamienił się w twierdzę. 10 marca 2008, w 49 rocznicę nieudanego powstania tybetańscy mnisi rozpoczęli zamieszki.

W regionie Tybetu, napięta sytuacja panuje od 1949 roku kiedy Chiny anektowały Tybet. Wg oceny specjalistów trwające od początku marca zamieszki są największe od 20 lat.

Powody zamieszek w Tybecie

Wg analiz, powodem zamieszek nie są jedynie dążenia separatystyczne części Tybetańczyków, lecz polityka chińskiego rządu, który wspiera masowy napływ Chińczyków do Tybetu. Tybetańczycy twierdzą, że w ten sposób Chiny chcą stłumić kulturę Tybetu, także poprzez ingerencję w odwieczne i święte, buddyjskie tradycje religijne.

Wg doniesień Tybetańczyków, Chińczycy mają lepsze możliwości znalezienia dobrej pracy.

Innym jeszcze powodem niezmiennie negatywnego nastawienia Tybetańczyków do działalności Chin jest przyspieszona eksploatacja tybetańskich zasobów naturalnych, której niekiedy towarzyszy bezczeszczenie miejsc świętych dla buddystów.

Oskarżenia Pekinu

Pekin oskarżył wyznawców Dalai Lamy o podżeganie do zamieszek. Jednak wg rzecznika duchowego przywódcy Tybetu, takie twierdzenia są „absolutnie bezpodstawne”. Sam Dalai Lama, który jest na wygnaniu w Indiach, nawołuje do zakończenia aktów przemocy.

19 marca 2008 premier Chin Wen Jiabao oskarżył Dalai Lamę o potwierdzony udział w kierowaniu zamieszkami i przyznał, że chiński rząd jest gotowy do rozmów pod warunkiem, że Dalai Lama zrzeknie się roszczeń o niepodległość. Jednak od dawna wiadomo, że to, czego domaga się Dalai Lama, to większa autonomia a nie niepodległość.

Jak rozpoczęły się zamieszki

- 10 marca: Aresztowania mnichów w trakcie obchodów 49 rocznicy nieudanego powstania w Tybecie
- 11 marca: Policja użyła gazów łzawiących w celu rozpędzenia pokojowych wieców organizowanych przez mnichów
- 13 marca: Policja okrąża najważniejsze klasztory Lhasy
- 14 marca: Zamieszki w Lhasie oraz innych regionach Tybetu

Ograniczony dostęp mediów

Informacje o trwających zamieszkach, zniszczeniach, aresztowaniach są niepełne, bowiem region jest odcięty od świata - nie wpuszcza się ani turystów ani mediów.

Wyjątkiem była zorganizowana przez chiński rząd "wycieczka" dla autorytarnie dobranych przedstawicieli mediów zachodnich. Wg obserwatorów i uczestników samej "wycieczki" była ona dość tendencyjna i nie pozwoliła na niezależną ocenę sytuacji. Dziennikarze nie mieli nawet możliwości porozmawiania z Tybetańczykami.

Przemoc w Tybecie

Wg chińskiego rządu zginęło nie więcej niż 20 osób - Chińczyków, którzy padli ofiarą wyznawców Dalai Lamy. Zaś wg tybetańskiego rządu na wygnaniu – ofiar jest ponad 130 - przede wszystkim wśród Tybetańczyków, a policja chińska strzelała do tłumu.

Setki osób zostały aresztowane, przeszukiwane są domy, każdy młody Tybetańczyk jest podejrzany.

Ciężarówki pełne tybetańskich więźniów przejeżdżają ostentacyjnie ulicami Lhasy. Tego rodzaju pokazy siły chińskiej policji mają służyć zniechęceniu do kontynuowania zamieszek.

Olimpiada w Chinach

Sytuacja jest tym bardziej napięta, że za kilka miesięcy w Chinach odbędzie się olimpiada. Zarówno USA jak i przedstawiciele rządów UE negatywnie odnieśli się do chińskich działań w Tybecie. Jednak nic nie wskazuje na to, by którykolwiek rząd oficjalnie zbojkotował Igrzyska.

 

Źródła - więcej informacji

Deaths reported in Tibet protests
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/as...

Chińczycy pacyfikują Tybet
http://www.gazetawyborcza.pl/1,8901...

2008 unrest in Tibet
http://en.wikipedia.org/wiki/2008_u...

Dlaczego doszło do protestów w Tybecie?
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomo...

Key places and events in Tibet unrest
http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pac...

Hundreds of Tibetans are arrested, Beijing says
http://www.iht.com/articles/2008/03...

Monks in Lhasa interrupt briefing, say China lying
http://www.reuters.com/article/news...


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć