Wystawa „Technologie dla ochrony klimatu” oficjalnie otwarta

Wystawa „Technologie dla ochrony klimatu” oficjalnie otwarta

30 listopada w Poznaniu Minister Środowiska, prof. Maciej Nowicki dokonał uroczystego otwarcia unikalnej światowej wystawy „Technologie dla ochrony klimatu". Ekspozycja jest najważniejszym wydarzeniem towarzyszącym rozpoczynającej się 1 grudnia Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu - COP 14. Pomysłodawcą wystawy jest Maciej Nowicki, Minister Środowiska.

Ekspozycja prezentuje około 120 najważniejszych i najbardziej oryginalnych urządzeń i instalacji z 20 krajów. Na 7 tys. m2 powierzchni pokazane są technologie, które służą ochronie klimatu, takie jak m.in. najnowsze rozwiązania wykorzystujące wodór jako paliwo, samochody energooszczędne oraz przyjazne środowisku materiały izolacyjne.

Otwarcie tej wystawy to dla mnie wielki zaszczyt i powód do dumy. Kiedy podczas zeszłorocznej Konferencji ONZ na Bali wpadłem na pomysł jej realizacji, wiedziałem, że czeka nas niezmiernie trudne zadanie. Udało nam się zgromadzić wiele niezwykle ważnych dla ochrony klimatu technologii z całego świata i jednocześnie zaprezentować je w atrakcyjnej, interaktywnej formie zwiedzającym. Zapraszam wszystkich do zwiedzania! - powiedział pomysłodawca, Minister Maciej Nowicki.

Ciekawostką będą egzotyczne wynalazki typowe wyłącznie dla określonych regionów świata. Znajdują się wśród nich m.in. wiszące ogrody Bangladeszu, wywoływacz deszczu z Holandii, który pozwala na pozyskiwanie wody z atmosfery czy solarna kafejka internetowa z Gambii. Ale także parkiet do tańca, który produkuje energię elektryczną, czy bezodpadowe miasto o zerowej emisji CO2.

Ponadto, uczestnicy ekspozycji będą mogli wziąć udział w budowie ręcznie robionych kolektorów słonecznych oraz przetestować swoje umiejętności kierowania samochodem w symulatorze ekologicznej jazdy. Do ich dyspozycji oddana zostanie również interaktywna gra, prezentująca zmiany klimatu Ziemi w przypadku różnych wyników negocjacji dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Wszystkie wynalazki na wystawie zaprezentowane zostaną w pięciu grupach tematycznych: oszczędność energii, odnawialne źródła energii, transport przyjazny środowisku, adaptacja do zmian klimatu oraz projekty różne. Najwięcej eksponatów liczyć będzie sekcja odnawialnych źródeł energii, która podzielona została dodatkowo na grupy związane z biomasą, energią wiatrową i słoneczną.

Agata Goździk, Komisarz Wystawy dodaje: Zapraszamy do zwiedzania – wśród wynalazków i technologii znajdą się zarówno skomplikowane instalacje, jak i proste, wykonane ręcznie rzeczy. Ciekawie spędzą tu czas dorośli i dzieci – w mikołajkowy weekend przygotowujemy dla nich specjalne atrakcje i prezenty.

Wystawa „Technologie dla ochrony klimatu” jest autorskim pomysłem Ministra Środowiska, Macieja Nowickiego. Jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem, które towarzyszyć będzie Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu - COP 14. Wystawa jest unikalnym na skalę światową wydarzeniem, prezentującym całą paletę możliwości technicznych dla ochrony klimatu Ziemi. Ma szansę stać się trwałym i unikalnym wkładem Polski w proces toczących się od lat pod parasolem ONZ negocjacji na temat klimatu.

Wystawę można zwiedzać od 1 do 14 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w pawilonie nr 5, w godzinach 10.00-19.00. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

źródło: www.cop14.gov.pl 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć