Wyścig o zasoby Afryki. Kraje Unii górą?

Ostatnie doniesienia na temat kontrowersyjnych projektów wydobywczych w Afryce wspieranych finansowo przez Bank Unii Europejskiej – Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) rzucają negatywne światło na motywy, jakimi kierują się państwa członkowskie Unii Europejskiej (UE) inwestując w najuboższych krajach świata  [1].

Inwestycje zamiast domniemanego rozwoju krajów rozwijających się pogłębiają ubóstwo mieszkańców, zanieczyszczają środowisko, a w jednym przypadku doprowadziły do śmierci czteroletniej dziewczynki.

Wcześniejsze projekty, którym EBI udzieliło pożyczek również okazały się ‘problematyczne’, a przy ich wdrażaniu i ocenianiu nie zastosowano ogólnie przyjętych międzynarodowych standardów.

Kopalnia ta działa w tzw „wolnej strefie przemysłowej, pozwalając operującym tam przedsiębiorcom na unikanie płacenia podatków, przywozowych i wywozowych należności celnych, podatku VAT w jednym z najbiedniejszych krajów świata.

Koalicja europejskich organizacji pozarządowych Counterbalance, w której uczestniczy Polska Zielona Sieć, stanowczo sprzeciwia się udzielaniu przez EBI pożyczek dla kontrowersyjnych projektów wydobywczych dopóki Bank nie zastosuje odpowiednich norm zmuszających przedsiębiorstwa do stosowania międzynarodowych standardów i norm.

Pożyczki europejskiego Banku Inwestycyjnego, które mają za zadanie między innymi wspierać rozwój gospodarczy, przyczyniać się do redukcji ubóstwa poza UE pokazują, że Bank w krajach rozwijajacych się wspiera w dużej mierze przemysł wydobywczy, który szkodzi lokalnym społecznościom i środowisku.

Warto też zauważyć, że przedsiębiorstwa związane z wydobyciem surowców są bez problemu w stanie pozyskać prywatne fundusze i nie potrzebują pieniędzy podatników UE.

Pożyczki EBI powinny przede wszystkim wspierać sektory, którym trudniej jest uzyskać finansowanie takie jak np. szkolnictwo, rolnictwo itp., a nie intratne przedsięwzięcia, które choć generują ogromne zyski mają wątpliwą rolę rozwojową.

Dziennik Daily Mail, który zacytował szefa jednej z największych na świecie korporacji mineralnej, rzuca inne światło na motywy EBI i cel ich pożyczek rozwojowych w krajach najuboższych "Pożyczki EBI pomogły krajom europejskim uzyskać dostęp do surowców mineralnych Afryki, pozwalając na uzyskanie przewagi nad ich gospodarczymi rywalami takimi jak– Rosja, Chiny.”

[1] kontrowersje odnośnie pożyczki EBI opisywano w Reuters, BBC, Times, Telegraph - oto kilka artykułów: http://www.reuters.com/article/2011...

http://www.bbc.co.uk/news/business-...

http://www.telegraph.co.uk/finance/...

http://www.thisismoney.co.uk/money/...

Notatki

[1] 1


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć