Wirtualny spacer z Azerbejdżanu do Włoch wzdłuż najdłuższego rurociągu w historii [Web dokument]

Południowy Korytarz Gazowy to jeden z najdłuższych rurociągów w historii (3500 km). Ma prowadzić z Azerbejdżanu do Włoch i dostarczać Europie azerski gaz ze złoża na M.Kaspijskim przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Poprzez wyraziste zdjęcia, infografiki i filmy, web dokument zaprasza do spaceru wzdłuż rurociągu i przyjrzenia się z katastrofalnym skutkom budowy gazociągu dla ludzi i środowiska.

„Walking the line” zabiera nas w podróż z Kaukazu, przez Włochy, do Londynu. Opowiada historie azerskich więźniów politycznych: Khadijy Ismayilovej i Intigama Alijewa, jak też młodych przedsiębiorców, artystów i mieszkańców społeczności Melendugno w południowych Włoszech, którzy protestują przeciwko budowie zachodniej części korytarza (Trans- Adriatic Pipeline, TAP) oczekującej na 2 mld euro pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

"Walking the line" to historia ludzi, dla których gazociąg to problem, ale także historia rządów i instytucji, które wspierają ten projekt. Pokazuje hipokryzję Unii Europejskiej, która w imię niezrozumiałej idei lekceważy zobowiązania klimatyczne i jest gotowa przymknąć oko na łamanie podstawowych praw człowieka przez skorumpowany reżim w Azerbejdżanie. Rzuca światło na podejrzane powiązania między rodziną Alijewa i brytyjskim koncernem naftowym BP i pokazuje alarmujące wsparcie Unii Europejskiej dla importu gazu, pomimo dowodów na spadek jego popytu.

Ale web dokument pokazuje również, że alternatywa jest możliwa. Ostatnim przystankiem w podróży jest przedmieście Londynu, gdzie obywatele budują lokalnie swoje bezpieczeństwo energetyczne planując własne projekty energii odnawialnej. Takie inicjatywy realizowane są w imię demokracji lokalnej i dbania o środowisko i jakość życia ludzi.

Są to te same wartości, które UE ma za zadanie promować. Mimo to przeznacza ogromne wsparcie finansowe i polityczne do Południowego Korytarza Gazowego wspierając tym samym skorumpowany reżim Alijewa i inwestując w zmiany klimatu. Jeszcze nie jest za późno, aby wybrać inną przyszłość.

"Walking the line" został wyprodukowany przez europejskie organizacje Counter Balance, Platform i Re:Common przy wsparciu Unii Europejskiej. Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network pracują razem z twórcami web dokumentu informując europejską opinię publiczną o planowanej inwestycji.



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć