Winstar Wars [FILM]

W tym roku odwiedziliśmy Tunezję sprawdzając jak wyglądają tam inwestycje dla rozwoju i jak skorzystali na tym obywatele. W tym celu rozmawialiśmy z wieloma osobami - ekspertami, przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego, ale także ze zwykłymi ludźmi. Przedstawiamy zapowiedź filmu „Winstar Wars”, który powstał podczas naszej pracy na miejscu.

Niecałe 40 lat temu na południu Tunezji kręcono zdjęcia do Gwiezdnych Wojen. Miasto Tataouine – od którego zresztą swoją nazwę wzięła planeta Tatooine w filmie George’a Lucasa – nie wydaje się rozwijać w kosmicznym tempie. Stolica największego regionu Tunezji, licząca niemal 100 tys. mieszkańców posiada raptem 3 hotele. I przez większość czasu stoją one puste. Jednak brak turystów to nie jedyne zmartwienie, z jakim zmaga się Tataouine. Wojna domowa tuż za granicą w Libii, islamski radykalizm i agresywna działalność zagranicznych koncernów wydobywczych to największy ból głowy Tunezyjczyków walczących od 2011 r. o demokrację i rozwój. Jedną z firm wydobywających ropę i gaz w regionie, jest posiadająca polskie korzenie spółka Winstar, która otrzymuje pożyczki z publicznych pieniędzy od międzynarodowych instytucji finansowych.

Poniżej zapowiedź filmu:

Film będzie prezentowany publicznie po raz pierwszy na wydarzeniu w Szczecinie pod nazwą Global Justice Night.

Wszystkie instytucje lub osoby zainteresowane pokazem pełnej wersji filmu prosimy o kontakt w celu udostępnienia darmowej kopii.


„Winstar Wars”, reż. Krzysztof Miękus, prod. CEE Bankwatch Network, Polska Zielona Sieć, Bankwatch Romania, 2015, 24 min. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć