Warsztaty szycia w kenijskim Centrum UWEZO [ZDJĘCIA]

Malwina Wędzikowska na co dzień odpowiada za kostiumy w znanych telewizyjnych produkcjach, ale w tym roku wsparła swoją wiedzą i doświadczeniem nasze działania w Kenii. Wraz z grupą kursantek w Nairobi podczas prawie 2-tygodniowych warsztatów wymyśliły parę modeli ubrań, które łączą nowoczesną modę z pięknym rzemiosłem i mogą stać się produktem flagowym spółdzielni Centrum UWEZO.

Nasz tegoroczny projekt z kenijską organizacją pozarządową Amani Kibera ma na celu budowę aktywnego i pokojowego społeczeństwa obywatelskiego w kenijskiej Kiberze. Jest to szczególnie ważne przed przyszłorocznymi wyborami powszechnymi w Kenii, które wiążą się z dużym ryzykiem przemocy i konfliktów polityczno-etnicznych.

Jednym z działań jest aktywizacja zawodowa kobiet, od których statusu społecznego często zależy również przyszłość ich dzieci i całej społeczności. Nasz partner, Amani Kibera prowadzi spółdzielnię krawiecką Centrum UWEZO, w której można za darmo nauczyć się szyć i stać się częścią grupy produkcyjnej.

Z naszych rozmów na temat urozmaicenia oferty Centrum powstał pomysł na zaproszenie na warsztat polskiej projektantki, Malwiny Wędzikowskiej. To była szalona współpraca, bo czasu nie było wiele, ale wszyscy wspominają to z uśmiechem. Kiedy zaczyna się pracować w grupie i jest konkretne zadanie do wykonania, znikają różnice kulturowe, po prostu wre praca! Liczy się to, kto może np. wszyć mozaikę z koralików do sukienki, albo kto ma wolne ręce i może pomóc upiąć bluzkę w trakcie przymiarki.

To nie pierwszy raz kiedy Malwina wspiera działania Polskiej Zielonej Sieci w Afryce. Wcześniej pracowała podczas innego projektu z kobietami w Ghanie. Malwina zapowiedziała, że chętnie powtórzy swój wolontariacki wkład w rozwój Centrum UWEZO.

Zapraszamy do przeglądania zdjęć z warsztatu oraz z kupowania materiałów do szycia w Nairobi:

Najlepiej widać klimat tamtej pracy w zdjęciach z finałowej sesji modowej w Kiberze. W sesji wystąpiły – oprócz Malwiny – modelki związane z Amani Kibera: Irene i Ivy. Autorką zdjęć jest Marta Nowakowska, która dokumentowała zarówno warsztat jak i cały projekt w Kiberze.


Warsztaty krawieckie są organizowane w ramach projektu „Kibera dla pokoju i rozwoju – budowanie kompetencji zawodowych nauczycieli, trenerów sportowych i liderów działań propokojowych oraz rozwój lokalnej przedsiębiorczości prowadzonej przez kobiety w Kiberze”, dzięki wsparciu finansowemu programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2016 r.

Zdjęcia dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Marty Nowakowskiej i Polskiej Zielonej Sieci. Zdjęcia powstały w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2016. Zezwala się na dowolne wykorzystanie zdjęć, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć