Warsztaty Aid Watch w Krakowie - relacja
18-19 marca w Krakowie odbył się warsztat poświęcony monitorowaniu pomocy rozwojowej, organizowany przez Polską Zieloną Sieć w ramach Akcji dla Globalnego Południa. Uczestniczyli w nim Polacy, Czesi i Słowacy na co dzień zajmujący się monitorowaniem polityki rozwojowej w swoich krajach. Trzy platformy - polska, czeska i słowacka – wsparły PZS w organizacji warsztatu i pomogły dotrzeć do właściwych osób we wszystkich krajach. Ostatecznie w warsztacie wzięły udział 19 osób - 13 z Polski, 4 z Czech i 2 ze Słowacji (zgodnie z zapewnieniem szefa słowackiej platformy obecnego na spotkaniu – nieliczni ale efektywni:).
Warsztat był właściwie spotkaniem roboczym , ponieważ wszyscy jego uczestnicy w jakimś stopniu byli już zaangażowani w monitoring. Pozwoliło nam to na wymianę doświadczeń, dyskuje na temat rozwiązan systemowych wdrażanych w naszych krajach a także na zaplanowanie, w jaki sposób możemy sobie pomóc w pracy na rzecz zwiększania efektywności pomocy świadczonej przez nasze kraje.
Pierwszy dzień był dniem typowo wykładowym. Zaproszeni trenerzy zapełnili jego agendę praktycznymi informacjami dotyczącymi zarówno tego, jak w praktyce funkcjonuje system pomocowy, jak wygląda kalendarz instytucji odpowiedzialnych za planowanie i wdrażanie pomocy rozwojowej i przed kim instytucje te są odpowiedzialne (dr P.Bagiński, Global Development Research Group); jak i tego, jak wygląda monitoring pomocy w starych krajach członkowskich (Hilde Wipfel, Koordinierungsstelle der Österreichischen Bischofskonferenz für internationale Entwicklung und Mission ); a także tego, jak europejską pomoc monitoruje europejska platforma organizacji zajmujących się rozwojem CONCORD i jak nasza praca może zaowocować w perspektywie unijnej (Jasmine Burnley, Aid Watch coordinator, CONCORD).
Drugi dzień jednak należał już w całości do grupy.
Jako, że warsztat odbywał się w Krakowie – nie zabrakło nieformalnych spotkań. Formuła tematycznych spotkań roboczych sprawdziła się – owocem naszej pracy jest założona lista dyskusyjna i pomysł stworzenia wspólnego dokumentu podsumowującego podstawowe informacje nt. systemów pomocowych we wszystkich trzech krajach. Mamy nadzieję, że nasi politycy skorzystają z przygotowywanej przez nas ściągi i być może efektem ich inspiracji będą usprawnienia w procesie planowania i wdrażania pomocy rozwojowej.
A poniżej - na deser - kilka niezupełnie pamiątkowych zdjęć:) Tak się pracuje! Zainteresowanych zapraszamy na kolejne spotkania – informacji szukajcie na naszej stronie!
Projekt "Development Aid Watch in New Member States – support of Polish, Czech and Slovakian civil society groups for monitoring and awareness raising aimed at transparent and effective Official Development Aid (ODA)" finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Directorate-General Justice, Freedom and Security: 2006 Actions in support of civil society in the Member States which acceded to the European Union on 1st May 2004 (JLS/2006/NGO/09-30-CE-158816-00-61). Za treści na stronie odpowiada Polska Zielona Sieć, poglądy na niej wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Unii Europejskiej.
Galeria:
Komentarze:
Komentarze (zapraszamy do dyskusji):
robert / 7 kwietnia 2008
hej, zdjęcia dobrze oddają atmosferę warsztatów :) Twórczy chaos. Szczególnie miło wspominam dyskusję przy obiedzie, bo była bardziej gorąca niż sam posiłek.