Warszawa, 9.stycznia: Zielony rozwój czy brudny interes? Eksperci i aktywiści o plantacjach w Mozambiku.

Mieszkańcy Mozambiku tracą możliwość utrzymania się w wyniku błędnych decyzji polityków i presji biznesu. Komu służy zakładanie monokulturowych plantacji drzew? 9 stycznia 2013 r. wyświetlony zostanie film „Sadząc kłamstwa” w reż. Geoffa Arbourne’a, który pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie. Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów, m.in. prof. dr hab. Tomasza Boreckiego i prof. dr hab. Piotra Paschalisa-Jakubowicza, a także przedstawicielki organizacji pozarządowych: Magdalena Noszczyk (PZS) i Barbara Lech (IGO).

Zgodnie z prawem Mozambiku lokalna społeczność ma prawo do korzystania z ziemi i związanych z nią zasobów naturalnych. Niestety rosnące zainteresowanie inwestycjami w tym kraju może ograniczyć najuboższym dostęp do tych środków.

Podczas spotkania, które odbędzie się 9 stycznia 2013 r. o godzinie 18:00 w SGGW, pokazany zostanie film dokumentalny pt. „Sadząc kłamstwa”. Geoff Arbourne, reżyser filmu, udał się do Mozambiku, aby zbadać wpływ upraw monokulturowych na realizację prawa do żywności i udokumentować protesty społeczności przeciwko zawłaszczaniu ziemi. Z wywiadów przeprowadzonych z członkami społeczności lokalnych, pracownikami plantacji i działaczami organizacji zrzeszających drobnych rolników, wyłania się obraz współczesnych dylematów rozwoju, które stoją przez Mozambikiem. Spotkanie otworzy prof. Tomasz Borecki, dyrektor Instytutu Problemów Współczesnej Cywilizacji oraz Społeczny Doradca Prezydenta RP d.s. Wsi, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Przyrody. Po filmie prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz – kierownik Katedry Użytkowania Lasu na Wydziale Leśnym SGGW, opowie więcej na temat zakładania plantacji leśnych na świecie, w tym w krajach globalnego Południa. Perspektywę organizacji działających na rzecz globalnej sprawiedliwości, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska przedstawią Magdalena Noszczyk z Polskiej Zielonej Sieci i Barbara Lech z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności. Spotkanie poprowadzi Julia Olszewska.

Miejsce i data: 09.01.2013 r., godz. 18:00, Wydział Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW, ul. Nowoursynowska 159, aula nr 1, budynek nr 33.

Spotkanie jest zorganizowane przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności we współpracy z Samorządem Studentów SGGW.

Więcej informacji, zdjęcia oraz raport „Wpływ zakładania plantacji drzew na prawa człowieka w prowincji Niassa w Mozambiku” można znaleźć na stronie: www.niekoala.pl.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć