W Sudanie odkryto olbrzymie podziemne jezioro

W Sudanie odkryto olbrzymie podziemne jezioro. Zdaniem amerykańskich naukowców dodatkowe źródła wody mogą pomóc w zakończeniu konfliktu zbrojnego w prowincji Darfur. O odkryciu poinformował serwis BBC.

Prehistoryczny zbiornik, obecnie zasypany piaskiem, odkryto dzięki zdjęciom satelitarnym. Kiedyś jezioro miało powierzchnię 30 750 kilometrów kwadratowych. To tyle co dziesiąte pod względem wielkości na świecie jezioro Erie na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady. To także prawie jedna dziesiąta terytorium Polski.

Według ekspertów, istniejące tam do dziś wody gruntowe można z powodzeniem eksploatować. W związku z tym w Darfurze ma zostać wykopanych tysiąc studni. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Bostońskiego mogą one pomóc w zakończeniu walk etnicznych. Analitycy podkreślają bowiem, że to właśnie niedobory wody są przyczyną obecnego konfliktu między czarnymi rolnikami a arabskimi bojówkarzami. Naukowcy przypominają, że podobne odkrycie w sąsiednim Egipcie pozwoliło na nawodnienie kilkuset kilometrów kwadratowych pól uprawnych.

informacja pochodzi z serwisu gazeta.pl


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć