Uganda - przejęcia ziemi pogłębiają ubóstwo tysięcy ludzi

Tysiące najbiedniejszych ludzi na świecie traci swoje domy i środki do życia w wyniku nowej fali handlu gruntami.

Tylko w jednym z przypadków co najmniej 22 500 ludzi w Ugandzie straciło swoje domy i ziemię, robiąc miejsce dla brytyjskiej firmy sektora leśnego - New Forests Company (NFC).

NFC - które w 20% nalezy do banku HSBC na swoich stronach internetowych opisuje się jako zrównoważona i społecznie odpowiedzialna firma sektora leśnego. Obecnie posiada licencje do upraw drzew w Ugandzie, Tanzanii, Mozambiku i Rwandzie.

Mieszkańcy wysiedlonej wioski opowiedzieli przedstawicielom Oxfam, jak przebiegały eksmisje.
Do częsci z nich dochodziło z użyciem przemocy fizycznej, niszczenia mienia, roślin oraz zabijania zwierząt hodowlanych. Wielu mieszkańców zostało bez środków do życia, bez wystarczającej ilości żywności czy pieniędzy potrzebnych aby mogli min. posyłać swoje dzieci do szkoły. Nie otrzymali również ani odszkodowań, ani zastępczej ziemi.

Francis Longoli, drobny rolnik z Kiboga rejonu centralnej Ugandy, mówi: "...pamiętam moją ziemię. Trzy akry kawy, wiele drzew mango i awokado miałem też pięć morgów bananów, 10 uli, dwa piękne domy. Moja ziemia dawała mi wszystko, ludzie nazywali mnie "omataka" -... znaczy "ktoś, kto jest właścicielem ziemi" - teraz, jestem jednym z najbiedniejszych "

Longoli i jego sześcioosobowa rodzina stracili wszystko, gdy w ubiegłym roku, rząd Ugandy eksmitował go i tysiące innych z Mubende i powiatu Kiboga robiąc miejsce dla brytyjskiej firmy New Forests Company.
NFC na przejętych terenach sadzi drzewa, dzięki czemu zarobi tzw. carbon credit i oczywiście zyska na późniejszej sprzedaży drewna.

NFC zaprzecza jakoby było odpowiedzialne za eksmisje. Twierdzi, że odpowiedzialność za przeprowadzenie przesiedleń spoczywa na Władzach Ugandy, a dokładniej na Ugandan National Forestry Authority i że wszyscy mieszkańcy opuszczali swoje domy dobrowolnie i w spokoju.

Jeśli chcesz być na bieżąco na temat przypadku Ugandy i dowiedzieć się więcej na temat tego jak zatrzymać przejęcia ziemi - wypełnij specjalny formularz znajdujący się na stronie Oxfam.


informacje zawarte w artykule pochodzą ze stron:
1] http://www.oxfam.org/en/grow/campai...
2] http://www.guardian.co.uk/environme...

Zdjęcie wykorzystane w artykule jest własnością Oxfam Italia i zostało użyte na podstawie licencji Creative CommonsDodaj komentarz — zapraszamy do dyskusji!

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć