Tysiące dzieci pracuje na farmach orzechów nerkowca

Tysiące dzieci pracuje w Indiach przy uprawie i zbiorach orzechów nerkowca. Ten sam problem dotyczy m.in. Wietnamu.

Badania, które przeprowadziły dwie organizacje: holenderska organizacja ChildRight oraz U.S. Department of Labor (DOL), wykazały, że 20 000 dzieci pracuje w Indiach na plantacjach orzechów nerkowca nie tylko w okresie zbiorów, ale także w czasie, który powinny przeznaczyć na naukę. Warunki w jakich pracują są wyjątkowo ciężkie ze względu na długie godziny pracy, ubogą dietę, brak możliwości odpoczynku po pracy oraz wysoki odsetek wypadków podczas obsługi maszyn. Organizacja ChildRight twierdzi wręcz, że dzieci te pracują w niewolniczych warunkach.

Firma Diamond Foods, właściciel specjalizującej się w sprzedaży bakalii marki Emerald, w ostatnim raporcie rocznym podaje, że pozyskuje orzechy nerkowca z Indii, Brazylii, Afryki oraz Azji Południowo-Wschodniej. Informacja ta stała się podstawą do obaw organizacji broniących praw człowieka o to, czy przy ich uprawach nie pracowały dzieci. Niestety pomimo licznych próśb ze strony organizacji Fairfood International, firma Diamond Foods wciąż odmawia udzielania informacji na temat własnego łańcucha dostaw, w tym dokładnych informacji na temat miejsc i warunków wszystkich etapów produkcji orzechów.

Praca dzieci wciąż stanowi realny problem, na który nie powinniśmy patrzeć obojętnie. Dlatego zachęcamy do podpisania petycji Fairfood International, która ma skłonić Diamond Foods do zwiększenia przejrzystości i wyeliminowania pracy dzieci na przestrzeni całego łańcucha dostaw.

Źródło: ekonsument.pl 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć