Dziewiąta edycja turnieju Piłka dla Pokoju w Kenii - to więcej niż sport! [ZDJĘCIA]

Na przełomie listopada i grudnia w Nairobi odbywa się 5-dniowy turniej piłkarski dla młodzieży Piłka dla Pokoju. W uroczystym otwarciu turnieju brała udział m.in. Wiceminister Joanna Wronecka‎. W tym roku udział w rozgrywkach bierze 79 drużyn z różnych stron kraju. Turniej ma na celu uwrażliwienie Kenijczyków w każdym wieku na znaczenie pokoju, tolerancji i jedności w kraju budowanym przez ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym. Byliśmy na miejscu, aby pomagać w tym działaniu organizacji Amani Kibera.

Dziewiąta edycja turnieju szerzącego pokój w slumsach Kibery oraz w całej Kenii zaczęła się we wtorek 29 listopada. Jednak zakwalifikowane drużyny przyjeżdżały do Nairobi już od soboty. Gracze pochodzą z 12 różnych regionów Kenii: Nairobi, Kwale, Naivasha, Trans Nzoia, Kajiado, Thika, Busia, Nyanza, Wajir, Kiambu, Kakamega i Mombasa. Rozgrywki trwają do soboty 3 grudnia i odbywają się na 4 boiskach jednocześnie: (DC, Ligi Ndogo, Undugu i Olympic). Młodzież przez cały tydzień mieszka w szkołach, w których nie ma teraz lekcji ze względu na okres egzaminacyjny.

GALERIA ZDJĘĆ: Turniej Piłka dla Pokoju 2016, Kenia

Wiceminister Wronecka otwiera turniej Piłka dla Pokoju

Wiceminister Joanna Wronecka‎ wraz z przedstawicielami rządu Kenii otwierała turniej piłkarski i obserwowała pokazowy mecz tzw. Football 3, czyli metody pracy z młodzieżą polegającej na edukacji dla pokoju przez sport.

"Cieszę się, że Polska może wspierać oddolne inicjatywy i przyłączać się do pomocy w przełamywaniu plemiennych podziałów oraz w rozwoju lokalnej społeczności w Kibery." - powiedziała wiceminister Joanna Wronecka.

Pokaz metody football 3

Football 3 to krótki mecz piłki nożnej, w którym biorą udział mieszane damsko-męskie drużyny. Mecz składa się z trzech części i nie ma sędziego. W pierwszej części drużyny wspólnie wypracowują zasady, których będą przestrzegać. W drugiej odbywa się mecz, podczas którego gracze sami muszą pilnować zasad i punktów. Taki mecz uczy pokojowych negocjacji, zachowania fair play i wartości kompromisu. Trzecia część to dokonanie oceny meczu. Obie drużyny wspólnie podsumowują zachowanie graczy oraz to, czy zasady zostały dotrzymane. Ta część jest kluczowa, ponieważ oprócz punktów za gole, można dostać większą ilość punktów za zachowanie fair play. Oznacza to, że wygrać może drużyna, która zachowa dobrego, pokojowego ducha sportu, a niekoniecznie ta, która jest szybsza i silniejsza na boisku. Organizacja Amani Kibera używa tej metody w pracy z młodzieżą od lat i przekazuje wiedzę o niej dalej.

Więcej niż sport

Celem turnieju jest pokazanie, że można działać na rzecz wspólnego dobra bezkonfliktowo, zwłaszcza teraz, gdy kraj wchodzi w okres kampanii wyborczej. Jak na razie młodzież biorąca udział w turnieju jest dobrym przykładem dla dorosłych. Cała impreza toczy się pod hasłem "Ukabila ni ujinga, uzalendo ni hekima", które wzywa do mądrego patriotyzmu jednoczącego wszystkich, a nie opartego na plemienności.

Turniej to nie tylko piłka nożna. To również codzienne szkolenia dla dziewczyn i chłopców z drużyn oraz dla trenerów i trenerek. Warsztaty dotyczą bycia liderem szerzącym pokojowe przesłanie w swojej społeczności, a także pierwszej pomocy, profilaktyki HIV/AIDS, negatywnych skutków zażywania narkotyków, zdrowia.

Piłka nikogo nie wyklucza

"Powinniśmy skupić się na rozwoju młodzieży już od najmłodszych lat. Zwracamy na to dużą uwagę i wiele z naszych działań to bezpośrednia praca z dziewczynami i chłopcami, którzy najbardziej tego potrzebują. Wierzymy, że z naszą pomocą trenerki i trenerzy, którzy przeszli szkolenia, przekażą wiedzę swoim podopiecznym." - mówi Ben Ooko, dyrektor Amani Kibera.

W turnieju biorą udział dziewczyny i chłopcy w różnych kategoriach wiekowych:
- chłopcy poniżej 13 lat,
- chłopcy poniżej 17 lat,
- chłopcy w otwartej kategorii wiekowej,
- dziewczyny poniżej 16 lat,
- dziewczyny w otwartej kategorii wiekowej.

Finały turnieju

Finały wszystkich kategorii odbyły się na boisku Olympic. Nie odbyło się bez karnych. Wśród widzów byli nie tylko najwięksi kibice piłki nożnej, ale też po prostu młodzież z Kibery oraz byli zawodnicy i zawodniczki, trenerzy i trenerski zespołów, które w tym roku nie brały udziału w turnieju, przedstawiciele organizacji pozarządowych z Kibery i inni. Każdy mecz był komentowany na żywo, a w przerwach skład DJ-ski zadbał o dobrą muzykę. W otwarciu turnieju oraz w dniu finałów brali udział też tegoroczna Miss i Mister Kibery, którzy mają za zadanie szerzyć pokojowe przesłanie w Kiberze.

Trzy najlepsze drużyny z każdej kategorii otrzymają nagrody w postaci strojów i akcesoriów sportowych, pucharów, medali, piłek i dyplomów. Oprócz tego jeden z graczy otrzymał też specjalne wyróżnienie za grę fair play.

WYNIKI FINAŁÓW:

KATEGORIA DZIEWCZYNY PONIŻEJ 16 LAT
Amani Queens 3 vs PKF 2

OTWARTA KATEGORIA WIEKOWA DZIEWCZYN
Kibera Girls Soccer 1 vs Achievers 0

KATEGORIA CHŁOPCY PONIŻEJ 13 LAT
Ligi Ndogo 1 vs Express 0

KATEGORIA CHŁOPCY PONIŻEJ 17 LAT
Marine FC 5 vs GYFF 4

OTWARTA KATEGORIA WIEKOWA CHŁOPCÓW
Olympic Talented 1 vs GYFF 0


Turniej piłkarski jest organizowany w ramach projektu „Kibera dla pokoju i rozwoju – budowanie kompetencji zawodowych nauczycieli, trenerów sportowych i liderów działań propokojowych oraz rozwój lokalnej przedsiębiorczości prowadzonej przez kobiety w Kiberze”, dzięki wsparciu finansowemu programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w 2016 r.

Zdjęcia dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Mileny Antonowicz i Polskiej Zielonej Sieci. Zdjęcia powstały w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2016. Zezwala się na dowolne wykorzystanie zdjęć, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć