The Story of Change - Opowieść o zmianach

"The Story of Change" to ok 6. minutowa kreskówka przygotowana przez grupę The Story of Stuff project. Jest to kontynuacja klipu "Story of Stuff"/"Opowieści o rzeczach" (po polsku dostępnego tutaj)

Gdy Annie Leonard wraz z Free Range Studios przygotowywali pierwszą animację (Story of Stuff) na temat tego jak "produkujemy, używamy i wyrzucamy", sądzili, że 50,000 wyświetleń będzie świetnym wynikiem dla tej "20-minutowej kreskówki o odpadach". Dziś film widziało już ponad 15 milionów osób na całym świecie i nieustannie przybywa nowych widzów.

"Opowieść o rzeczach" pokazuje błędy dzisiejszej gospodarki, która liniowo wykorzystuje zasoby naszej "skończonej" planety. Wydobywamy, produkujemy, dystrybuujemy, konsumujemy a następnie wyrzucamy i znów... Niestety najczęściej na skutek wydobycia surowców czy szeroko pojętej produkcji konsumowanej w krajach bogatej Północy cierpią mieszkańcy Południa, dlatego właśnie powstała część 2:

"The Story of Change"

W sezonie drugim, zatytułowanym "The Story of Change" Annie Leonard wraz z zespołem przygląda się sprawom kryjącym się za "opowieścią o rzeczach". Szuka tam odpowiedzi na to, jak można zmienić światową gospodarkę. Autorka filmu chce podkreślić, że to obywatele, a nie konsumenci dokonują zmian. Oczywiście wybory konsumenckie nie są bez znaczenia, jednak bez wątpienia należy pamiętać o tym, że to system wymaga zmian, a przekształcić go mogą jedynie aktywni obywatele! O czym doskonale wiemy z historii, przecież już nie raz udało się dokonać (pozornie) niemożliwego.

Dlatego też każdy z nas powinien pracować nad rozbudową swoich obywatelskich mięśni! Proces transformacji wymaga nie tylko prawników, czy protestujących. Każdy z nas powinien zastanowić się nad tym, w czym jest dobry i jak może się to przydać w procesie zmian. Na stronie internetowej projektu dostępny jest quiz, który pomaga ustalić jakiego rodzaju "obywatelem zmian" jest każdy z nas.

Jak mówił Ghandi: Be the change you want to see in the world! / Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie!

Martin Luther King w swoich działaniach miał poparcie tylko 1/4 Amerykanów i to wystarczyło dlatego, że ta 1/4 podjęła aktywne działania. W tej chwili blisko 80% Amerykanów chce zmian, chcą m.in. odnawialnych źródeł energii, czy zmniejszenia wpływu korporacji na polityków. Chyba czas zacząć pisać nową historię zmian?


wszystkie informacje i grafiki zawarte w artykule pochodzą z: http://www.storyofstuff.org/movies-...Dodaj komentarz — zapraszamy do dyskusji!

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć