Stop z unikaniem podatków!

Jakie mechanizmy stosują wielkie międzynarodowe korporacje, aby nie płacić należnych podatków? Dlaczego powinno nas to obchodzić? Czym jest polityka przejrzystości i sprawiedliwość podatkowa?

Szacuje się, że w wyniku unikania podatków przez korporacje kraje Unii Europejskiej tracą rocznie około 1 biliona euro. Czy jest to sprawiedliwe, szczególnie w sytuacji cięć wydatków socjalnych, ograniczania kosztów budżetowych i szukania oszczędności przez rządy krajów z powodu kryzysu?

Ucieczka pieniędzy z podatków jest jednak jeszcze bardziej dotkliwa dla biednych krajów globalnego Południa, w których miliony ludzi wciąż nie mają dostępu do opieki zdrowotnej, edukacji, wody pitnej, kanalizacji, transportu publicznego i innych podstawowych usług. Według wyliczeń organizacji Christian Aid, kraje globalnego Południa tracą w ten sposób rocznie około 160 miliardów dolarów, które mogłyby zostać wykorzystane na poprawę warunków życia ich mieszkańców. Jest to suma dalece przewyższająca wpływy z pomocy rozwojowej udzielanej tym krajom.

Czy możemy coś z tym zrobić?

O tym wszystkim dowiecie się z poniższego filmu, do obejrzenia którego gorąco zachęcamy.

Źródło: IGO


stopka 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć