Sri Lanka: Ludność cywilna w potrzasku

W celu zakończenia jednej z najdłuższych wojen w Azji, armia Sri Lanki rozpoczęła operacje zbrojną i otoczyła, znajdujące się w dżungli separatystyczne oddziały partyzanckie LTTE "Liberation Tigers of Tamil Eelam ".

Agencje pomocowe szacują, że w strefie prowadzonych walk uwięzionych zostało 250 000 ludzi. Czerwony Krzyż twierdzi, że w przeciągu zaledwie tygodnia zginęło kilkaset osób.

Prezydent Sri Lanki Mahinda Rajapaksa oznajmił, że wojska na 48 godzin przestaną strzelać w celu zapewnienia ludności cywilnej bezpiecznego wyjścia ze strefy walk. Dodał też, że operacja zbrojna trwa nadal i zawieszenia broni nie będzie.

Rebelianci nazwali decyzję prezydenta ultimatum dla ludności cywilnej postawionym wbrew jej woli. LTTA twierdzi, że ludzie nie chcą opuszczać terenów w obawie przed rządowymi wojskami.

Rząd oraz organizacje humanitarne zaprzeczają tym doniesieniom, dodając że rebelianci przetrzymują ludność zmuszając cywili do robót, walki i posługując się nimi jako żywymi tarczami.

Konflikt, który rozpoczął się w 1983 trwa.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć