Spotkanie z Pawłem Wysoczańskim i Rafałem Stańczykiem

W imieniu Fundacji dla Somalii serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników Afryki na spotkanie, które odbędzie się 25 czerwca o godzinie 19.00 w Skwerze Fili Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny w ramach konkurs literackiego „Afryka to kontynent o kształcie ludzkiego serca” organizowanego przez Fundację dla Somalii we współpracy z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, kwartalnikiem „LiteRacje” i wydawnictwem Weltbild.
Atrakcją spotkania będzie projekcja filmu „Mój tato prezydent” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego i Rafała Stańczyka oraz rozmowa z twórcami filmu.
„Mój tato prezydent” powstał w 2011 roku we współpracy z Fundacją dla Somalii. Podczas VII AfryKamery – Festiwalu Filmów Afrykańskich otrzymał Srebrną Jaskółkę – nagrodę przyznaną przez publiczność.

Film przedstawia historię prezydenta środkowej Somalii Mohameda Adena, który jako kilkunastoletni chłopak uciekł z nękanej wojną Somalii i trafił do schroniska dla bezdomnych w USA. Po kilku miesiącach udało mu się dostać pracę w McDonald’s. Mohamed zapisał się na uniwersytet, skończył studia, znalazł dobrze płatną pracę. Ożenił się z Somalijką i doczekał sześciorga dzieci. Jego amerykański sen prawie się spełnił. Po latach pojechał do Somalii – na 2 tygodnie – aby nieść pomoc humanitarną. Został tam na 6 lat. Starszyzna miasta Adado zaproponowała mu, aby został ich prezydentem. „Mój tato prezydent” jest opowieścią o człowieku, który w warunkach wojny i chaosu stara się stworzyć demokratyczne państwo: zaprowadzić pokój, ustanowić prawo, przywrócić porządek. Czy mu się uda?

Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie koniecznie do nas dołącz! Mamy nadzieję, że film oraz jego twórcy zainspirują uczestników konkursu literackiego do napisania wspaniałych prac!

Serdecznie zapraszamy!


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć