Spotkanie poświęcone działalności korporacji wydobywczych w Mozambiku

Zapraszamy na spotkanie współorganizowane przez Grupę Zagranica 22 maja o godz. 14.00.

Gościem spotkania będzie Daniel Ribeiro, obrońca praw człowieka z Mozambiku, aktywista organizacji Justica Ambiental (JA!), zajmującej się ochroną środowiska i praw lokalnych społeczności. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana kampania "Facing Finance", którą w Polsce prowadzi CentrumCSR.PL, a także kwestie związane z łamaniem praw człowieka w Mozambiku przez korporacje takie jak Rio Tinto, Vale, BHP Billiton czy Andrako, jak również rolę jaką odgrywają w tym banki takie jak City, Royal Bank of Scotland czy też Bank Światowy.

Szczegółowe informacje na stronie Grupy Zagranica.

Wizyta organizowana jest w ramach międzynarodowej kampanii pt. FACING FINANCE (www.facing-finance.org). Jest ona poświęcona kontrowersyjnym inwestycjom korporacji w krajach rozwijających, które są często wspierane finansowo przez instytucje sektora finansowego (banki i fundusze inwestycyjne). Jej celem jest uświadomić opinii publicznej, klientom firm z sektora finansowego oraz samym inwestorom możliwe negatywne aspekty inwestycji w krajach globalnego Południa, skutkujące nieraz naruszeniami praw człowieka lub zniszczeniem środowiska naturalnego.

Mozambik jest jednym z najbiedniejszych krajów świata. PKB tego zamieszkałego przez 22 mln ludzi kraju wynosi tylko ok.1000 $ per capita, wg ONZ kraj zajmuje 184. Miejsce w świecie pod względem rozwoju. W kraju panuje korupcja. Nie funkcjonuje tam powszechne szkolnictwo na poziomie podstawowym, jakość opieki zdrowotnej jest bardzo niska. Jednocześnie w Mozambiku inwestują największe firmy wydobywcze świata, m.in. Rio Tinto czy Vale, oskarżane często o unikanie płacenia podatków.

Daniel Ribeiro opowie w Polsce o kontrowersjach związanych z działalnością w Mozambiku brazylijskiej korporacji Vale (prowadzi w Moaitze jedną z największych kopalni węgla kamiennego w Afryce), drugiej największej w Afryce huty aluminium Mozal (spółki BHP Billiton, Mitsubishi i Banku Światowego), Rio Tinto (jedna z największych firm wydobywczych na świecie eksplorująca w Mozambiku gaz ziemny).

Należąca do Vale kopalnia węgla w Moaitze zaliczana jest do największych w Afryce. Corocznie może tam być wydobywane nawet 11 milionów ton węgla. Pod koniec 2011 ujawniono, że Vale planuje wartą 6 mld dolarów rozbudowę, dzięki której liczba ta może się podwoić. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego, m.in. JA!, alarmują o nadużyciach związanych z budową kopalni. Jak dotąd przesiedlono 1.300 rodzin, którym nie zostały zapewnione godne warunki życia. Sprzeciwiający się działaniom firmy przedstawiciele lokalnych społeczności spotkali się z groźbami i szykanami. Vale było wielokrotnie oskarżane o łamanie praw człowieka i praw pracowniczych oraz niszczenie środowiska. W ostatnim czasie najgłośniejsza była sprawa współfinansowanej przez Vale tamy Belo Monte w Brazylii, powstającej na obszarach puszczy tropikalnej.

Serdecznie zapraszamy!


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć