Spotkanie "Twoje pieniądze i wstrząsająca historia Zambii", Wrzenie Świata, 5.12, W-wa

Inwestycje w Afryce

Premierowy pokaz filmu „Era miedzi” oraz dyskusja z gościem specjalnym z Zambii, Saviorem Mwamba.

Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z gościem z Zambii, Saviorem Mwamba, wieloletnim działaczem i naocznym świadkiem zmian jakie przechodzi jego kraj w ciągu ostatnich lat.

Przekonaj się na własne oczy i wysłuchaj opowieści jak pod etykietą pomocy i wspierania rozwoju społecznego w państwach najbiedniejszych, zachodnie firmy oraz Europejski Bank Inwestycyjny, bank Unii Europejskiej czerpią ogromne zyski kosztem najuboższych. Absurd? Czyżby?

FILM „Era Miedzi” w reżyserii Ivo Bystřičan (produkcja: Hypermarket Film, s.r.o., CEE Bankwatch Network), opowiada historię pewnego ubogiego i zadłużonego kraju, który kiedyś miał kopalnie miedzi. Kopalnie choć stoją nadal, zyski z nich czerpią już nie mieszkańcy kraju, a właściciele zachodnich firm. A to wszystko za sprawą absurdalnej historii gospodarki światowej, w której pieniądze europejskich podatników, TWOJE pieniądze odgrywają jedną z głównych ról.

Po filmie zapraszamy na dyskusję z naszym gościem specjalnym, Saviorem Mwamba, zambijskim działaczem, który opowie jak to się stało, że zachodni właściciele kopalń w okolicach Pasa Miedzionośnego w Zambii, nie tylko nie płacą w Zambii podatków, ale zmuszają jednych z najuboższych mieszkańców świata, Zambijczyków, do płacenia ceny za inwestycje rozwojowe, które rzekomo mają ograniczać ich ubóstwo.

W trakcie dyskusji przedstawimy także wyniki naszej wizji lokalnej w Zambii, która wykazała między innymi, że w skutek niezrównoważonej eksploatacji kopalń łamane są prawa człowieka, że stężenie w powietrzu takich pierwiastków jak dwutlenek siarki, arszenik czy ołów przewyższa nawet dziewięć-dziesięciokrotnie normy Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organisation), powodując kwaśne deszcze, wyjałowienie ziem i skażenie wód, z których do tej pory żyły pobliskie rolnicze i rybackie społeczności.


Galeria:

 
 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć