Spotkania OFFilm w Szczecinie

SZCZECIN 2016 i Stowarzyszenie OFFicyna zapraszają do kina OBERWATORIUM na cykliczne spotkania filmowe OFFilm

W każdy wtorek o godz. 18.00 Stowarzyszenie OFFicyna i SZCZECIN 2016 zapraszają na bezpłatne projekcje interesujących filmów, o których warto rozmawiać. W repertuarze znajdziemy zarówno klasykę jak i awangardę, fabułę oraz dokument, mainstream i underground. Ważnym aspektem OFFilmu jest również wspieranie lokalnej kinematografii, stąd też raz na miesiąc pojawia się w programie dział „hyde park”, w ramach którego swoje produkcje filmowe może zaprezentować każdy, kto chciałby podzielić się swoim dorobkiem z szersza publicznością.

30 listopada i 14 grudnia zaprezentujemy dzięki Fundacji HumanDoc wybrane tytuły Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego GLOBALNY ROZWÓJ W KINIE. MFFD GLOBALNY ROZWÓJ W KINIE jest pierwszym festiwalem w Europie Środkowo-Wschodniej, który jest poświęcony tematyce rozwoju najbiedniejszych państw świata, tak zwanego Globalnego Południa. Prezentuje filmy niebanalne, mądre, pełne pasji i emocji, uwrażliwiające na nierówność polityczną i społeczną, a przede wszystkim inspirujące do działania.

30 listopada, godz. 18.00
Z myślą o jutrze, K. Kokin, USA 2008, 34’

Blake Mycoskie wyjechał do Argentyny, aby nauczyć się grać w polo. Widział tam skrajną biedę, obserwował dzieci, których rodziców nie było stać na to, aby kupić im buty. Postanowił wykorzystać swoje doświadczenie w biznesie i stworzyć firmę, która za każdą sprzedaną parę butów, kolejną przekazywałaby dla dzieci. Tak powstało „TOMS, buty dla jutra”. Akcja „Dla jutra” nabiera tempa, gdy Blake wraca do Argentyny wraz z wolontariuszami, aby osobiście podarować dzieciom dziesięć tysięcy par butów. Jest to dla niego rodzaj emocjonalnej podróży. Dokument ten jest inspirującą przygodą, która ukazuje, jak współczucie jest w stanie spowodować istotne zmiany. Dziś buty TOMS tojedna z najprężniej rozwijających się marek w Stanach Zjednoczonych.

Mężczyzna po czterdziestce woli być przemytnikiem
Marcin Mamoń, Polska 2009, 56 ’

Bogactwo, tajemnica, magia, a jednocześnie głód, tląca się wojna i ludobójstwo: Kongo. To stąd na europejskie giełdy trafiają diamenty. Nikt nie pyta, ile krwi przelano, by je sprzedać. Czy w szalonym i mistycznym Kongo jest miejsce na ludzkie uczucia? W podróż zabiera nas kontrowersyjny bohater filmu: Staszek – polski szmugler diamentów. Dla Staszka powrót do Afryki jest jak narkotyk. Czy polski szmugler wykorzystuje Kongijczyków czy odwrotnie – pomaga im przetrwać? Film Marcina Mamonia fantastycznie pokazuje współzależności między Europą, w tym Polską, a afrykańską codziennością. Czy kupując pierścionek z drogim kamieniem zastanawiałeś się, skąd on pochodzi, jak trafił do polskiego sklepu i jaka ludzka historia za nim stoi?

14 grudnia, godz. 18.00
Sahara Hotel, Bettina Haasen, Niemcy 2008, 90 ’

Kim są migranci z Afryki, przemierzający morza i oceany w zatłoczonych do granic możliwości łodziach, których zdjęcia można czasami zobaczyć w telewizji? Afrykańskie miasta na ogół tętnią życiem. Ale nie Nouathibou w Mauretanii, które sprawia wrażenie, jakby życie zastygło tu w bezruchu. Wciśnięte pomiędzy Saharę a Atlantyk Nouathibou to niewidoczna granica Afryki z Europą, najważniejsze miejsce na mapie dla tysięcy ludzi, przybywających tu z pobliskich krajów, których łączy wspólne marzenie o lepszym jutrze. A lepsze jutro dla wszystkich ma to samo, niekwestionowane imię: Europa.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć