Spotkajmy się w Miasteczku Schumana 9 maja w Warszawie

W sobotę, 9 maja o 12:00 spotkajmy się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, żeby wspólnie świętować 65 lat europejskiego projektu Roberta Schumana. Razem z organizacjami z Grupy Zagranica dołączamy się także do obchodów Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju. Czeka na Was wiele atrakcji w namiocie Akcji dla Globalnego Południa!
Z okazji Dnia Europy na Paradzie Schumana w Warszawie spotykają się tysiące osób z Polski i Europy, w tym przedstawiciele europejskich instytucji, kultury, ruchów obywatelskich i mediów, a także młodzież szkolna, studenci, rodziny z dziećmi. Będziemy rozmawiać o tym, dlaczego Polska i Europa angażuje się w projekty współpracy rozwojowej w odległych regionach, na innych kontynentach.
„Parada Schumana jest spotkaniem ludzi życzliwych, nie przeciw komuś, ale za czymś. W tym dniu świętujemy naszą europejskość. Co ważne, Parada Schumana to miejsce w którym mówi się o wyzwaniach które stoją przed Europą. Ukraina, euro, szanse dla młodych na rynku pracy, niepełnosprawność – to tematy, które dotąd poruszaliśmy. W tym roku chcemy pokazać w jaki sposób Unia Europejska realizuje misję solidarności poza swoimi granicami.” – Anna Radwan, Prezes Fundacji Schumana.
Jak się zabawicie
Zapraszamy też do Miasteczka Schumana – ulicznego festynu z wieloma atrakcjami: konkursy, animacje, gry edukacyjne, projekt „żywej biblioteki” z cudzoziemcami, wielkoformatowe puzzle, gry z różnych zakątków świata oraz tzw. pawilon z ekspertami.
Czeka na Was na przykład gra boliwijska, korzystanie z energorowerów produkujących prąd, „Afrykańskie memory”, warsztaty „Stop dyskryminacji”. Nie zabraknie muzyki z wszystkich stron świata.
Czego się dowiecie
Będzie to okazja poznania projektów realizowanych przez polskie organizacje pozarządowe w Afryce, Azji i Ameryce Południowej, spotkań z ekspertami, wzięcia udziału w warsztatach i grach edukacyjnych. Będziemy mówić m.in. o pomocy humanitarnej, prawach człowieka, wolontariacie, edukacji globalnej, sprawiedliwym handlu, zrównoważonym rozwoju i ekologii, sytuacji emigrantów Europie, czy programie Polska Pomoc.
"Cały czas zbyt niska jest świadomość, że globalnie Polska jest krajem bogatym i z tego tytułu powinniśmy robić zdecydowane więcej na rzecz walki z ubóstwem i poprawy jakości życia w krajach na niższym poziomie rozwoju.” – podkreśla Jan Bazyl, Dyrektor Grupy Zagranica.
W Miasteczku będzie można także zdobyć informacje o funduszach europejskich, stypendiach zagranicznych, programie Erasmus +, poznać działalność takich instytucji unijnych, jak Parlament Europejski, Europejski Trybunał Obrachunkowy, Frontex. Europejscy wolontariusze Fundacji Schumana, którzy na co dzień pracują w przedszkolach specjalnych oraz w ośrodku szkolno-wychowawczym w Laskach, razem z pracownikami tych instytucji przedstawią własny program animacji związanych z wolontariatem i integracją osób z niepełnosprawnością. Będziemy także promować inicjatywy międzypokoleniowej współpracy i wolontariat seniorów.
Co łączy miasta Europy
Dodatkowo, od czwartku, 7 maja młodzież z Polski, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Włoch i Estonii uczestniczyć będzie w warsztatach związanych z poszukiwaniem europejskich motywów w przestrzeni miejskiej: City soul – w poszukiwaniu „duszy” europejskich miast. Każde europejskie miasto ma pewien charakterystyczny element, jak lizbońskie azulejos, londyńskie budki telefoniczne, karnawał w Wenecji, czy kafejki na berlińskim Kreuzbergu. Uczestnicy wyszukają w swoich miastach charakterystyczne elementy a podczas spotkania w Warszawie wspólnie stworzą instalację, łączącą wszystkie zebrane motywy. Efekty ich pracy będzie można także zobaczyć w Miasteczku Schumana.
Zapraszamy!
Na podstawie materiałów informacyjnych Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.