Spotkajmy się w Miasteczku Schumana 9 maja w Warszawie

W sobotę, 9 maja o 12:00 spotkajmy się na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, żeby wspólnie świętować 65 lat europejskiego projektu Roberta Schumana. Razem z organizacjami z Grupy Zagranica dołączamy się także do obchodów Europejskiego Roku na Rzecz Rozwoju. Czeka na Was wiele atrakcji w namiocie Akcji dla Globalnego Południa!

Z okazji Dnia Europy na Paradzie Schumana w Warszawie spotykają się tysiące osób z Polski i Europy, w tym przedstawiciele europejskich instytucji, kultury, ruchów obywatelskich i mediów, a także młodzież szkolna, studenci, rodziny z dziećmi. Będziemy rozmawiać o tym, dlaczego Polska i Europa angażuje się w projekty współpracy rozwojowej w odległych regionach, na innych kontynentach.

„Parada Schumana jest spotkaniem ludzi życzliwych, nie przeciw komuś, ale za czymś. W tym dniu świętujemy naszą europejskość. Co ważne, Parada Schumana to miejsce w którym mówi się o wyzwaniach które stoją przed Europą. Ukraina, euro, szanse dla młodych na rynku pracy, niepełnosprawność – to tematy, które dotąd poruszaliśmy. W tym roku chcemy pokazać w jaki sposób Unia Europejska realizuje misję solidarności poza swoimi granicami.” – Anna Radwan, Prezes Fundacji Schumana.

Jak się zabawicie

Zapraszamy też do Miasteczka Schumana – ulicznego festynu z wieloma atrakcjami: konkursy, animacje, gry edukacyjne, projekt „żywej biblioteki” z cudzoziemcami, wielkoformatowe puzzle, gry z różnych zakątków świata oraz tzw. pawilon z ekspertami.

Czeka na Was na przykład gra boliwijska, korzystanie z energorowerów produkujących prąd, „Afrykańskie memory”, warsztaty „Stop dyskryminacji”. Nie zabraknie muzyki z wszystkich stron świata.

Czego się dowiecie

Będzie to okazja poznania projektów realizowanych przez polskie organizacje pozarządowe w Afryce, Azji i Ameryce Południowej, spotkań z ekspertami, wzięcia udziału w warsztatach i grach edukacyjnych. Będziemy mówić m.in. o pomocy humanitarnej, prawach człowieka, wolontariacie, edukacji globalnej, sprawiedliwym handlu, zrównoważonym rozwoju i ekologii, sytuacji emigrantów Europie, czy programie Polska Pomoc.

"Cały czas zbyt niska jest świadomość, że globalnie Polska jest krajem bogatym i z tego tytułu powinniśmy robić zdecydowane więcej na rzecz walki z ubóstwem i poprawy jakości życia w krajach na niższym poziomie rozwoju.” – podkreśla Jan Bazyl, Dyrektor Grupy Zagranica.

W Miasteczku będzie można także zdobyć informacje o funduszach europejskich, stypendiach zagranicznych, programie Erasmus +, poznać działalność takich instytucji unijnych, jak Parlament Europejski, Europejski Trybunał Obrachunkowy, Frontex. Europejscy wolontariusze Fundacji Schumana, którzy na co dzień pracują w przedszkolach specjalnych oraz w ośrodku szkolno-wychowawczym w Laskach, razem z pracownikami tych instytucji przedstawią własny program animacji związanych z wolontariatem i integracją osób z niepełnosprawnością. Będziemy także promować inicjatywy międzypokoleniowej współpracy i wolontariat seniorów.

Co łączy miasta Europy

Dodatkowo, od czwartku, 7 maja młodzież z Polski, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Włoch i Estonii uczestniczyć będzie w warsztatach związanych z poszukiwaniem europejskich motywów w przestrzeni miejskiej: City soul – w poszukiwaniu „duszy” europejskich miast. Każde europejskie miasto ma pewien charakterystyczny element, jak lizbońskie azulejos, londyńskie budki telefoniczne, karnawał w Wenecji, czy kafejki na berlińskim Kreuzbergu. Uczestnicy wyszukają w swoich miastach charakterystyczne elementy a podczas spotkania w Warszawie wspólnie stworzą instalację, łączącą wszystkie zebrane motywy. Efekty ich pracy będzie można także zobaczyć w Miasteczku Schumana.

Zapraszamy!


Na podstawie materiałów informacyjnych Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć