Relacja z Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU 2011

W ramach kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT, Polska Zielona Sieć zorganizowała w 2011 roku już drugą edycję Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU propagującego wiedzę o najważniejszych wyzwaniach żywnościowych współczesnego świata oraz współzależnościach między krajami Globalnej Północy i Globalnego Południa.

Na imprezę składały się pokazy filmów z dyskusjami, warsztaty i prelekcje oraz koncerty. Nasz Festiwal należy do międzynarodowej sieci festiwali ALIMENTERRE, które odbywają się m.in. we Francji, Belgii, Togo i Beninie. W Polsce tegoroczna impreza odwiedziła kolejno Warszawę, Lublin i Rzeszów.

Wpływ zmian klimatu na sytuację w krajach Globalnego Południa, problem zawłaszczania ziemi, sprawiedliwy handel, metody walki z głodem na świecie - to tematy, które były poruszane na warsztatach i prelekcjach prowadzonych przez ekspertów Polskiej Zielonej Sieci oraz organizacji partnerskich. Uczestnicy Festiwalu mieli również możliwość wzięcia udziału w grze symulacyjnej o globalnych współzależnościach w produkcji i dystrybucji żywności.

Filmową część Festiwalu stanowiły projekcje ośmiu dokumentów w większości nie pokazywanych dotychczas w Polsce. Wśród problemów zaprezentowanych w filmach znalazły się m.in. zależności ekonomiczne na globalnym rynku żywności, różne oblicza głodu i ubóstwa w krajach Globalnego Południa, negatywne konsekwencje stosowania agrochemii, zawłaszczanie ziemi oraz sytuacja rolnictwa w Mali. Pokazom filmowym towarzyszyły dyskusje z zaproszonymi gośćmi zajmującymi się zawodowo kwestiami współpracy rozwojowej, zrównoważonego rolnictwa czy Sprawiedliwego Handlu. Specjalnym gościem Festiwalu w Rzeszowie był Ibrahim Sarr, dyrektor sieci organizacji rolniczych w Mali, który przybliżył publiczności sytuację rolników w swoim kraju oraz opowiedział o inicjatywach, które podejmują na rzecz suwerenności żywnościowej.

Zwieńczeniem Festiwalu w każdym mieście był koncert. W Lublinie bawiliśmy się przy afrykańskich i brazylijskich rytmach w wykonaniu zespołu Lanaya z Burkina Faso oraz lubelskiej formacji perkusyjnej Sambasim. W Rzeszowie zagrał dla nas wrocławski zespół Foliba prezentujący tradycyjną muzykę z Afryki Zachodniej. Natomiast w Warszawie, w ramach corocznej "Nocy dla Afryki", gwiazdą była grupa Dikanda, której znakomity koncert spotkał się z żywiołową reakcją licznie przybyłej publiczności. Występ zespołu Dikanda poprzedziła specjalna dyskusja pt. „Rolnictwo, ziemia, klimat - Afryka i wyzwania żywnościowe XXI wieku” z udziałem ekspertów z polskich i zagranicznych organizacji pozarządowych.

We wszystkich miastach Festiwalowi towarzyszyła wystawa „Żywność i społeczeństwo”, prezentująca znaczenie zrównoważonego rolnictwa i suwerenności żywnościowej dla mieszkańców zarówno Europy, jak i krajów Globalnego Południa.

W trakcie festiwalowych wydarzeń dystrybuowaliśmy materiały informacyjne przybliżające tematykę walki z głodem i ubóstwem na świecie, zrównoważonego rolnictwa oraz odpowiedzialnej konsumpcji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wydana przez PZS książka „Żywność i demokracja”, autorstwa Marcina Gerwina, wprowadzająca w przystępny sposób w różne aspekty suwerenności żywnościowej.

To już swoista tradycja, że Festiwal ŚWIAT NA TALERZU stara się łączyć siły z innymi wydarzeniami odbywającymi się w odwiedzanych miastach. Tym razem byliśmy częścią większej imprezy w Lublinie, Festiwalu „Południe-Północ”, w ramach której odbył się też Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Dramatyczne Zmiany Klimatu i Afryka" oraz specjalne warsztaty i debaty.

W Festiwalu ŚWIAT NA TALEZU w Warszawie, Lublinie i Rzeszowie uczestniczyło w sumie ponad 1300 osób. Biorąc pod uwagę niełatwą tematykę, taką frekwencję z pewnością możemy uznać za sukces. Dziękując wszystkim organizacjom i osobom, które pomogły nam zorganizować tegoroczny Festiwal, już dziś gorąco zapraszamy na przyszłoroczną edycję, która odwiedzi kolejne miasta.

Na zdjęciu: Koncert zespołu Dikanda podczas Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU w Warszawie



 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć