Publikacje kampanii Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju
W latach 2015-2017 realizujemy w Polsce kampanię "Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju" na rzecz spójności europejskich inwestycji w krajach Globalnego Południa z polityką rozwojową UE i agendą ONZ post-2015.
W tym dziale przedstawiamy publikacje, które dotyczą działań państw, firm i instytucji finansowych, które mają wpływ na rozwój krajów globalnego Południa. Sektor prywatny, polityki państw bogatych i strategie udzielania pożyczek banków operujących publicznymi funduszami, mają olbrzymi wpływ na zwiększanie lub ograniczanie możliwości zrównoważonego rozwoju krajów rozwijających się. Dlatego tak ważny jest ich monitoring i współpraca w celu polepszania standardów.
Raport Fundacji Greenmind pt. „Polskie kredyty eksportowe a wymagania Rekomendacji OECD i Konwencji z Aarhus” na zlecenie Polskiej Zielonej Sieci oraz CEE Bankwatch / lipiec 2017
Polska Zielona Sieć monitoruje przejrzystość agencji kredytów eksportowych, takich jak Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) oraz Bank Gospodarstwa Krajowego (udzielający kredytów eksportowych). 10 października 2017 r. w Warszawie zorganizowaliśmy międzysektorowe spotkanie robocze pt. „Przejrzystość publicznych instytucji finansowych – dyskusja o dobrych praktykach”.
Fragment filmu “Dobre życie. Obietnica rozwoju w Namibii i Bułgarii" / reż. Meghan Horwath, 2016 [osobom i instytucjom, które chcą zorganizować pokaz, udostępniamy cały film]
Ludzie w każdym zakątku świata mają swoją definicję tego, czym jest dobre życie. Stabilna praca i płaca są zazwyczaj częścią tej definicji. Film zabiera nas do dwóch miast w Namibii i Bułgarii. Miejsc, które na pierwszy rzut oka prawie nic nie łączy, jednak oba kraje to młode demokracje, każdy ze spuścizną społecznej i politycznej traumy oraz potrzebą ekonomicznego rozwoju. Odkryj przeszłość tych miejsc. Zobacz ich teraźniejszość i dowiedz się, jakich zmian chcą w przyszłości żeby ich rozwój nie był opłacony zbyt wysoką ceną.
Zdjęcia z odsłonięcia muralu #FreeKhadija w Warszawie na 40. urodziny Khadijy Ismayilovej, dziennikarki więzionej w Azerbejdżanie i wizyty Rasula Jafarova / czerwiec 2016
Azerska ropa i gaz buduje siłę reżimu, który na wszelkie sposoby ukrywa prawdę o łamaniu praw człowieka w Azerbejdżanie. Za jej odkrywanie Khadija Ismaylova została uwięziona. Bez niej nie byłoby dzisiaj sprawy Panama Papers, a informacje o nadużyciach ze strony autorytarnych władz nie docierałyby do odbiorców. Mural ma za zadanie przypominać o niebezpieczeństwie, z jakim wiąże się działalność dziennikarzy śledczych. W wydarzeniu wziął udział były więzień azerski, pomysłodawca kampanii Sport for Rights, Rasul Jafarov.
Raport: Zagubiony w transformacji: 25 lat Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju / kwiecień 2016
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) ma już 25 lat. Jako współautorzy raportu pytamy, czy udziałowcy banku – w tym Polska – mają odwagę przemyśleć na nowo cel istnienia banku i jego standardy? Raport bada dwa przypadki, w których wsparcie finansowe EBOR pogłębiło zależność ekonomiczną krajów od wydobycia zasobów naturalnych, pozostawiając je na pastwę wahań na rynkach towarowych. Szkodom można jeszcze zapobiec.
Fragment filmu Winstar Wars / reż. Krzysztof Miękus, 2015 [osobom i instytucjom, które chcą zorganizować pokaz, udostępniamy cały film]
40 lat temu na południu Tunezji kręcono zdjęcia do Gwiezdnych Wojen. Niestety miasto Tataouine, którym inspirował się George Lucas, nie rozwija się w kosmicznym tempie. Mieszkańcy Tunezji pragną demokracji i rozwoju, ale zmagają się z wieloma problemami, na które nie zawsze mają wpływ: wojna domowa tuż za granicą w Libii, islamski radykalizm i agresywna działalność zagranicznych koncernów. Jedną z firm wydobywających ropę i gaz w regionie, jest spółka Winstar z polskimi korzeniami, która otrzymuje pożyczki z publicznych pieniędzy od międzynarodowych instytucji finansowych. Czy działa na korzyść Tunezyjczyków?
Film z Parady Wolności w Warszawie w obronie więźniów politycznych w Azerbejdżanie / czerwiec 2015
12 czerwca 2015 r., w dzień otwarcia pierwszych Igrzysk Europejskich w Azerbejdżanie, przeszliśmy wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i Amnesty International z centrum Warszawy pod Ambasadę Azerbejdżanu w Paradzie Wolności, wyrażając sprzeciw wobec uwięzienia przez reżim prezydenta Azerbejdżanu ok. 80 działaczy prodemokratycznych. Na Skwerze Wolnego Słowa stanęła również wystawa poświęcona osobom więzionym. Film zawiera też wywiady, z których dowiecie się więcej o sytuacji w Azerbejdżanie.
Broszura: Sektor prywatny działający w krajach Południa - pomoc czy problem dla rozwoju? / marzec 2015
Działalności sektora prywatnego w krajach Południa nie może towarzyszyć korupcja, podwójne standardy społeczne i środowiskowe czy unikanie podatków. Taki negatywny wpływ szkodzi rozwojowi krajów Południa, stoi w sprzeczności z celami współpracy rozwojowej, jest niespójny z naszą polityką i oznacza marnowanie publicznych pieniędzy przeznaczanych na pomoc.
Raport: Pipe Dreams. Dlaczego dotacje ze środków publicznych dla Łukoil w Azerbejdżanie nie zmniejszą uzależnienia UE od Rosji? / styczeń 2015
Wskazywany przez Unię Europejską jako kluczowy, Południowy Korytarz Gazowy, ma łączyć azerskie złoże Shah Deniz z wybrzeżem Włoch. Jednocześnie jest zaprzeczeniem polityki Unii. Zużycie gazu w UE jest w tendencji spadkowej już od dziesięciu lat. A ten rurociąg jest jednym z najdroższych w historii, nie uniezależni Europy od rosyjskiego gazu i co najgorsze wzmocni autorytarny reżimu Azerbejdżanu, który będzie kontynuować represje wobec opozycji, mediów i działaczy.
Przewodnik dla parlamentarzystów: Odzyskać kontrolę: Jak skierować Europejski Bank Inwestycyjny na właściwe tory? / grudzień 2012
Choć EBI jest największą na świecie publiczną instytucją udzielającą pożyczek, to brakuje jej przejrzystości. Państwa członkowskie UE, będąc udziałowcami EBI, mają wpływ na strategię i decyzje banku. Polscy parlamentarzyści są reprezentowani w zarządzie EBI, zazwyczaj poprzez ministra finansów. Istnieje wiele możliwości poprawy demokratycznej kontroli nad EBI i jego działaniami.