Przyszłość zależy od nas!

W dniach 18 - 26 listopada 2017 r. odbędzie się 19. ogólnopolska edycja Tygodnia Edukacji Globalnej pod hasłem „Cele Zrównoważonego Rozwoju. Przyszłość świata zależy od nas”. Z tej okazji szkoły w całej Polsce przygotowują różnego rodzaju wydarzenia, których ideą jest zwrócenie uwagi na to, że jednostkowe decyzje są kluczem do środowiskowych, społecznych i ekonomicznych zmian. Przykładem takiego działania jest m.in. 7. edycja gry miejskiej FAIR TRAIN, która będzie miała miejsce w Katowicach w dniu 22 listopada.

Misją Tygodnia Edukacji Globalnej jest przybliżanie zagadnień związanych z wyzwaniami globalnymi - w tym roku tematem przewodnim są właśnie Cele Zrównoważonego Rozwoju. Im również poświęcona jest kolejna edycja, cieszącej się niesłabnącą popularnością, gry miejskiej FAIR TRAIN w Katowicach, w której udział weźmie ok. 200 uczennic i uczniów ze śląskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Planszą w grze jest przestrzeń centrum miasta, w którym na uczestniczki i uczestników czeka dwanaście stacji z zadaniami do wykonania. Świadome i świadomi niezbędnego zaangażowania we wdrażanie zmian na rzecz bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego świata, uczennice i uczniowie ze szkoły Zespołu Szkół Handlowych im. B.Prusa komentują: “Według nas tegoroczne hasło oznacza, że wszystkie nasze działania mają wpływ na naszą przyszłość. Dlatego ważne jest żeby patrzeć na to co robimy. Nasze nieodpowiednie czyny mogą mieć bardzo zły wpływ na przyszłość. A to jest jak z efektem motyla. Nawet najmniejsze poruszenie skrzydłem może spowodować huragan w innym miejscu. Dlatego tak ważna jest edukacja globalna”. Gra otrzymała patronaty honorowe m.in. Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka, Śląskiego Kuratora Oświaty Urszuli Bauer, posła do Parlamentu Europejskiego Jana Olbrychta, Prezydenta Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Duraj, Prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, Prezydenta Katowic Marcina Krupy oraz Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. Realizowana jest przy współpracy z Fundacją Otwarty Plan oraz Polską Zieloną Siecią w ramach projektów finansowanych ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz Unii Europejskiej.

Patronat medialny 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć