Projekt tanzania.ART_brut.pl

Wolontariuszka GLEN oraz Stowarzyszenie Świat Nadziei z Wrocławia zapraszają do udziału w projekcie tanzania.ART_brut.pl.

Jest to projekt, który łączy w sobie edukację globalną oraz sztukę art brut. Powstał jako inicjatywa edukacyjna wolontariuszki GLEN, która spędziła w Afryce w tym roku prawie 5 miesięcy. Jego celem jest edukacja globalna osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz dyskusja na temat współpracy rozwojowej w zakresie niepełnosprawności.

Pierwsze warsztaty artystyczne odbyły się w Wojtówce (wioska położona kilka kilometrów od Lądka Zdrój) w ostatntim tygodniu listopada dla mieszkającej tam grupy 11 osób niepełnsoprawnych. Najpierw wolontariuszka PAHu Iwona Frydryszak oraz czeski dziennikarz Roman Staněk zapoznali uczestników z kulturą i przyrodą Tanzanii. Niewykle istone było porównanie życia osób niepełnosprawnych w Afryce i w Polsce. Iwona Frydryszak była wolontariuszką w organizacji Mehayo w Tanzanii, która pracuje obecnie nad stworzeniem wspólnoty na farmie w Mkundi. Jedyną przeszkodą w rozwoju farmy jest brak wody. Natomiast wspólnotę z Wojtówki dotknęła tegoroczna czerwcowa powódź. Wody zatem mieli za dużo. Okazuje się, że wszyscy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa związane z ociepleniem klimatu. Konkluzja: wszyscy jesteśmy mieszkańcami jednego świata i mamy wpływ na to co dzieje się po drugiej stronie globu.

Kolejnym etapem były warsztaty artystyczne pod okiem doświadczonej arteterapuetki Małgorzaty Rel. W ciągu kilku godzin powstało ponad 20 impresji na temat Afryki.

Jeszcze w tym roku w ramach projektu planowane są następujące wydarzenia:

10  grudnia 2009 r. o godzinie 16.30 - spotkanie warsztatowe dla młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, także chętnych oraz terapeutów i przyjaciół stowarzyszenia. Spotkanie prowadzone będzie przez Iwonę Frydryszak, która podzieli się swoimi doświadczeniami na temat sytuacji i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych w Tanzanii.

Galeria Sztuki ArtBrut  i Pracownia Aktywizacji Społecznej, ul.Ruska 46A we Wrocławiu

12 grudnia 2009 r. o godzinie 12.30 – kontynuacja warsztatów artystycznych dla młodzieży ze Stowarzyszenia Świat Nadziei .

Galeria Sztuki ArtBrut  i Pracownia Aktywizacji Społecznej, ul.Ruska 46A we Wrocławiu

17 grudnia 2009 r. :

o godzinie 17.30. – prezentacja prac osób niepełnosprawnych  inspirowanych Afryką, powstałych podczas warsztatów oraz filmów i zdjęć z Tanzanii   Galeria Sztuki ArtBrut  i Pracownia Aktywizacji Społecznej, ul.Ruska 46A we Wrocławiu

o godzinie 19.30. – spotkanie z kulturą i muzyką afrykańską, a także projekcje i filmy na temat edukacji globalnej i polskiej współpracy rozwojowej

Kalaczakra Gallery & Coffee, ul. Kuźnicza 29a we Wrocławiu


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć