Porozumienie ostatniej szansy w Czadzie

Rząd w Czadzie porozumiał się z czterema głównymi grupami rebeliantów próbujących obalić rząd. Mahamat Nouri (UFDD), Timane Erdiimi (RFC), Hassane El Djinedi (DNT) i Abdelwahid Aboud (UFDD-F) w obecności prezydenta Czadu i prezydenta sąsiedniego Sudanu podpisali w Libii porozumienie.

Porozumienie wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni, włączenia rebeliantów w ramy krajowej armii i rozpoczęcia procesu integracji zmierzającej do włączenia wszystkich stron do rządu.

“To jest ostatnie porozumienie, jakie rząd Czadu podpisze ze zbrojną opozycją" - powiedział prezydent Czadu Idriss Deby.

Porozumienie wyprzedza o tygodnie planowane rozmieszczenie sił UE posiadających mandat Narodów Zjednoczonych we wschodnim Czadzie, gdzie mają bronić ludność cywilną przed atakami rebeliantów.

150 000 mieszkańców Czadu z regionów wschodnich opuściło swoje domy w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Analitycy twierdzą, że antyrządowa rebelia odwróciła uwagę rządowego wojska od ochrony granicy z Sudanem, co z kolei przełożyło się na wtargnięcie sudańskiej milicji na teren Czadu i ataki na wioski.

Informacje za IRIN: CHAD: Peace deal signed to end rebellion


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć