Międzynarodowa pomoc dla ofiar cyklonu w Birmie

Cyklon Nargis zdewastował Birmę 2 i 3 maja pozostawiając 134,000 zabitych lub zaginionych (wg oficjalnych doniesień).

Jednak wg organizacji humanitarnych, liczba ofiar śmiertelnych może gwałtownie wzrosnąć jeśli do delty Irrawady nie zostanie dostarczona pomoc żywnościowa, woda, schronienie i lekarstwa.

Wg ONZ, nawet 2,4 miliona tych, którzy przeżyli walczy o przetrwanie w najbardziej dotkniętych regionach - Yangon i delcie Irrawady.

Pomoc organizacji a sprzeciw junty

Panujący w kraju generałowie, którzy mają głęboki brak zaufania do świata zewnętrznego, zaczęli bardzo powoli zezwalać na międzynarodowe lądowania z pomocą i niechętnie pozwalają na pojawienie się w Birmie ekip pomocowych.

Jednak po rozmowach między sekretarzem generalnym ONZ - Ban Ki-moonem i zwierzchnikiem junty Than Shwe, junta zgadza się na wpuszczenie ekip pomocowych "niezależnie od ich narodowości". Port lotniczy Yangon może zostać wykorzystany jako logistyczne centrum dowodzenia.

Organizacje pomocowe obawiają się, że może nastąpić druga fala zgonów spowodowanych chorobami takimi jak cholera, czerwonka czy malaria.

Organizacje, które działają w Birmie donoszą, że ich pracowników spotyka wiele utrudnień w przemieszczaniu się. Powodzie w delcie i zniszczone drogi także utrudniają dostanie się do tych, którzy przeżyli.

Pomoc ze strony innych krajów

Kraje - donatorzy zobowiązały się do przekazania prawie 50 mln dolarów pomocy dla współpracujących ONZ i ASEANu.

Źródło: Myanmar cyclone

Jak pomagać?!

Dobrze przygotowana lista organizacji, które pomagają w Birmie:

Lista organizacji pomagających w Birmie - Jak pomóc


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć