Warto pomagać?

W związku z przystąpieniem naszego kraju do Unii Polska powinna znacznie zwiększyć swą pomoc dla krajów biedniejszych. Badania opinii publicznej przeprowadzone przez TNS OBOP w 2005r. pokazały, że statystycznie co czwarty Polak skłania sie ku opinii, że Polska nie powinna wspomagać rozwoju krajów słabiej rozwiniętych.

Dlaczego Polska powinna pomagać najbiedniejszym krajom świata? Czy to pytanie jest w ogóle dobrze postawione? Może nie powinniśmy z góry zakładać, że mamy jakiś obowiązek wobec nich? Z czego może wynikać niechęć dla wydawania naszych pieniędzy na rozwój krajów walczących każdego dnia o przetrwanie? Czy chęć pomocy ma podłoże jedynie emocjonalne, czy też są racjonalne powody?

Na tego typu pytania próbuje odpowiedzieć Ministerstwo Spraw Zagranicznych - przeczytaj - lecz nie ma co ukrywać, jednoznaczne określenie motywacji nie jest łatwe.

Zapraszamy na naszeforum, gdzie zarezerwowana jest przestrzeń dla dyskusji na temat - czy i dlaczego warto pomagać najbiedniejszym krajom świata ? 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć