Polak pomagać nie umie

16 kwietnia 2008 roku w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł Adama Leszczyńskiego, który w ciekawy, krytyczny i czytelny sposób przedstawia problemy polskiej pomocy rozwojowej.

Adam Leszczyński podsumowując analizę sytuacji polskiej pomocy rozwojowej pisze m.in.:

Marzy mi się, żeby mój kraj - udzielając pomocy innym - robił to nie tylko sprawnie, ale i bezinteresownie. Przede wszystkim - nie kręcił, czyli nie nadymał sztucznie wydatków (żeby dociągnąć do poziomu naszych międzynarodowych zobowiązań), nie używał pomocy rozwojowej jako żetonu w politycznej grze (prezydent jedzie z oficjalną wizytą i przywozi w walizce obietnice pomocy dla gospodarzy) i te skromne fundusze, jakie mamy, wydawał tam, gdzie mogą najwięcej zdziałać (a więc niekoniecznie na pomocowe kontrakty, w których preferencje mają polskie firmy). Te wszystkie błędy robią inne państwa, w tym kraje Unii. Polacy mieli kiedyś reputację idealistów. Być może na taki idealizm nas stać.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Zapraszamy do lektury tekstu: Polak pomagać nie umie


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć