Po szczycie G8 Japonii

Doradca strategiczny Oxfam, Max Lawson powiedział:

Obecny szczyt G8 zostanie zapamiętany jako ten, podczas którego rządzący zrozumieli, że nie mogą po cichu zapomnieć o swoich obietnicach danych najbiedniejszym na świecie. Gdyby nie działalność kampanierów z całego świata, rządzący mogliby uznać, że obcięcie emisji dwutlenku węgla o 50% do 2050 jest ogromnym krokiem naprzód w walce ze zmianami klimatycznymi. Tymczasem, dla wszystkich było oczywiste, że droga jest o wiele dłuższa i potrzeba o wiele więcej zmian, które muszą być wprowadzone o wiele szybciej.

Jeśli chodzi o obietnice pomocy Max Lawson komentuje:

Bez akcji kampanierów z całego świata, wzywających do działań i stawiających kłopotliwe pytania, rządzący prawdopodobnie przemilczeliby obietnice, które poczynili w Gleneagles w 2005 dotyczące zwiększenia kwot pomocy do 50 miliardów dolarów do 2010 roku

Problem w tym, że obietnice o zwiększeniu pomocy zostały przez 3 lata od szczytu G8 w Gleneagles zrealizowane w kwocie 10 mld dol. czyli w 1/5. Do roku 2010 zostało niecałe półtora roku. Jak bogate kraje zamierzają wypełnić obietnice, jeśli przez 3,5 roku zrealizowały jej niewielką część?

Wg Kofiego Annana przedstawiciele krajów G8 wykazali minimalny wysiłek rozwiązania problemu głodu i biedy w Afryce.

„Naciskamy na nich aby urzeczywistnili to do czego zobowiązali się wcześniej... Aby został ustalony harmonogram, który wskazałby w jaki sposób i kiedy mają zamiar wywiązać się z obietnic” - powiedział Kofi Annan.

Kofi Annan jest ostrożny w swoich opiniach. Mimo tego, że na G8 padały opinie, że w trakcie HLF w Doha musi zostać podjęty temat finalnego rozwiązania utrudnień w wolnym handlu, Annan nie wyraża nadmiernego entuzjazmu.

W kwestii kryzysu żywnościowego liderzy zebrani na G8 zobowiązali się powrócić do tematu pomocy w sektorze rolniczym, jednak obietnice nie były podparte żadnymi konkretami.

Uczestnicy szczytu mówili także o tym, że zajmą się działaniami na rzecz wprowadzenia reform do produkcji biopaliw tak by nie wpływała ona na kryzys żywnościowy.

Podsumowując, opinie nie wskazują na to by kolejny szczyt G8 był przełomem w dyskusjach i działaniach na rzecz zniwelowania biedy na świecie. Podniosła atmosfera tego rodzaju spotkań szybko rozpływa się w codzienności każdego z krajów uczestników G8.

Zadaniem organizacji pozarządowych jest aktywizowanie i niedopuszczanie do letargu, który zdaje się ogarniać bogate społeczeństwa, pomiędzy jednym spotkaniem na szczycie a drugim, pomiędzy jedną a drugą katastrofą naturalną.


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć