Pierwsza edycja Global Justice Morning za nami [ZDJĘCIA]

Na wiosnę tego roku rozpoczęliśmy nowe działania edukacyjne z dziećmi w kilku miastach Polski pod nazwą Global Justice Morning. Dzieciom zaproponowaliśmy warsztaty edukacji globalnej złożone z rozwijających ćwiczeń i zabaw, a dorosłym relaks podczas pokazów filmu "Living on One Dollar".

Nową formułę działań "przetestowaliśmy" w marcu w Szczecinie, a efekty miło nas zaskoczyły. Mieliśmy dwa razy więcej zgłoszeń niż miejsc. W maju i czerwcu z naszymi partnerami z Wrocławia, Łodzi, Rzeszowa i Lublina przygotowaliśmy podobne wydarzenia. W każdym mieście wyglądało to trochę inaczej, dzięki czemu mogliśmy porównać nasze metody edukacyjne i wybrać najlepsze.

Na wszystkich warsztatach dzieci zapoznawały się z mapą świata, różnicami pomiędzy poszczególnymi kontynentami (strefami klimatycznymi) i sposobem życia ich mieszkańców. Różne kraje pokazywane były na zdjęciach, filmach, poprzez muzykę, instrumenty, stroje, roślinność i pochodzące z tych państw produkty. Staraliśmy się też pokazać jak wygląda zwykły dzień dzieci z różnych stron świata: jakie mają obowiązki, marzenia, jak wygląda ich szkoła, gdzie mieszkają. Często skupialiśmy się na temacie dostępu do żywności oraz do wody.

W Szczecinie dzieci na koniec zajęć stworzyły swoje własne, idealne państwo. Wybrały jego położenie, nazwę, walutę, ustrój, rząd, główne kierunki rozwoju gospodarki itd. We Wrocławiu zakończono Global Justice Morning wyjściem na spacer z przyrodnikiem szlakiem wędrownych roślin. W Łodzi rodzice z dziećmi stworzyli zabawki enchoque i worry dolls, a zakończyli poranek planszówkami z Korei, Chin, Ghany i Liberii. Również tam i w Rzeszowie wykorzystano metodę edukacyjną w postaci teatrzyku kamishibai. Dodatkowo w Rzeszowie dzieci wysłuchały opowieści jednego z edukatorów o podróży na Ceylon w 1980 r., a przy tym degustowały kokosa, mango, ananasa, cukier cynamonowy. W Lublinie dzieci poznały rówieśników z Kurdystanu, którzy opowiedzieli o swoim kraju, a także o podobieństwach i różnicach między życiem tam i w Polsce.

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzeń:

Global Justice Morning - Wrocław, Łódź, Rzeszów, Lublin - warsztaty dla dzieci

Dziękujemy wszystkim dzieciom, opiekunom i edukatorkom oraz edukatorom z Wrocławia, Łodzi, Rzeszowa i Lublina!


Partnerzy Polskiej Zielonej Sieci w poszczególnych miastach:
Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” (Łódź),
Stowarzyszenie “EKOSKOP” (Rzeszów),
Towarzystwo dla Natury i Człowieka (Lublin),
Fundacja EkoRozwoju (Wrocław).

Kampania Polskiej Zielonej Sieci “Rozwój? Nie szkodzi. Kampania edukacyjna na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju skierowana do młodzieży, studentów i osób dorosłych.” współfinansowana jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Kampania jest częścią 3-letniego przedsięwzięcia „Sprawdzamy Inwestycje dla Rozwoju“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć