Petycja - zmuśmy Shell do posprzątania w Nigerii!

Po 2 latach od opublikowania raportu Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) stwierdzającego zanieczyszczenie przez firmę Shell nigeryjskiego rejonu Ogoniland i zobowiązującego ją do naprawienia szkód, wobec braku satysfakcjonującej reakcji, rusza międzynarodowa petycja wzywająca firmę Shell do realizacji zaleceń UNEP i rozpoczęcia programu naprawczego w Delcie Nigru.

Rejon Ogoniland jest jednym z najbardziej zdewastowanych przez wydobycie ropy i gazu. Wycieki ropy zanieczyściły wodę pitną oraz żyzną niegdyś glebę. W Ogoniland nie tylko środowisko naturalne zostało zniszczone, lecz ucierpieli również mieszkańcy - uzależnieni od kondycji środowiska rolnicy i rybacy, którzy stracili możliwości godnego życia. Shell jest największą firmą wydobywającą ropę i gaz w Nigerii.

UNEP w swoim raporcie z sierpnia 2011r.oskarżył Shell o brak działań naprawczych w odpowiedzi na liczne wycieki ropy oraz nieprzestrzeganie własnych wewnętrznych procedur na zanieczyszczonych obszarach Ogoniland. Raport UNEP sugerował utworzenie przez Shell, inne koncerny paliwowe obecne w rejonie, jak i rząd nigeryjski, funduszu restauracyjnego dla Ogoniland o kapitale początkowym 1 mld dolarów. Inne zalecenia UNEP dotyczyły przeglądu technik restauracyjnych i usunięcia nieczynnej infrastruktury.

Dwa lata po opublikowaniu raportu UNEP, sytuacja w Ogoniland nie poprawia się. Godwin Ojo, dyrektor organizacji pozarządowej Friends of the Earth Nigeria, monitorującej działalność Shella stwierdza: "Rząd Nigerii i Shell w dalszym ciągu stosują taktykę kosmetycznych zmian zamiast podjęcia środków naprawczych rekomendowanych przez ONZ”.

Pomóżmy mieszkańcom Delty Nigru walczyć o swoje miejsce do życia. Niech Shell w końcu posprząta swój bałagan w Nigerii – podpisz petycję!

Więcej informacji o sytuacji w Delcie Nigru tutaj i tutaj

Na zdjęciu: Eric Dooh demonstruje poziom zanieczyszczenia jednej rzek w stanie Goi. (fot. Milieudefensie)


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć