Interaktywna mapa obrazująca kryzys cen żywności

Ceny żywności od dłuższego czasu wzrastają systematycznie, a od końca 2010 roku wysyłają dziesiątki milionów ludzi w skrajne ubóstwo.
Nowa interaktywna mapa Oxfamu pokazuje, jak społeczności na całym świecie cierpią przez wysokie i niestabilne ceny żywności.
Wykrzyknikami na na mapie zobrazowano światowy kryzys cen żywności poprzez pokazanie w jak wielu rejonach świata jest to już poważny problem.
Przeglądając statystyki można dowiedzieć się jaki procent społeczności danego kraju stanowią osoby niedożywione oraz w jakim stopniu gospodarka żywnościowa jest uzależniona od importu.

Co powoduje gwałtownych wzrostów cen żywności? Przede wszystkim:
• nieudane zbiory - często spowodowane zmianami klimatu,
• wzrost cen ropy wykorzystywanej do uprawy, nawożenia i transportu żywności.
• krótkowzroczne strategie biopaliwowe.
• dysfunkcyjne rynki towarów.

Te czynniki sprawiają, że ceny żywności szybują w górę o wiele szybciej niż powinny.
Ale pomijając te wszystkie skomplikowane zależności - wpływ na ludzi jest boleśnie prosty. Rodzice muszą wybierać pomiędzy wyżywieniem siebie i dzieci. Całe społeczności stają wobec niepewnej przyszłości, wiele z nich nie wie kiedy ani skąd będzie pochodził ich kolejny posiłek.
Nadszedł czas by "wyrosnąć" ( ang. GROW OUT ) z gwałtownych wzrostów cen żywności.

Get Adobe Flash player

źródło: http://www.oxfam.org/en/grow/food-p...Dodaj komentarz — zapraszamy do dyskusji!

 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć