Orzeczenie indyjskiego sądu na niekorzyść koncernu farmaceutycznego Novartis

6 sierpnia 2007 r. wydany został werdykt w sprawie zaskarżenia przez szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis przepisu indyjskiego prawa, mówiącego, że w Indiach nie podlegają patentowaniu nieznaczne modyfikacje istniejących lekarstw. Orzeczenie na niekorzyść Novartis jest istotnym sukcesem instytucji działających na rzecz zdrowia publicznego na świecie, zwłaszcza krajów Trzeciego Świata - CARE International, Oxfam International, Ecumenical Advocacy Alliance.

Indie, znane jako "apteka krajów rozwijających się", zaopatrują w odpowiedniki bardzo drogich leków wiele krajów "biednego Południa", których mieszkańców nie stać na drogie patentowane lekarstwa. Więcej niż dwie trzecie produkowanych w Indiach farmaceutyków eksportowana jest do tych państw. Niniejszy werdykt sądu indyjskiego stanowi jasne przesłanie dla światowych gigantów farmaceutycznych, które muszą respektować prawo krajów rozwijających się do korzystania z regulacji Światowej Organizacji Handlu, dotyczących własności intelektualnej (TRIPS), gwarantujących zachowanie równowagi między publiczną ochroną zdrowia, a ochroną własności intelektualnej.

Po ogłoszeniu werdyktu Linda Hartke z Ecumenical Advocacy Alliance powiedziałą: "Jest to zwycięstwo wszystkich tych, którzy wierzą, że ludzie, a nie zyski muszą być na pierwszym miejscu w kwestiach zdrowia publicznego".

Szersze informacje w języku angielskim znaleźć można klikając na gwiazdkę *


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć