Ola Antonowicz-Cyglicka

Adres e-mail: ola@globalnepoludnie.pl

Aleksandra Antonowicz-Cyglicka, z wykształcenia filozofka, dodatkowo po studiach podyplomowych SWPS na kierunku Global Development and Policy Management. Od 2006r. kieruje programem Akcja dla Globalnego Południa w Polskiej Zielonej Sieci. Koordynuje międzynarodowe i polskie projekty pomocowe, rzecznicze i edukacyjne (z partnerami z krajów Unii Europejskiej oraz Ghany, Tanzanii i Kenii), specjalizuje się w kampaniach dot. budowania społeczeństwa obywatelskiego i promowania rozwiązań służących rozwojowi przy zachowaniu środowiska naturalnego. W ramach działalności PZS w sieci CEE Bankwatch Network monitoruje wpływ międzynarodowych instytucji finansowych na życie mieszkańców krajów globalnego Południa i wspiera ich w realizacji ich praw. W latach 2009-2017 była członkiem Zarządu Grupy Zagranica, platformy 61 polskich organizacji pozarządowych zajmujących się rozwojem.
Teksty opublikowane przez autora:

19 sierpnia 2019 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska agencja kredytów eksportowych KUKE i węgiel w Indonezji

Krajowe agencje kredytów eksportowych przeciwko postanowieniom Porozumienia Paryskiego? Rządy poszczególnych państw wspierają swoich, krajowych przedsiębiorców w działaniach poza granicami kraju poprzez agencje kredytów eksportowych (ang. Export credit agencies - ECAs). ECAs oferują przedsiębiorcom instrumenty finansowe w postaci korzystnych pożyczek i ubezpieczeń, mające ograniczać ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Efektem (...) »


26 stycznia 2019 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wspieramy aktywistów walczących o Dolinę Valbony w Albanii

Każdy, kto planował kiedyś wyjazd turystyczny do Albanii, z pewnością dowiedział się o wspaniałych Alpach Albańskich i bajkowej Dolinie rzeki Valbony znajdującej się na północy Albanii. W 2018 roku współpracowaliśmy z albańską organizacją TOKA (The Organization to Conserve the Albanian Alps), która działa w tym regionie m.in. monitorując rozwój małych elektrowni wodnych na tych cennych przyrodniczo terenach. Jednym z celów działania TOKA jest obrona (...) »


28 września 2018 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

JESTEŚMY CZĘŚCIĄ "CITIZENS FOR FINANCIAL JUSTICE"

Citizens for Financial Justice ("Obywatele dla finansowej sprawiedliwości") to bardzo zróżnicowana grupa organizacji i ruchów - od lokalnych grup oddolnych do dużych organizacji międzynarodowych. Jesteśmy jej częścią, ponieważ chcemy informować i uaktywniać obywateli Europy do wspólnego działania. Chcemy, żeby Cele Zrównoważonego Rozwoju (z ang. Sustainable Development Goals, SDGs) były realizowane. Aby to się stało, potrzebne są pieniądze, globalny (...) »


19 kwietnia 2018 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Pokaz filmu "Droga do Man-Eaters Bridge" na Afrykamerze

Po raz pierwszy w Warszawie, w ramach festiwalu AfryKamera, wyświetlany będzie nasz film pt.: "Droga do Man-Eaters Bridge" pokazujący zmagania mieszkańców przedmieść Mombasy z firmą budującą autostradę wylotową z Mombasy do serca Afryki Wschodniej. Zapraszamy w czwartek, 19. kwietnia, o godz. 19:45 do Kinoteki. Po filmie spotkanie z reżyserem Krzysztofem Miękusem poprowadzi dziennikarz Adam Leszczyński. Czy rozwój wystarczy mierzyć liczbami, (...) »


6 lutego 2018 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Tajemnice wspierania polskiego eksportu - raport

Opublikowany dziś raport „ECAs go to market” autorstwa CEE Bankwatch Network i Finance&Trade Watch pokazuje, jak niewiele wiadomo na temat działalności 7 agencji kredytów eksportowych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Polskie organizacje monitorujące jawność działania polskiej agencji wskazują, że od ponad 2 lat nie sposób uzyskać informacji o tym, jakich konkretnie przedsiębiorców wspiera, oraz jakie są kwoty udzielanej pomocy. (...) »


30 października 2017 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Standardy wspierania polskiego biznesu inwestującego zagranicą - spotkanie międzysektorowe [RELACJA]

10 października 2017 r. w Warszawie odbyło się międzysektorowe spotkanie robocze pt. „Przejrzystość publicznych instytucji finansowych – dyskusja o dobrych praktykach”, zorganizowane przez Polską Zieloną Sieć. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Polskiej Zielonej Sieci, Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, CEE Bankwatch Network, Fundacji Greenmind, Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, KUKE S.A., Ministerstwa Spraw Zagranicznych, (...) »


27 października 2017 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

15 listopada Global Justice Night w Szczecinie!

15.11.2017 [środa], Café Hormon ul. Monte Cassino 6, start - 19:00 Po raz trzeci w Szczecinie impreza Global Justice Night – rezerwujcie dla nas środowy wieczór! Gwarantujemy POZYTYWNĄ atmosferę i dużo inspiracji dla tych, którzy są ciekawi świata, nie bierzemy nic za wstęp, w loterii można będzie wygrać wyjątkowe książki, a filmy będzie można oglądać na wygodnych kanapach Cafe HORMON :) Poniżej program. PROGRAM: 1. Premiera filmu „Droga do Man (...) »


16 lutego 2017 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Raport OECD ws. Polskiej Pomocy

Pierwszy raport z przeglądu partnerskiego polskiej współpracy rozwojowej, przeprowadzonego przez Komitet Pomocy Rozwojowej OECD, został zaprezentowany 14 lutego b.r. w Warszawie. Szereg zawartych w nim rekomendacji jest spójnych z powtarzanymi od lat postulatami organizacji pozarządowych, w tym Polskiej Zielonej Sieci. Przez ostatnich 10 lat poziom polskiej pomocy utrzymywał się na niezmienionym poziomie 0,08-0,10% dochodu narodowego (...) »


25 stycznia 2017 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Czy i po co Azerbejdżan korumpuje europejskich i polskich polityków?

Dziś ukazał się w internetowym Laboratorium Więzi tekst D.Bychawskiej-Siniarskiej z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pt. "Jak Azerbejdżan uśmierza sumienia europejskich polityków?". Tekst powstał przy współpracy Polskiej Zielonej Sieci. Prezentujemy go poniżej. W ostatnich tygodniach europejskie media – m.in. „Guardian” i „Corriere della Serra” – pisały o tym, jak Azerbejdżan, bogaty w złoża ropy i gazu sąsiad Unii Europejskiej, prowadzi (...) »


2 listopada 2016 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Warsztaty szycia w kenijskim Centrum UWEZO [ZDJĘCIA]

Malwina Wędzikowska na co dzień odpowiada za kostiumy w znanych telewizyjnych produkcjach, ale w tym roku wsparła swoją wiedzą i doświadczeniem nasze działania w Kenii. Wraz z grupą kursantek w Nairobi podczas prawie 2-tygodniowych warsztatów wymyśliły parę modeli ubrań, które łączą nowoczesną modę z pięknym rzemiosłem i mogą stać się produktem flagowym spółdzielni Centrum UWEZO. Nasz tegoroczny projekt z kenijską organizacją pozarządową Amani Kibera (...) »


11 kwietnia 2016 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Raport: Zagubiony w transformacji - 25 lat EBOR

15. kwietnia, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) będzie obchodził swoje 25-lecie. W opublikowanym dziś raporcie „Zagubiony w transformacji: 25 lat Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju” pytamy, czy udziałowcy banku – w tym Polska – mają odwagę przemyśleć na nowo cel istnienia banku i jego standardy? Po 25 latach od ustanowienia mandatu EBORu mówiącego o wsparciu transformacji krajów Europy Wschodniej i byłego Związku Radzieckiego do (...) »


5 kwietnia 2016 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wirtualny spacer z Azerbejdżanu do Włoch wzdłuż najdłuższego rurociągu w historii [Web dokument]

Południowy Korytarz Gazowy to jeden z najdłuższych rurociągów w historii (3500 km). Ma prowadzić z Azerbejdżanu do Włoch i dostarczać Europie azerski gaz ze złoża na M.Kaspijskim przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Poprzez wyraziste zdjęcia, infografiki i filmy, web dokument zaprasza do spaceru wzdłuż rurociągu i przyjrzenia się z katastrofalnym skutkom budowy gazociągu dla ludzi i środowiska. „Walking the line” zabiera nas w podróż z Kaukazu, (...) »


23 października 2015 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

glosujodpowiedzialnie.pl

Już 161 kandydatów z 5 komitetów wyborczych podpisało manifest 12 polskich organizacji pt. "Apel o solidarność i odpowiedzialność globalną w polskiej polityce krajowej i zagranicznej". 12 organizacji-sygnatariuszy, w tym Polska Zielona Sieć, to organizacje zajmujące się tematyką rozwojową, globalną, sprawiedliwym handlem, etyczną konsumpcją itd. Ten apel to nasza próba, aby przesunąć na inne tory polską debatę o uchodźcach i migracjach. Uważamy, (...) »


3 października 2015 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Jesteśmy myślami z Lekarzami Bez Granic

Sobotni atak na szpital Lekarzy Bez Granic w afgańskim Kunduz, w którym zginęły 22 osoby, a 37 zostało rannych, jest złamaniem Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. Zginęli w nim lekarze, pacjenci, po prostu ludzie, którzy mieli prawo wierzyć, że ze względu na swoją pracę, bądź sytuację pozostaną bezpieczni. Pracownicy humanitarni nie dzielą ludzi na lepszych i gorszych, tak samo jak lekarze. Pomagają wszystkim. Lekarze Bez Granic są jedną z (...) »


21 września 2015 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska Zielona Sieć i Amani Kibera w ten weekend w Warszawie

Gorąco zapraszamy w tą niedzielę 27. września na Krakowskie Przedmieście w Warszawie, gdzie będziemy uczestniczyć w Dniu Współpracy Rozwojowej. Miasteczko czynne będzie w godzinach 10.00 - 17.00. Natomiast o godzinie 17.00 rozpocznie się koncert zespołu Sound’n’Grace. Nasze stanowisko to widoczne na mapie wielkie zielone boisko! Na nim każdy z odwiedzających będzie mógł zostać piłkarzykiem :) a przy okazji dowiedzieć się o dziecięcym turnieju (...) »


25 czerwca 2015 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Grupa Zagranica oburzona polskim stanowiskiem ws. uchodźców

Stanowisko Grupy Zagranica* ws. polityki Rządu RP wobec przyjmowania uchodźców Warszawa, 24 czerwca 2015 Organizacje pozarządowe zrzeszone w Grupie Zagranica wyrażają swoje głębokie rozczarowanie i stanowczy sprzeciw wobec stanowiska Rządu RP w sprawie odrzucenia planu Komisji Europejskiej dotyczącego wprowadzenia obowiązkowych kwot migrantów przyjmowanych przez kraje UE w ramach programów relokacji oraz przesiedlenia. W związku z (...) »


8 czerwca 2015 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

12 czerwca Parada WOLNOŚCI w Warszawie - nie świętuj Igrzysk Europejskich, tylko powiedz NIE reżimowi

12 czerwca to dzień otwarcia pierwszych Igrzysk Europejskich w Azerbejdżanie, najgorszym reżimie w Europie. Ok. 80 więźniów politycznych, wśród nich nasze koleżanki i koledzy z organizacji prodemokratycznych, uwięzionych przez reżim prezydenta Azerbejdżanu, nie będzie mogło świętować tego dnia. My również zamierzamy ten dzień spędzić inaczej - idąc w Paradzie Wolności będziemy chcieli wyrazić solidarność z tymi, którzy są represjonowani przez reżim (...) »


11 maja 2015 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Europejskie Igrzyska wspierające niedemokratyczny reżim? Co na to Polski Komitet Olimpijski?

Od lutego br. wraz z Helsińską Fundacją Praw Człowieka zwracamy uwagę Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOL) na poważne przypadki łamania praw człowieka w Azerbejdżanie, który będzie gościł reprezentacje olimpijskie z całej Europy podczas tegorocznych Igrzysk Europejskich rozpoczynających się 12. czerwca br. Dotychczas PKOL nie odpowiedział nam w żaden sposób. W obliczu tragicznej sytuacji naszych azerskich koleżanek i kolegów tkwiących w (...) »


4 marca 2015 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polskie MSZ bezskuteczne we wspieraniu organizacji rozwojowych

Polskie organizacje pozarządowe co roku realizują dziesiątki projektów rozwojowych na świecie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie wykazuje jednak woli by zwiększyć ich potencjał. Brakuje pomysłów, jak skutecznie wspierać polskie organizacje rozwojowe m.in. w pozyskiwaniu środków unijnych. Potrzebne są pilne zmiany na rzecz zwiększenia możliwości polskich organizacji w zakresie pomocy rozwojowej, pomocy humanitarnej, wspierania demokracji i (...) »


10 lutego 2015 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Czy Europa wspiera nadużycia podatkowe w Zambii ?

Po ponad 3 latach od zakończenia dochodzenia, światło dzienne ujrzało podsumowanie śledztwa w sprawie unikania opodatkowania inwestycji miedziowych w Zambii przez szwajcarską firmę Glencore. Dochodzenie prowadzone było przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który w 2005r. udzielił 48 mln euro pożyczki na budowę infrastruktury w kopalni Mufulira konsorcjum Mopani Copper Mine (MCM), którego głównym udziałowcem jest szwajcarski Glencore. Bank (...) »


31 grudnia 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Zdjęcia i filmy dokumentujące projekt w Kiberze 2014

Zapraszamy do obejrzenia dokumentacji zdjęciowej oraz filmowej przedstawiającej efekty realizacji projektu Polskiej Zielonej Sieci we współpracy z Amani Kibera w 2014 roku pod nazwą: "Centrum UWEZO - wsparcie dziewcząt i młodych matek w Kiberze w zdobyciu wiedzy i umiejętności zawodowych zwiększających ich potencjał ekonomiczny i bezpieczeństwo." Poniżej można przeglądać galerię zdjęć z turnieju piłkarskiego oraz wyborów Miss Kibera: Pozostałe (...) »


14 grudnia 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Turniej piłkarski w Kiberze - przez sport do pokoju

Turniej piłkarski – 7th Amani Kibera Peace&Education Soccer Tournament – odbył się w dniach 26-29. listopada 2014 r. Wzięły w nim udział 52 drużyny piłkarskie damskie i męskie z Kibery oraz zaproszone z całego kraju. W sumie w turnieju wzięło udział 780 uczestników z kategorii wiekowych poniżej 13 lat, 13-16 lat, poniżej 20 lat. Uczestnicy wzięli udział w 4 sesjach warsztatowych dotyczących zagadnień konfliktów międzyplemiennych i zdrowia (...) »


28 listopada 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Szkolenia dla dziewcząt i chłopców "Life skills"

W Centrum Uwezo odbył się cykl 12 spotkań dyskusyjnych pod hasłem „Life skills”. W spotkaniach brało udział 90 osób zrekrutowanych przez zespół Amani Kibera oraz uczestniczki kursu szycia i projektowania biżuterii. Cykl obejmował: Spotkanie pt. „Career choices and learning styles”, 12.07.2014, prowadzący Robert Wahome Spotkanie pt. „My life plan” 19.07.2014, prowadzący Gabriel Mwakasege Spotkanie pt. „Leadership training I”, 26.07.2014, (...) »


2 października 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Kiedy Shell naprawi szkody w Nigerii?

3 lata po opublikowaniu raportu UNEP stwierdzającego, że Shell nie naprawia szkód wywołanych wyciekami ropy z należących do firmy rurociągów, brytyjska organizacja Platform w wydanym raporcie „Polluted Promises. How Shell failed to clean up Ogoniland” dowodzi, że Shell wciąż nie naprawił szkód wyrządzonych swoją działalnością środowisku i mieszkańcom Ogoniland. „Ludzie umierają , chorują, nie są w stanie się wyżywić przez firmę Shell, która niszczy (...) »


19 sierpnia 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Europa chce azerskiego gazu - jakim kosztem?

Dramatyczny apel do Europy - lista azerskich więźniów politycznych opublikowana przez uwięzionych działaczy praw człowieka Wczoraj 29 azerskich działaczy na rzecz praw człowieka i prawników opublikowało listę 98 osób więzionych przez reżim z powodów politycznych. Wśród głównych autorów dokumentu są Rasul Jafarov i Leyla Yunus, którzy zostali aresztowani przez władze w tym miesiącu w trakcie kończenia prac nad wspomnianą listą. Lista ta to apel, by (...) »


19 sierpnia 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Argentyńczycy przeciwko europejskim koncernom paliwowym

W maju odwiedzili Polskę Carolina Garcia* ze stowarzyszenia "Multisectorial against fracking in Neuquén" oraz Diego di Risio** z organizacji Observatorio Petrolero Sur. Przyjechali do Europy, by mówić o tym, co mające swoje siedziby w Europie i USA, koncerny takie jak Chevron, Total czy Shell robią w cennych przyrodniczo i jednocześnie bogatych w złoża np. gazu łupkowego obszarach Argentyny. Uczestnicząc w Walnych Zebraniach koncernów (...) »


18 sierpnia 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Uwagi PZS do Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej

Uwagi Polskiej Zielonej Sieci do analizy wdrażania Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej (WPWR) 2012-2015 przygotowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Spraw Zagranicznych przesłało do członków Grupy Zagranica analizę wdrażania Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej (WPWR) 2012-2015 z prośbą o uwagi. Jest to element prac nad nowym Wieloletnim Programem na lata 2016-2020, prac włączających również sektor (...) »


9 sierpnia 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polskie NGOSy przeciwko represjom wobec działaczy społecznych w Azerbejdżanie

STANOWISKO GRUPY ZAGRANICA ws. represji wobec obrońców praw człowieka i więźniów politycznych z Azerbejdżanu Organizacje pozarządowe zrzeszone w Grupie Zagranica stanowczo protestują przeciwko narastającym represjom wobec społeczeństwa obywatelskiego w Azerbejdżanie. W ciągu ostatnich kilku dni władze Azerbejdżanu aresztowały wiodących działaczy praw człowieka. Należą do nich osoby znane w środowisku międzynarodowym, w tym w szczególności (...) »


16 lipca 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Otwarcie Centrum UWEZO

4. lipca odbyło się oficjalne otwarcie nowego budynku Centrum UWEZO prowadzonego przez Amani Kibera w Kiberze, Kichinjnjio village. W nowym budynku znajduje się pomieszczenie produkcyjne, szkoleniowe, pokój spotkań wyposażony w 5 komputerów i małą biblioteczkę, oraz pokój opieki przedszkolnej dla dzieci dziewcząt szkolących się w centrum. W uroczystym otwarciu uczestniczył gość specjalny, poseł Kenneth O.Okoth reprezentujący okręg Kibera w (...) »


7 lipca 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Czy Polska będzie wspierać demokratyzację w krajach Afryki?

O tym, jak ważne jest promowanie zasad demokratycznych i dobrego rządzenia oraz podstawowych praw człowieka i obywatela nie tylko w krajach Europy Wschodniej, jak chciałby minister Sikorski, lecz także w krajach Afryki, myślę przy okazji pobytu w kenijskiej Kiberze w trakcie dorocznego święta uchwalenia konstytucji potocznie nazywanego Saba Saba (przypada 7. lipca, 7 w suahili to saba). Przy okazji święta, partia opozycyjna na czele z (...) »


24 czerwca 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Projekt PZS w Kenii - CENTRUM UWEZO 2014

Centrum UWEZO - wsparcie dziewcząt i młodych matek w Kiberze w zdobyciu wiedzy i umiejętności zawodowych zwiększających ich potencjał ekonomiczny i bezpieczeństwo.” Materiał nt. centrum UWEZO zrealizowany w lutym 2014r. (przed rozpoczęciem projektu) Plan działań w 2014r.: Przez nasze działania w Kiberze w 2014r., prowadzone z organizacją Amani Kibera* chcemy pomóc dziewczętom i młodym matkom w Kiberze (najbiedniejszej dzielnicy (...) »


21 maja 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

SPOTKANIE Z ARGENTYŃSKIMI DZIAŁACZAMI „Łupienie Patagonii"

SPOTKANIE „Łupienie Patagonii – światowe koncerny w pogoni za gazem łupkowym, przykład argentyński” Polska Zielona Sieć, Fundacja Strefa Zieleni i Młodzieżowa Sieć Klimatyczna zapraszają na spotkanie z argentyńskimi działaczami społecznymi walczącymi ze światowymi koncernami wydobywczymi o godne warunki życia lokalnych społeczności i czyste środowisko. Carolina Garcia* ze stowarzyszenia "Multisectorial against fracking in Neuquén"** oraz Diego di (...) »


21 maja 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

UE nt. roli sektora prywatnego w rozwoju

13 maja 2014 Komisja Europejska opublikowała nowy komunikat nt. sektora prywatnego w rozwoju (A Stronger Role of the Private Sector in Achieving Inclusive and Sustainable Growth in Developing Countries). W komunikacie opisane są zasady, które mają kierować wzmacnianiem roli sektora prywatnego w działaniach współpracy rozwojowej UE. Zasady te mają uzupełniać zasady efektywności współpracy rozwojowej i obejmują m.in.: skupienie się na (...) »


17 marca 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Bajeczki o tym, jak uzdrowić świat :)

Pewnego razu, nie tak dawno temu, światowi przywódcy spotkali się by porozumieć w sprawie walki ze zmianami klimatu. Było to w Japonii a porozumienie to, to sławny Protokół z Kioto. Ważnym elementem Protokołu okazał się magiczny trick pozwalający ograniczyć emisje dwutlenku węgla - elastyczny rynkowy mechanizm miał walczyć ze zmianami klimatu w oszczędny i efektywny sposób, poprzez tzw. „kredyty węglowe”. Gdy tylko odkryto ich potencjał, zaraz (...) »


5 lutego 2014 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Sukces biblioteki Amani Kibera - podsumowanie projektu

Z końcem 2013r. projekt "Książki dla pokoju i rozwoju" formalnie zakończył się, a biblioteka zaczęła wykorzystywać efekty projektu w 100 procentach! W ramach projektu rozbudowano i wyremontowano społeczną bibliotekę Amani Kibera w Kiberze w Nairobi, wyposażono ją w 20 komputerów, meble, ok. 1350 podręczników szkolnych, zainstalowano sieć internetową oraz alternatywne źródło energii elektrycznej w postaci instalacji fotowoltaicznej. Z usług (...) »


16 grudnia 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Europejskie korporacje nie płacą rocznie krajom Południa ok. 700 mld euro podatków! [raport]

Unikanie płacenia podatków przez korporacje ponadnarodowe zarejestrowane w Unii Europejskiej kosztuje kraje Globalnego Południa miliardy straconych przychodów do budżetów. Przywódcy państw UE, którzy zbiorą się w tym tygodniu, muszą uzgodnić plan działań przeciwko unikaniu opodatkowania przez międzynarodowe korporacje – apelują organizacje pozarządowe w nowym raporcie. Rada Europejska, która spotka się 19 i 20 grudnia, obiecała w maju, że zajmie (...) »


29 listopada 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Energia kosztem krajów Globalnego Południa? NIE!

"Community power is the future!" - taką konkluzją zakończyło się spotkanie podsumowujące rok działań członków koalicji Counter Balance (w których uczestniczyła również Polska Zielona Sieć), które odbyło się 25 listopada w Brukseli. W trakcie ostatniego roku staraliśmy się zaangażować Europejki i Europejczyków w debatę nt. przyszłości Europy w kontekście budowania bezpieczeństwa energetycznego. W j. polskim ukazały się cztery materiały informacyjne (...) »


4 listopada 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Biblioteka w Kiberze w polskich bibliotekach - spotkania

W ciągu najbliższego miesiąca Magda Noszczyk i Sławek Borowy z Polskiej Zielonej Sieci, wolontariusze w projekcie "Książki dla pokoju i rozwoju" w Kenii, zaprezentują działania projektowe w kilku bibliotekach na Śląsku i w Krakowie. Spotkania będą miały na celu pokazania biblioteki w kraju Południa, jej wyzwań, pomysłów na działania społeczne oraz motywacji jej pracowników – wolontariuszy. Celem takiego spotkania będzie konfrontacja z (...) »


29 października 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Raport BRUDNY ZYSK. Jak korporacje, banki i fundusze inwestycyjne czerpią zyski z łamania praw człowieka

Według opublikowanego przez Fundację CentrumCSR.PL raportu pt. "Brudny zysk. Jak korporacje, banki i fundusze inwestycyjne czerpią zyski z łamania praw człowieka", największe europejskie grupy finansowe ponoszą pośrednią odpowiedzialność za liczne przypadki naruszeń praw człowieka i zniszczenia środowiska naturalnego w Krajach Rozwijających się. Banki i fundusze inwestycyjne nie analizują swojego portfolio pod kątem kontrowersyjnych inwestycji, (...) »


27 października 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Europejska grabież energii z krajów Globalnego Południa - spotkanie

26. października w ramach warsztatu dla aktywistów, studentów i młodych dziennikarzy odbyła się dyskusja na temat energetycznej przyszłości Europy. Uczestnicy dowiedzieli się, skąd dziś Europa importuje paliwa kopalne, oraz dyskutowali, jak mogłoby wyglądać bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości. Na koniec spotkania chętni wypowiadali się do kamery nt. swoich wizji - demokratyzacji rynku energii, lokalnego bezpieczeństwa energetycznego i in. (...) »


2 października 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Gorzki smak czekolady - podpisz petycję

Jeśli uwielbiasz czekoladę, ta prawda może być zbyt gorzka do przełknięcia. Podczas, gdy światowy rynek wyrobów czekoladowych stale rośnie, przynosząc coraz większe zyski, a w większości produkcja, jak i konsumpcja czekolady odbywa się w krajach Globalnej Północy (przeciętny Europejczyk czy Amerykanin (z USA) zjada jej średnio 5,2 kg rocznie!), niewiele uwagi poświęca się kiepskim warunkom produkcji jej podstawowego składnika – kakao. Uprawy (...) »


24 września 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Najaktywniejsza biblioteka w Nairobi - projekt PZS i Amani Kibera

Na przełomie sierpnia i września, wolontariusze Polskiej Zielonej Sieci (Magdalena Noszczyk i Sławomir Borowy) wypracowywali wspólnie z pracownikami i wolontariuszami Amani Kibera model biblioteki socjalnej wspierającej rozwój lokalnej społeczności. W jaki sposób biblioteka może stać się miejscem nie tylko do nauki i studiowania książek w celu przygotowania pracy domowej, ale również miejscem spotkań, inicjatyw, miejscem aktywizacji zawodowej, a (...) »


4 września 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Petycja - zmuśmy Shell do posprzątania w Nigerii!

Po 2 latach od opublikowania raportu Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) stwierdzającego zanieczyszczenie przez firmę Shell nigeryjskiego rejonu Ogoniland i zobowiązującego ją do naprawienia szkód, wobec braku satysfakcjonującej reakcji, rusza międzynarodowa petycja wzywająca firmę Shell do realizacji zaleceń UNEP i rozpoczęcia programu naprawczego w Delcie Nigru. Rejon Ogoniland jest jednym z najbardziej zdewastowanych przez wydobycie ropy i (...) »


25 lipca 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konkurs fotograficzny – energia dla Europejczyków w przyszłości!

Counter Balance – europejska sieć organizacji monitorujących m.in. inwestycje energetyczne wspierane przez publiczne instytucje finansowe, której członkiem jest CEE Bankwatch Network i Polska Zielona Sieć – otwiera konkurs fotograficzny na zdjęcie obrazujące energetyczną przyszłość Europy. Skąd Europa będzie czerpać energię w 2050r.? Czy Europejczycy będą potrzebować coraz mniej energii, czy też zaczną jej używać więcej niż kiedykolwiek? Na te (...) »


22 lipca 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Książki dla pokoju i rozwoju - początek projektu PZS i Amani Kibera w Kenii

Czy biblioteka może zmienić czyjeś życie? Kiedy spojrzymy na zapomniane osiedlowe filie bibliotek miejskich może nam się wydawać, że nie, co najwyżej po przeczytaniu chwytliwej powieści przez chwilę żyjemy życiem bohaterów książki. Dzieci i młodzież coraz rzadziej zaglądają do biblioteki, mając pod nosem dostęp do Wikipedii i wyszukiwarki Google gdy trzeba odrobić lekcje. Stąd biblioteki zachęcają do zaglądania do nich zapraszając na spotkania, (...) »


22 lipca 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Książki dla pokoju i rozwoju - PZS i Amani Kibera w Kenii

Czy biblioteka może zmienić czyjeś życie? Kiedy spojrzymy na zapomniane osiedlowe filie bibliotek miejskich może nam się wydawać, że nie, co najwyżej po przeczytaniu chwytliwej powieści przez chwilę żyjemy życiem bohaterów książki. Dzieci i młodzież coraz rzadziej zaglądają do biblioteki, mając pod nosem dostęp do Wikipedii i wyszukiwarki Google gdy trzeba odrobić lekcje. Stąd biblioteki zachęcają do zaglądania do nich zapraszając na spotkania, (...) »


8 lipca 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

PZS na festiwalu SLOT - 9-13 lipca w Lubiążu

Zapraszamy do udziału w SLOT ART FESTIVALU w Lubiążu, nieopodal Wrocławia. Slot Art Festival to jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce, to pięć dni wypełnionych dziesiątkami warsztatów, koncertów, imprez, projekcji filmowych i wykładów. To również coś daleko więcej - pięć dni wyjętych spod ogólnych praw wyścigu szczurów, walki i pośpiechu. W tym roku na festiwalu, w ramach ZIELONEGO SLOTU Polska Zielona Sieć przygotowała kilka (...) »


13 maja 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Finanse dla rozwoju Afryki Płn. i Bliskiego Wschodu: Czy Arabska Wiosna coś zmieniła?

W 2011r. przez kraje Afryki Północnej przetoczyła się fala rewolucji zwana Arabską Wiosną, która przyniosła ogromne zmiany usuwając ze sceny politycznej długoletnich dyktatorów. W obliczu tych zmian Unia Europejska zdecydowała o zmianie polityki wobec regionu i przekierowaniu większej ilości środków z międzynarodowych instytucji finansowych (MIF), takich jak Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i (...) »


8 maja 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Dzień Sprawiedliwego Handlu w Twoim mieście!

11 maja 2013 po raz 23. na świecie i co najmniej siódmy raz w Polsce obchodzony jest Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Jak co roku w drugą sobotę maja tysiące osób w pozytywny sposób będzie manifestować solidarność z producentami z krajów globalnego Południa. W tym roku wydarzenia związane ze Sprawiedliwym Handlem odbędą się w kilkunastu miastach w Polsce. Według szacunków Banku Światowego problem nędzy dotyka obecnie ponad 1,2 miliarda osób i (...) »


25 kwietnia 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Cel Polskiej Pomocy: zepchnąć Tanzańczyka z dachu?

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zorganizowało 24. kwietnia otwartą debatę pt. „Dlaczego warto pomagać? Współpraca rozwojowa jako narzędzie polityki zagranicznej". Organizator, ministerstwo odpowiedzialne za polską współpracę rozwojową, samo odpowiedziało na to ważkie pytanie. I wielu osobom - od lat współpracującym z partnerami w krajach Południa - oczy wypadły ze zdziwienia, jak nasi rządzący, zobowiązani do jak najskuteczniejszego wydatkowania (...) »


1 lutego 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Shell zaczyna odpowiadać za szkody wyrządzone Nigeryjczykom

Po raz pierwszy w historii holenderska korporacja została pociągnięta do odpowiedzialności przez sąd swojego kraju za przewinienia dokonane poza jego granicami. O regulację prawną, która umożliwi skazywanie europejskich spółek w Europie, za nadużycia spowodowane za granicą, od lat walczą europejskie organizacje pozarządowe. 30 stycznia holenderski sąd uznał spółkę Shell winną zaniedbań, w wyniku których doszło do skażenia terenów rolnych w Ikot (...) »


4 stycznia 2013 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Warszawa, 9.stycznia: Zielony rozwój czy brudny interes? Eksperci i aktywiści o plantacjach w Mozambiku.

Mieszkańcy Mozambiku tracą możliwość utrzymania się w wyniku błędnych decyzji polityków i presji biznesu. Komu służy zakładanie monokulturowych plantacji drzew? 9 stycznia 2013 r. wyświetlony zostanie film „Sadząc kłamstwa” w reż. Geoffa Arbourne’a, który pomoże znaleźć odpowiedź na to pytanie. Po pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem ekspertów, m.in. prof. dr hab. Tomasza Boreckiego i prof. dr hab. Piotra Paschalisa-Jakubowicza, a także (...) »


14 grudnia 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wystawa "Wpływ zmian klimatu i przemysłu wydobywczego na kraje Południa"

Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network (sieć europejskich organizacji pozarządowych, monitorujących międzynarodowe instytucje finansowe) prezentuje wystawę fotograficzną “Dramatyczny wpływ zmian klimatu i przemysłu wydobywczego na kraje Globalnego Południa". Wystawa przedstawia skutki globalnego ocieplenia, których już dziś dotkliwie doświadczają mieszkańcy krajów rozwijających się (Afryka, Ameryka Południowa, Azja), a także dramatyczne (...) »


14 grudnia 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Nasze inwestycje w Europie i w krajach Południa pod lupą parlamentarzystów

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) istnieje już od ponad 50 lat i jako główne ciało finansowe UE ma duży wpływ na rozwój przede wszystkim Europy i krajów sąsiedzkich, lecz także krajów w biedniejszych regionach świata. W 2011 roku bank wydał 61 miliardów euro a dodatkowe 60 miliardów euro zostało właśnie dodane do portfela EBI w ramach walki z kryzysem ekonomicznym. Ponieważ EBI jest bankiem Europejczyków, nasi przedstawiciele - parlamentarzyści i (...) »


19 listopada 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Głośne NIE dla ekspansji Monsanto za publiczne pieniądze!

Monsanto, największy na świecie producent nasion i jedna z najważniejszych firm promujących uprawy GMO na świecie, może otrzymać 40 milionów dolarów wsparcia z funduszy publicznych Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). W kwietniu 2013r., EBOR zdecyduje o tym, czy przyznać gwarancje w wysokości 40 milionów dolarów na pokrycie ryzyka, jakie podejmuje Monsanto, wchodząc na rynki w Bułgarii, Rosji, Serbii, Turcji, Ukrainie i na Węgrzech. (...) »


9 listopada 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

WYSTAWA EDUKACYJNA "ERA MIEDZI"

WYSTAWA ERA MIEDZI - opowieść o tym, jak pieniądze europejskich podatników wydawane są w Zambii. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI)– główna instytucja finansowa Unii Europejskiej – udziela pożyczek w wielu krajach świata. Bank jest zobligowany, aby poprzez inwestycje udzielać pomocy krajom, w których prowadzi swą działalność, mobilizować ich potencjał, pomagać im zmniejszać skutki ubóstwa i przyczyniać się do rozwoju ich gospodarek. Jednak (...) »


17 października 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

GŁOSOWANIE NA NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI - ZAGŁOSUJ TERAZ!

Nasz konkurs fotograficzny "Zmiany klimatu dotykają najbiedniejszych" wkroczył w decydujący etap - etap decyzji. Jedną z nich - dotyczącą Nagrody Publiczności - mogą podjąć internauci. Zapraszamy do głosowania na najlepsze Waszym zdaniem zdjęcie obrazujące skutki zmian klimatu w krajach Południa bądź sposoby radzenia sobie ze zmianami klimatu przez ludzi w tych krajach. Głosować można przez stronę www.konkurs.globalnepoludnie.pl Głosowanie (...) »


16 kwietnia 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Po raz pierwszy w Polsce pokaz filmu “Cena ropy” Kraków, 23. kwietnia

Polska Zielona Sieć i europejska sieć Bankwatch Network zapraszają na pokaz filmu "Cena ropy" zorganizowany w ramach Projektu Huxley pod patronatem Zielonego Instytutu. Pokaz odbędzie się 23. kwietnia [poniedziałek] w Krakowie, w Klubie Finka (ul. Warszauera 1), o godz. 19:00. Wprowadzenie do filmu zapewni Ola Antonowicz z Polskiej Zielonej Sieci. Jaka jest prawdziwa cena ropy wydobywanej w Nigerii ? Nigeria pozostaje od lat przykładem (...) »


29 marca 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wieloletni program polskiej pomocy - stanowisko NGO

20. marca Rada Ministrów przyjęła „Wieloletni program współpracy rozwojowej na lata 2012-2015" przygotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Grupa Zagranica, platforma 61 polskich organizacji pozarządowych zaangażowanych we współpracę rozwojową, wspieranie demokracji, pomoc humanitarną oraz edukację globalną, wydała komunikat w tej sprawie. Polska Zielona Sieć jest członkiem Grupy Zagranica. 20. marca Rada Ministrów przyjęła „Wieloletni (...) »


14 lutego 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

NASZE MATERIAŁY

Program Akcja dla Globalnego Południa zawiera w sobie trzy komponenty: współpraca z partnerami w krajach rozwijających się; kampania informacyjno-edukacyjna w Polsce na temat idei pomocy rozwojowej i możliwości indywidualnego zaangażowania się; monitoring polskiej polityki rozwojowej; W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej tworzymy i dystrybuujemy materiały takie jak publikacje, filmy, pakiety zdjęć. Osoby zainteresowane (...) »


25 stycznia 2012 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

african daily ŚNIADANIE NA GANKU

african daily... po długiej przerwie :) Powróciłeś na swoją wieś w Ghanie. Mieszkasz w nowym domu, lepszym od poprzedniego, masz pokój z łóżkiem, wiatrak, łazienkę i wodę w beczkach. Standard generalnie sie podwyższył, bo masz też internet z sieci komórkowej, dość tani i naprawdę działający! Z rzeczy, którymi dysponujesz, w tej opowieści ważny będzie ganek. Jest dość mały, bo przyjechałeś z czwórką innych białych, ale to jedyne miejsce, gdzie można (...) »


7 listopada 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Nigeryjska opowieść o skutkach zmian klimatu - wizyta działaczki Tubali Development Initiative w Warszawie

7 listopada 20011 odbyło się w Warszawie śniadanie studencko-parlamentarne oraz briefing dla mediów organizowany przez Polską Zieloną Sieć i Polską Akcję Humanitarną. Gościem specjalnym obu spotkań była nigeryjska działaczka Hauwa Umar-Mustapha z organizacji Tubali Development Initiative, zajmująca się badaniem wpływu zmian klimatu na rozwój rolnictwa oraz sytuacji kobiet w Nigerii. Spotkania miały na celu promowanie solidarności klimatycznej. (...) »


2 listopada 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Skutki zmian klimatu w Nigerii - działaczka organizacji Tubali po raz pierwszy w Polsce!

6 i 7 listopada Polska Zielona Sieć we współpracy z Polską Akcją Humanitarną gościć będzie Hauwę Umar-Mustapha, nigeryjską działaczkę zajmującą się wpływem zmian klimatu na rolnictwo i sytuację kobiet w Nigerii. 7 listopada o godz. 11:30 w kawiarni Wrzenie Świata odbędzie się specjalny briefing dla mediów, w trakcie którego będzie można wysłuchać bezpośredniej relacji pokazującej sytuację w Nigerii w związku ze skutkami zmian klimatu. Spróbujemy się (...) »


13 września 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Apel o wzrost środków na pomoc Afryce

12 sierpnia 2011r. 15 organizacji pozarządowych współpracujących z partnerami w krajach rozwijających się, w tym Polska Zielona Sieć, wysłało do ministra Krzysztofa Stanowskiego, odpowiedzialnego za polską współpracę rozwojową list z apelem o wzrost środków na pomoc Afryce. Szanowny Panie Ministrze! W 2005 roku nasz rząd zobowiązał się, że do 2010 roku na pomoc rozwojową będzie przeznaczać 0,17% PKB. Wywiązaliśmy się z tego zobowiązania zaledwie w (...) »


4 sierpnia 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Plan działań PZS w Ghanie na 2011 - wsparcie rolników i aktywizacja kobiet

Od 2006r. Polska Zielona Sieć wspiera społeczności rolnicze w ghanijskim regionie Volta. O naszej pracy dowiedzieć się można więcej oglądając przygotowywane przez nas filmy dostępne TUTAJ oraz TUTAJ. Dzięki naszym doświadczeniom, obserwacjom i rozmowom z mieszkańcami obszarów objętych projektami w 2006, 2008 i 2009 roku mogliśmy dokonać analizy ich potrzeb, możliwości i potencjalnych trudności. Analiza ta stała się podstawą przygotowanej przez (...) »


11 lipca 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

CZY MOŻEMY WESPRZEĆ PRZEMIANY W TUNEZJI?

POLECAMY! Fundacja Edukacja dla Demokracji, Stowarzyszenie ARABIA.pl Instytut Spraw Publicznych zapraszają do udziału w seminarium "Przemiany demokratyczne w Tunezji a polskie doświadczenia" 27 lipca 2011 r., g. 10:00 - 13:30 w Instytucie Spraw Publicznych, ul. Szpitalna 5/22 Program seminarium: 9:30-10:00 Rejestracja uczestników 10:00 Otwarcie dr Jacek Kucharczyk, Instytut Spraw Publicznych (...) »


1 lipca 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Komunikat Grupy Zagranica ws. polskiej prezydencji w Radzie UE

Podczas przewodnictwa w Radzie UE Polska nadawać będzie kierunek polityce wspólnotowej. Grupa Zagranica, stowarzyszenie polskich organizacji pozarządowych działających za granicą, wystosowała postulaty z obszaru polityki współpracy rozwojowej, które powinny stać się priorytetem w tym strategicznym dla Polski okresie. Organizacje pozarządowe oczekują, że polskie zaangażowanie w krajach Partnerstwa Wschodniego, rozwijających się krajach Południa (...) »


21 czerwca 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Afryka w Wieloletnim Programie MSZ - konsultacje

22. czerwca 2011 r. w Fundacji Batorego w Warszawie odbędą się konsultacje społeczne dotyczące ujęcia Afryki Subsaharyjskiej w Wieloletnim Programie Współpracy Rozwojowej. Do udziału w spotkaniu zaproszeni są wszyscy przedstawiciele organizacji działających na obszarze Afryki Subsaharyjskiej. Spotkanie otworzy Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Pan Krzysztof Stanowski. Podczas konferencji omówione zostaną cele oraz (...) »


4 maja 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konferencja "Rozwój globalny a nowe państwa członkowskie UE - czas na nowe otwarcie?"

W dniach 26-28 maja, w Warszawie - u progu Polskiej Prezydencji w Radzie UE – PAH wraz z Global Development Research Group i Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej, Fundacją Pontis, Fundacją NGO Support, Centrum Studiów nad Rozwojem oraz Norweskim Instytutem Spraw Międzynarodowych organizuje międzynarodową konferencję "Rozwój globalny a nowe państwa członkowskie UE - czas na nowe otwarcie?". Konferencję uświetni profesor Jerzy Buzek, Przewodniczący (...) »


28 lutego 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (2)

Polska dla reszty świata – powstaje strategia pomocy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych po raz pierwszy w historii otworzyło proces tworzenia wieloletniego programu polskiej współpracy rozwojowej na udział przedstawicieli różnych sektorów życia społecznego. MSZ daje sobie pół roku na przeprowadzenie procesu, który ma urodzić dokument strategiczny dla polskiej współpracy rozwojowej na najbliższe 5 lat. To zadanie trudne w kraju, który nigdy nie przeprowadził nawet ewaluacji wpływu swoich (...) »


26 stycznia 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Zaproszenie dla NGO do współpracy dot. polskiej polityki rozwojowej

Platforma organizacji pozarządowych Grupa Zagranica zaprasza do uczestnictwa w działaniach grupy roboczej ds. polityki rozwojowej (w skrócie: Grupa PoRo). Celem funkcjonowania grupy roboczej jest analiza polskiej polityki w zakresie współpracy rozwojowej oraz społeczny nadzór jej wdrażania przez polityków i instytucje publiczne. Grupa prowadzi też działania rzecznicze, ponieważ jest przekonana że poprzez stały dialog z decydentami ma szansę (...) »


17 stycznia 2011 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

...jesteś niebieskim pudełkiem z IKEI

Skoro walczymy o możliwości sprawiedliwego rozwoju, to znaczy, że jesteśmy świadomi, że : 1. Ludzi będzie więcej [mimo, że wydaje się, że jakby się biedni wzbogacili, to wzrost demograficzny zostałby zahamowany] 2. Więcej ludzi będzie posiadać więcej 3. Wszyscy będą chcieli posiadać tyle, ile posiadają ci, co posiadają najwięcej 4. Centrum świata naturalnie przesunie się do Azji, a konkretnie Indii i Chin [ no tego może nie wszyscy jesteśmy (...) »


2 grudnia 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

rolnikiem z Globalnego Południa być...

african daily dziś trochę po chłopsku Spotykasz się z miejscowymi rolnikami, razem wypracowujecie plan wsparcia dla nich. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której rolnicy będą mogli zajmować się rolnictwem i godnie żyć. Zresztą to nie żadna fanaberia, że rolnictwem, bo jak nie rolnictwem, to chyba tylko żebractwem w tym kraju ghanijskim, w którym państwowa polityka zepchnęła takich ludzi do lasu, który potem wycięto [w większości (...) »


20 września 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska pomoc zagraniczna 2009 — prezentacja raportu

Czwarty doroczny raport z monitoringu polskiej pomocy zagranicznej wyjawia kolejne mało znane fakty i przytacza opinie ekspertów z organizacji pozarządowych na temat najważniejszych wydatków polskiego rządu przeznaczonych na wsparcie krajów ubogich. Raport jest efektem pracy grupy roboczej ds. monitoringu polskiej pomocy działającej przy Grupie Zagranica zrzeszającej ponad 50 organizacji działających na rzecz zagranicy. Polska (...) »


10 sierpnia 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (11)

DOSTĘP DO WODY PRAWEM CZŁOWIEKA – TAK CZY NIE?

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 28 lipca 2010r. przyjęło z inicjatywy Boliwii rezolucję, w której „dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych” został uznany za fundamentalne prawo człowieka. Polska wstrzymała się od głosu. Brak wyjaśnienia motywów tej decyzji nie pozwala myśleć o niej inaczej niż w kategoriach sprzecznej polityki (dostęp do wody jest jednym z priorytetów rządowego programu pomocowego) i braku globalnej odpowiedzialności (...) »


4 sierpnia 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Nic się nie dzieje, zwykły nudny dzień w Ghanie

african daily Jutro nic nie masz w planie, cały dzień w domu w Vakpo Todzi. Postanawiasz posiedzieć do późna, bo przecież jutro nie musisz wstawać rano. Naprzeciwko sąsiad rozmawia z sąsiadką – strasznie głośno. Dobrze, że nie rozumiesz o czym, bo na pewno nie jest to miła rozmowa. Z drugiej strony ulicy przychodzi drugi sąsiad i drze się na pierwszego. Chyba ten drugi jest kimś starszym z rodziny, i dlatego może przyjść i zaingerować w małżeńską (...) »


25 czerwca 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

7 sposobów na spłatę długu klimatycznego krajom Globalnego Południa.

Jaki związek mają skutki zmian klimatu z sytuacją krajów Globalnego Południa? Zmieniający się klimat hamuje rozwój tych krajów. Nieprzewidywalność pór roku, zwiększona ilość katastrof naturalnych, podnoszenie się poziomu morza wpływają, szczególnie na rolnictwo i pasterstwo, będące podstawą gospodarek wielu najbiedniejszych krajów. Więcej o wpływie zmian klimatu na walkę z ubóstwem przeczytać można tutaj Negocjując światowe działania na rzecz walki ze (...) »


18 czerwca 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Kłótnia mądrych i bogatych o pomoc

Nie wypada za długo przy kawce siedzieć, gdy nie wszyscy na świecie mogą się dosiąść. Gdy się przejeżdża szutrową drogą przez kolejne afrykańskie wioski, to czasem przychodzą do głowy myśli – czemu ci ludzie nie zorganizują się jakoś, czemu gubią im się dzieci w śmieciach rozwalonych na poboczach a oni nie sprzątną tych śmieci, czemu nie zaplanują sobie jakoś przyszłości. Gdy się czyta bardziej analityczne teksty dotyczące tego, jak Afryka mogłaby (...) »


2 czerwca 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Rekrutacja szkół do programu „Szkoła Globalna działa lokalnie”

Polska Akcja Humanitarna zaprasza gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne do udziału w prekursorskim, międzynarodowym programie „Szkoła Globalna działa lokalnie”, realizowanym we współpracy z czterema organizacjami z Austrii, Czech, Słowacji i Malty. Do 2012 roku w programie weźmie udział kilkaset szkół z tych krajów. Czym jest program? Program „Szkoła Globalna działa lokalnie” z zakresu edukacji globalnej łączy edukację obywatelską ze (...) »


2 czerwca 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Apel Polskiej Zielonej Sieci w sprawie ataku Izraela na „Flotyllę Wolności”

Polska Zielona Sieć apeluje do Ministra Spraw Zagranicznych o ustosunkowanie się do kwestii blokowania pomocy humanitarnej do okupowanych terytoriów przez państwo Izrael. W poniedziałek 31 maja 2010r. około godz. 4 rano (według lokalnego czasu w Gazie), 75 mil morskich od brzegu Izraela na wodach międzynarodowych, flota wojenna izraelskiej armii dokonała ataku na sześć statków „Flotylli wolności”, które płynęły do Strefy Gazy wioząc (...) »


4 maja 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

WARSZTATY DLA STUDENTÓW

„Międzynarodowa współpraca rozwojowa. W kierunku osobistego zaangażowania.” Kolejna edycja warsztatów Polskiej Akcji Humanitarnej dotyczących współpracy rozwojowej już 22 -23. maja. Do udziału w warsztatach zapraszamy studentów zainteresowanych problematyką rozwojową, myślących o rozwijaniu tego tematu w przyszłej pracy na uczelni i w pracy zawodowej, pragnących pogłębić osobistą wrażliwość na problemy globalne. Plan sesji warsztatowych: Dzień I (...) »


28 kwietnia 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Transport w Afryce

african daily Musisz jechać do Hohoe do przedstawiciela władzy lokalnej. Wychodzisz na drogę prosto ze swojego podwórka i czekasz. Zaraz przyjedzie tro-tro, mały zdezelowany busik wożący wszystkich wszędzie. 70 pesawas do Kpandu. Zatrzymujesz go machnięciem ręki. Załoga tro-tro to kierowca gryzący wykałaczkę i naganiacz-kasjer, który czasem krzyczy nazwy miejscowości, a czasem tylko macha rękoma w odpowiednich kierunkach. Jak znasz kierunki – (...) »


15 kwietnia 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka, Dominik Paszkiewicz

Źródłem zła nie są organizacje pomocowe

Polemika do tekstu Dariusza Rosiaka pt. „Wystarczy przymknąć oczy” (artykuł Rosiaka jest dostępny tylko po zalogowaniu..., niestety nie mamy prawa przedrukować go na naszej stronie). 27 marca w Rzeczpospolitej Dariusz Rosiak w artykule pt. "Wystarczy przymknąć oczy" przybliżył polskim czytelnikom historię opublikowaną niedawno przez BBC o tym, jak pieniądze m.in. z koncertów Live Aid, organizowanych przez Boba Geldofa zostały sprzeniewierzone (...) »


7 kwietnia 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (2)

Jak się je w Afryce...

african daily Jadąc do Afryki trochę boisz się, co tam będziesz jeść? Co oznaczają te wszystkie dziwne nazwy - fufu, banku, kenke itp. Czy dla Twoich sąsiadów pierogi też będą brzmieć głupkowato? Sąsiedzi dziwią się, że przywlokłeś mały metalowy grill z rynku - nie rozumiesz czemu, bo niby na czym miałbyś gotować? Wszystko wyglądało swojsko, gdyby nie to, że zamiast podpałki masz do dyspozycji wachlarzyk z liści, trochę suchych liści i czako. Czyli (...) »


18 marca 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (44)

W Afryce forsy jak lodu – skąd minister Sikorski to wie...

Ciekawa jestem, ile procent Polaków wie, że znajduje się wśród 20% tych ludzi na świecie, którzy są na tyle bogaci, że mogą decydować o kierunkach swojego rozwoju. Podczas gdy przeważająca część ludzkości – 80% - żyje z dnia na dzień. Nie planuje. Nie dojada. Niewiele ma własnego. Nie była nigdy na wakacjach. Nie poddaje się, choć każdy ranek zaczyna się pytaniem o to, jak potoczy się dzień... W pewnym sensie rozumiem, że się w głowie nie mieści inna (...) »


3 marca 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (6)

SYF na HIV?

african daily Podobno w pobliskiej wsi jest kobieta, która leczy ziołami wirusa HIV. Ghanijscy znajomi mówią ci, że w zasadzie to pewne, że zioła odnoszą pożądany skutek, bo jest ktoś, kto miał pozytywny wynik testu na HIV, a po kuracji ziołami powtórny test wypadł negatywnie. To pewne. Zastanawiasz się, czy jesteś w stanie usiedzieć cicho słysząc te słowa, bo nie wierzysz, że to prawda. No ale myślisz sobie, że jak powiesz, że to bzdura, to (...) »


23 lutego 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Inauguracja pracy nad raportem o polskiej pomocy w 2009

Grupa Zagranica prowadzi monitoring polskiej pomocy zagranicznej od 2007 roku. W wyniku tej pracy powstały trzy raporty przedstawiające niezależne spojrzenie na wkład naszego kraju w międzynarodową współpracę rozwojową. Pierwsze w tym roku spotkanie grupy roboczej poświęcone było podsumowaniu pracy ubiegłorocznej i przygotowaniu do stworzenia raportu opisującego polską pomoc w 2009 roku - raporty przygotowywane są zawsze w roku następującym, a (...) »


23 lutego 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Spotkanie NGO z ekspertami OECD DAC

Eksperci z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności, Polskiej Zielonej Sieci i Polskiej Akcji Humanitarnej wzięli udział w konsultacjach z przedstawicielami Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD (DAC). Spotkanie było pierwszym etapem w ramach procesu tzw. Special Review, który ma zaowocować przyjęciem Polski do grona darczyńców oficjalnej pomocy rozwojowej. Więcej informacji (...) »


21 lutego 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Nadjeżdżają turyści!

Dziś trochę inaczej - ale african daily niedługo z powrotem z opowieścią o voodoo z regionu Volty:) Jak to jest, że najlepsze wakacje są w krajach, których mieszkańcy ledwo wiążą koniec z końcem? Wydaje się, że to świetna okoliczność, bo biedne społeczeństwa z krajów będących celami wakacyjnych wojaży mogą zarobić dzięki turystom pieniądze. Ale najczęściej nie zarabiają, bo infrastruktura turystyczna należy do firm zagranicznych, które potrafiły wyczuć (...) »


15 lutego 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Afryka i religia

Mieszkasz w Afryce. Masz znajomych. Freemana i jego dziewczynę, która prawie się nie odzywa. Fanboya, który chce być lekarzem i codziennie pożera kolejne fragmenty twojej książeczki „Health In Africa”. Blessmana – właściciela domu, w którym mieszkasz. Znasz jeszcze Wisdoma, ale słabo. Nie możesz się nadziwić ich przezwiskom. Cała wieś wie, kto to jest Fanboy. Nawet stare babcie. Większość z tych przezwisk ma religijne podłoże. Najwięcej o (...) »


11 lutego 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (3)

Woda w kranie na śniadanie

Wynajmujesz dom na wsi. Murowany, z dostępem do prądu i wody, dwoma pokojami, salonem, korytarzem prowadzącym do toalety i prysznica. Dom ma piękny ganek, przy którym rosną nieznane ci wcześniej kolorowe roślinki. Sąsiedzi z naprzeciwka witają cię z radością machając przyjaźnie, dzieci są mniej nieśmiałe, przybiegają i przyglądają się z bliska. Po podwórku pałętają się kury i kozy sąsiadów, choć w zasadzie nie wiadomo, czyje są te kury i kozy, bo (...) »


10 lutego 2010 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Po co pisać

Nie wiem, czy to będzie blog. Mam zapędy do fantazjowania. Kłębi mi się w głowie zbyt wiele tematów, więc jest ryzyko chaosu. Czasem nie mogę się powstrzymać, by czegoś na gorąco nie skomentować. A czasem mam dłuższy, pseudoliteracki wywód. Po co pisać? Doświadczenie ostatnich kilku lat pokazuje mi, że łatwiej byłoby rozmawiać w Polsce o współpracy z Globalnym Południem, gdybyśmy choć raz na jakiś czas na siebie spojrzeli oczami jego mieszkańców. To (...) »


17 grudnia 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Bezprecedensowe przesłuchanie: zmiany klimatu a prawa człowieka

Kopenhaga, 16.12.2009 Informacja prasowa Koalicji Klimatycznej Precedens: pierwsze międzynarodowe przesłuchanie w sprawie pogwałcenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez skutki zmian klimatu z udziałem arcybiskupa Desmonda Tutu i Mary Robinson. Arcybiskup Desmond Tutu i Mary Robinson, była Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka, mówili w Kopenhadze o skali ludzkich dramatów, związanych z pogłębiającymi się zmianami klimatu. Ich (...) »


2 grudnia 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konferencja prasowa "Ambitne-sprawiedliwe-wiążące - istota porozumienia w Kopenhadze"

2 grudnia odbyła się konferencja prasowa Polskiej Zielonej Sieci i Koalicji Klimatycznej, w trakcie której zaprezentowano stanowisko org. ekologicznych dotyczące oczekiwań wobec szczytu klimatycznego w Kopenhadze, a także zwrócono uwagę na dramatyczną sytuację krajów rozwijających się. Porozumienie, które ma zostać uzgodnione podczas rozpoczynającej się za 5 dni Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze, będzie skutecznym narzędziem walki ze zmianami (...) »


2 grudnia 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Zmiany klimatu zwiększają ubóstwo !

Szacuje się, że odsetek ludzi dotkniętych klęskami humanitarnymi wynikającymi ze zmian klimatu wzrośnie do ponad 50%, sięgając w roku 2015 poziomu 375 milionów rocznie. To biedniejsze kraje odczują około 75 – 80% skutków zmian klimatycznych – zmian spowodowanych głównie przez państwa rozwinięte. W niektórych częściach Afryki do roku 2020 zbiory zmniejszą się o połowę. Przytłaczająca ilość dowodów naukowych wskazuje, że klimat naszej planety zaczął (...) »


13 listopada 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Świadkowie zmian klimatu - wizyta w Polsce

„Świat dzieli się na tych, którzy emitują, aby przeżyć, i tych, którzy emitują, by spełniać swoje rosnące potrzeby” - powedziała dziś podczas spotkania z prasą Wanun Permpibul z tajlandzkiej organizacji Thai Working Group for Climate Justice - „Paradoks polega na tym, że ci, którzy emitują dużo i przez to rozwijają się szybko, są w stanie zaadaptować się do negatywnych skutków zmian klimatu. Ci, którzy wciąż walczą o prawo do rozwoju a ich emisje są (...) »


3 listopada 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

SPOTKANIE ORG. EKOLOGICZNYCH I POMOCOWYCH Z GOŚĆMI Z ETIOPII, NIGERII I TAJLANDII

Skutki zmian klimatu stanowią dziś jedne z największych zagrożeń dla realizacji Milenijnych Celów Rozwoju. Ludzie z krajów Globalnego Południa dostrzegli tę zależność już dawno, ponieważ zmiany klimatu bezpośrednio wpływają na ich życie i możliwości rozwoju. 12 listopada gościć będą w Warszawie bezpośredni świadkowie zmian klimatu – działaczki i działacze społeczni z Tajlandii, Etiopii i Nigerii. Będą mówić o tym, jak wygląda codzienna walka z (...) »


8 października 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Społeczna odpowiedzialność biznesu - warsztat

Dom Spotkań im Angelusa Silesiusa zaprasza do udziału w warsztatach dotyczących społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Warsztaty odbędą się 10-13 października 2009 we Wrocławiu. Są jeszcze wolne miejsca! Rekrutacja trwa! Nie ogarniasz świata. Nie wiesz dlaczego w jednych krajach żyje się ludziom lepiej, niż w innych. Zastanawiasz się, czy w walce z biedą ważna jest demokracja i czy międzynarodowy rozwój to tylko gospodarka i technologia. (...) »


6 października 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

zaproszenie na NOC DLA AFRYKI 2009

Czy Afryka może wyżywić się sama? Dlaczego eksport europejskich towarów pogłębia ubóstwo na świecie? Jak wygląda dziś sytuacja żywnościowa w Gwinei? Serdecznie zapraszamy na „Noc Dla Afryki”, cykliczne wydarzenie organizowane przez Polską Zieloną Sieć, w ramach programu Akcja dla Globalnego Południa. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że udało nam się zachować cykliczność wydarzenia i że nasi partnerzy Polska Akcja Humanitarna, Francuski Komitet Solidarności (...) »


29 września 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Ekstremalny rozwój - w Szczyrku trwają warsztaty z edukacji rozwojowej

Jak zdobyć numer telefonu Tomasza Lisa? Czy można krzyczeć na kogoś ze szczęścia? Niekonwencjonalne metody nauczania?… może tak, ale to działa! W Szczyrku, niewielkiej miejscowości Podbeskidzia, trwa największe w Polsce szkolenie z edukacji rozwojowej. Na wysokości ponad 550 m n.p.m. młodzi ludzie z 30 miast Polski i Ukrainy codziennie zdobywają nowe umiejętności. Gimnazjalne, czy wyższe wykształcenie, z północy, czy z południa – nieważne, (...) »


21 września 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wrocław - warsztaty nt. pomocy rozwojowej i promocji wolontariatu

Dom Spotkań im Angelusa Silesiusa zaprasza do udziału w warsztatach dotyczących pomocy rozwojowej i promocji wolontariatu. Warsztaty odbędą się 24-27 września 2009 we Wrocławiu. Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z programem MSZ Polska Pomoc, przybliżenie priorytetów Polskiej Pomocy, projektów rozwojowych realizowanych za granicą, dostarczenie wiedzy na temat roli oraz możliwych form zaangażowania NGOs w projekty pomocowe. (...) »


18 września 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Dyskusja o raporcie "Polska pomoc zagraniczna 2008"

Grupa robocza ds. monitoringu polskiej pomocy, działająca przy Grupie Zagranica, ma przyjemność zaprosić na panel dyskusyjny zorganizowany z okazji publikacji najnowszego raportu pt. “Polska pomoc zagraniczna 2008”. Kiedy: 19 września 2009r. (sobota), godz.14:00-15:00 Gdzie: III Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej, kącik spotkań Organizator: Grupa Zagranica, www.zagranica.org.pl Uczestnicy panelu dyskusyjnego: Michał Baj, dyrektor (...) »


14 września 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Prezentacja raportu "Polska pomoc zagraniczna 2008"

Grupa robocza ds. monitoringu polskiej pomocy, działająca przy Grupie Zagranica, ma przyjemność zaprosić na spotkanie poświęcone prezentacji najnowszego raportu pt. “Polska pomoc zagraniczna 2008”. Raport przedstawia wyniki niezależnej analizy polskiej Oficjalnej Pomocy Rozwojowej w 2008 r., czyli działań polskiego rządu w zakresie pomocy krajom rozwijającym się. Już po raz trzeci z rzędu polskie organizacje pozarządowe skupione w grupie (...) »


27 sierpnia 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

ABC współpracy rozwojowej w Ghanie 2009

Współpraca z wiejskimi wspólnotami w Ghanie – odcinek pierwszy. Realizacja projektu rozwojowego z pozoru wydaje się być cudowną przygodą związaną z poznawaniem egzotycznych krajów. W praktyce praca ta jest jednym z bardziej odpowiedzialnych i trudnych wyzwań. Zależy od niej nie tylko tzw. sukces projektu opisany w raporcie końcowym w postaci liczb, ale przede wszystkim zależy od niej, czy pieniądze przeznaczone na walkę z ubóstwem faktycznie (...) »


7 sierpnia 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Friends of Women Foundation w Ghanie poszukuje partnerów

Friends of Women Foundation to organizacja pozarządowa działająca na rzecz podniesienia praw kobiet i młodzieży w Ghanie. Fundacja została założona przez Therese Foli - kobietę, która prowadzi akcje w oparciu o wizję powiększenia uprawnień pracowników i całego społeczeństwa oraz walczy o godne warunki życia w Ghanie. Działania organizacji polegają na promowaniu edukacji młodych dziewczyn poprzez szkolenia pozwalające zdobyć umiejętności (...) »


14 maja 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

KIEDY EUROPA SPEŁNI SWOJE OBIETNICE? Nowy raport CONCORD

W opublikowanym 14 maja br. raporcie pt. „Zmniejszyć ciężar: w czasie kryzysu pomoc Unii Europejskiej jest ważna jak nigdy dotąd”, europejskie organizacje pozarządowe alarmują, że – pomimo obietnic złożonych przez państwa Unii Europejskiej, w tym Polskę – pomoc dla krajów rozwijających się jest nadal niewystarczająca. Oznacza to, że 100 milionów mieszkańców krajów rozwijających się może popaść w roku 2009 w ubóstwo z powodu kryzysu finansowego. (...) »


6 maja 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska propozycja pomocy dla dotkniętych zmianami klimatu – niewiedza czy cynizm?

Polska propozycja w sprawie finansowego wsparcia adaptacji krajów rozwijających się do skutków zmian klimatu stawia pod znakiem zapytania motywację Polski do bycia wiarygodnym partnerem w światowej dyskusji. Właśnie rozpoczynają się na forum UE dyskusje w tej sprawie. Polska proponuje, by podział obciążeń finansowych między członków UE był taki sam jak w przypadku pomocy rozwojowej, podczas gdy powszechnie wiadomo, że zobowiązania pomocowe są (...) »


27 kwietnia 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (8)

Dlaczego nie pomagamy najbiedniejszym?

Polska pomoc rozwojowa w 2008r. spadła i wyniosła 0,08% PKB [1]. Polska na międzynarodowym forum obiecała, że nasze wsparcie dla najbiedniejszych ludzi na świecie osiągnie poziom 0,17% PKB w 2010r., a w 2015r. będzie równe 0,33% PKB [2]. Jednakże, obietnice dawane najuboższym jakoś nie robią na rządach bogatych państw wrażenia. Polska stoi obok rzeszy krajów, którym się powodzi – tak powodzi! - ale które nie uznają za polityczny priorytet (...) »


24 kwietnia 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

O kampanii "Dla klimatu = przeciw ubóstwu"

Akcja dla Globalnego Południa, program Polskiej Zielonej Sieci rozpoczyna kampanię społeczną „Dla klimatu = przeciw ubóstwu!”, we współpracy z Oxfam Germany, Oxfam France i niemiecką Fundacją Heinricha Boella. Kampania społeczna ma na celu szerzenie świadomości wśród wybranych grup społecznych, na temat dramatycznego i przybierającego na sile wpływu zmian klimatu na życie najbiedniejszych na świecie społeczności. Efektem projektu ma być przede (...) »


1 marca 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Demokracja, nie samo bogactwo, wygrywa z nędzą

Studium 30 narodów the Sustainable Governance Indicators (SGI), opublikowane przez niemieckie the Bertelsmann Stiftung, zaskakuje swoimi wynikami – największe efekty w walce z nędzą mają dobrze zarządzane, demokratyczne kraje, a nie te bogate. Norwegia prowadzi w przeprowadzonych badaniach wraz z innymi skandynawskimi krajami, a także Nową Zelandią, Kanadą i Holandią. Wyżej wymienione kraje nie tylko świetnie realizują zasadę demokracji, lecz (...) »


5 lutego 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (8)

Polska pomoc jest bez sensu?

W 2009r. Polska wyda na pomoc rozwojową 130 mln złotych. Poinformował o tym dyrektor Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ Marek Ziółkowski na konferencji prasowej 8 stycznia br. Jak widzi pomoc MSZ i czy efektywność podejmowanych działań wzrasta z roku na rok? Zabłąkane nurty polskiej pomocy Najwięcej pieniędzy zaplanowanych zostało do wydania w Afganistanie, na Białorusi, Ukrainie, Gruzji i Mołdawii. M.Ziółkowski podkreślił (cytowane za PAP), (...) »


3 lutego 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

List do Ministra J.Najdera

W związku z nieformalnym spotkaniem ministrów ds. rozwoju, które odbyło się w dniach 29-30 stycznia w Pradze, pięć organizacji wystosowało list do ministra Jacka Najdera, zajmującego się koordynacją polskiej polityki rozwojowej. Organizacje wyrażają nadzieję, że Polska będzie [*aktywnie wspierać podjęte na forum UE zobowiązania dotyczące przekazywania pomocy rozwojowej*], nie traktując obecnego kryzysu finansowego jako argumentu za (...) »


21 stycznia 2009 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

"Co trzeba zrobić w sprawie, która popiera 84% Polaków? Polska współpraca dla rozwoju"

Publikacja powstała w toku projektu Polskiej Zielonej Sieci “Challenging Poland in EU development policy decision-making” finansowanego przez Fundusz Prezydencji w 2008r. Uczestnictwo w światowej dyskusji nt. wspierającej roli Unii Europejskiej jest jednym z niezbędnych elementów polskiego zaangażowania w planowa- nie walki z globalnym ubóstwem. Niniejsza publikacja ma zachęcić polskich polityków do włączenia się w jedną z (...) »


2 grudnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Nowy raport Oxfam "Zamienić CO2 w złoto"

50 MLD $ NA ADAPTACJĘ DO SKUTKÓW ZMIAN KLIMATYCZNYCH ZNALEZIONE! Innowacyjne mechanizmy finansowe mogą pokryć koszty adaptacji bez rozbijania budżetów! Photo: Morris Herson/Oxfam Poznań, Polska – Oxfam oznajmia: “Aby móc w sposób wystarczający wspierać finansowo kraje rozwijające się do przystosowania do obecnych, pogarszających się skutków zmian klimatu, negocjatorzy biorący udział w Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat klimatu (...) »


1 grudnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Zmiany klimatu - najciekawsze informacje

Serwis informacjny poświęcony najciekawszym tematom związanym ze zmianami klimatycznymi, finansami, polityką i prawami człowieka. Znajdziecie tu bieżące informacje i relacje ze spotkania stron Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. »


30 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

1-12 grudnia 2008 – WYSTAWA OXFAM GIANT CANVAS FOR CLIMATE CHANGE

KIEDY: 12:00, poniedziałek, 1.12.2008 GDZIE: Pawilon 5, UNFCCC, Poznań, Polska CO: Zaprezentowane zostaną ogromne płótna ilustrujące wpływ człowieka na zmiany klimatu na całym świecie. Przedstawiciele kilku krajów, z których przyjechały płótna, będą dostępni na terenie wystawy. Będzie można z nimi porozmawiać na temat wpływu globalnego ocieplenia na ich kraje. Czternaście płócien zostało stworzonych przez artystów i dzieci. Każde płótno ma (...) »


30 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

1.12.2008/COP14 Oxfam+PZS: W Poznaniu konieczny zwrot akcji – jaki?

1 dzień COP14 Oxfam International i Polskiej Zielonej Sieci na rozpoczęcie COP14 w Poznaniu. W Poznaniu konieczny zwrot akcji – jaki? Nowy raport Oxfam “Klimat, ubóstwo i sprawiedliwość. Jakie rezultaty powinna przynieść konferencja klimatyczna ONZ w Poznaniu, aby powstał sprawiedliwy i skuteczny światowy system ochrony klimatu”. Między 1 a 12 grudnia do Poznania przyjedzie 15 000 osób z całego świata, by uczestniczyć w kolejnej rundzie (...) »


28 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Publikacja "Problem klimatu a prawa człowieka"

Polska Zielona Sieć wraz z Polską Akcją Humanitarną w związku ze zbliżającą się konferencją klimatyczną w Poznaniu polską wersję publikacji Oxfam International "Problem klimatu a prawa człowieka". “Konwencja Praw Człowieka jest istotna, ponieważ zmiany klimatyczne powodują naruszenia praw człowieka. Perspektywa ochrony praw człowieka może również być pomocna w wypracowaniu podejścia do zmian klimatycznych.” Mary Robinson, przewodnicząca Realising (...) »


22 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Subwencje EBI dla paliw kopalnych...

Subsydia dla firm wydobywczych muszą zostać wstrzymane – stwierdził były szef BP ostrzegając jednocześnie przed kryzysem sektora „zielonej energii”. Około 200 mld dolarów rocznie otrzymuje w ramach subsydiów światowy przemysł paliw kopalnych... – mów były szef BP, Lord Browne dla Financial Times. Pierwszy krok na drodze do stawienia czoła zmianom klimatycznym – Unia Europejska powinna powstrzymać subsydia EIB dla inwestycji związanych z (...) »


21 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Publikacja "ODA in V4 countries"

Polska Zielona Sieć współpracuje z czeską platformą NGO FoRS, słowacką platformą MVRO, a także węgierską platformą HAND. Wspólna praca, prowadzona od początku 2008r., zaowocowała wydaniem publikacji "ODA in V4 countries", podsumowującej funkcjonowanie polityki rozwojowej i systemów pomocowych w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Publikacja napisana została w j.angielskim, przez E. Drążkiewicz na podstawie wyników wspólnej pracy (...) »


20 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wpływ spółek naftowych na zmiany klimatu

Shell, BP, Total i ENI (Agip) Największe europejskie spółki naftowe to Shell, BP, Total i ENI (Agip). Niemal we wszystkich krajach świata produkujących ropę i gaz działa przynajmniej jedna z tych spółek. W 2006 roku ich wspólne dochody wyniosły 870 miliardów dolarów, a zyski - 74 miliardów. Wśród największych pod względem dochodów firm na świecie Shell zajmuje trzecie miejsce, BP czwarte, Total dziesiąte, a ENI dwudzieste szóste. Główne (...) »


20 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Przemysł wydobywczy a zmiany klimatu

Emisja gazów cieplarnianych rośnie dziś z każdym rokiem. W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci, emisje wzrastały przeciętnie o 1,6% rocznie, przy czym emisje dwutlenku węgla w wyniku stosowania paliw kopalnych – rosły o 1,9% rocznie. Źródłem największego wzrostu emisji gazów cieplarnianych w okresie 1970-2004 były dostawy i zużycia energii oraz transportu. Ostatnie raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) potwierdziły, że zmiany (...) »


18 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Poranek po Nocy dla Afryki 2008

W zeszły piątek, z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, w Warszawie odbył się po raz pierwszy — Wieczór i Noc dla Afryki. Oto krótka relacja zdjęciowa. Wiele organizacji jak i osób indywidualnych pracowało nad tym, aby było tak dobrze — jak było! Dlatego właśnie Polska Zielona Sieć serdecznie dziękuje: Instytutowi Globalnej Odpowiedzialności i wolontariuszom (min. za akcję plakatowania:), Polskiej Akcji Humanitarnej i wolontariuszom (...) »


15 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Oddziaływanie europejskich spółek naftowych na środowisko

Shell, BP, Total i ENI (Agip) Największe europejskie spółki naftowe to Shell, BP, Total i ENI (Agip). Niemal we wszystkich krajach świata produkujących ropę i gaz działa przynajmniej jedna z tych spółek. W 2006 roku ich wspólne dochody wyniosły 870 miliardów dolarów, a zyski - 74 miliardów. Wśród największych pod względem dochodów firm na świecie Shell zajmuje trzecie miejsce, BP czwarte, Total dziesiąte, a ENI dwudzieste szóste. Główne (...) »


15 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wpływ przemysłu wydobywczego na kraje rozwijające

czy ropa zapewnia dobrobyt kraju? Według danych Banku Światowego na temat prawdziwego produktu krajowego brutto (PKB) per capita, w okresie 1960–2000 kraje rozwijające się, które posiadają niewielką ilość dóbr naturalnych odnotowały wzrost dwu-trzykrotnie szybszy niż kraje bogate w zasoby. Z 45 krajów, które nie zdołały w tym czasie utrzymać wzrostu gospodarczego, 39 pozostawało silnie uzależnionych od przemysłu wydobywczego – ropy naftowej, gazu (...) »


15 listopada 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Przemysł wydobywczy i zmiany klimatu

Emisja gazów cieplarnianych rośnie dziś z każdym rokiem. W ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci, emisje wzrastały przeciętnie o 1,6% rocznie, przy czym emisje dwutlenku węgla w wyniku stosowania paliw kopalnych – rosły o 1,9% rocznie. Źródłem największego wzrostu emisji gazów cieplarnianych w okresie 1970-2004 były dostawy i zużycia energii oraz transportu. Ostatnie raporty Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) potwierdziły, że zmiany (...) »


21 października 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Poradnik "Jak mówić o większości świata" - zamów już teraz!

Instytut Globalnej Odpowiedzialności realizuje projekt wydawniczy o rzetelnym informowaniu o krajach globalnego Południa. Poradnik "Jak mówić o większości świata" to praktyczne narzędzie, które ułatwi codzienną pracę pedagogom, trenerom i pracownikom organizacji pozarządowych. Zamów bezpłatny egzamplarz dla siebie, dla Twojej organizacji, szkoły czy biblioteki. Poradnik "Jak mówić o większości świata" (ponieważ kraje globalnego Południa stanowią (...) »


17 października 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

W trakcie ostatniej dekady poziom życia na Ziemi znacząco się podniósł. Liczba ludzi żyjących za mniej niż dolara dziennie spadła do 880 milionów w roku 2005 w stosunku do 1 miliarda 250 milionów w 1990 roku. Mimo to, biorąc pod uwagę rosnące koszty życia - ponad 3 miliardy ludzi żyje za mniej niż 2,5 dolara dziennie , a co drugie dziecko tkwi w ubóstwie [1]. Za najbiedniejszy rejon świata uznawana jest Afryka Subsaharyjska, której przeciętny (...) »


2 października 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Cykl szkoleń nt. współpracy rozwojowej - GDRG

Global Development Research Group ma przyjemność zaprosić członków i pracowników organizacji pozarządowych do udziału w bezpłatnych szkoleniach: 11.10.2008 Rozwój społeczno-gospodarczy 12.10.2008 Światowy system pomocowy 25.10.2008 Najnowsze tendencje w udzielaniu pomocy rozwojowej 26.10.2008 Finansowanie pomocy rozwojowej 15.11.2008 Współpraca NGOs z biznesem 16.11.2008 Współpraca NGOs z mediami 29.11.2008 Światowy system (...) »


2 października 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

SPOTKANIE Razem przeciwko ubóstwu w Afryce....ale jak?

6 października (poniedziałek) Polska Zielona Sieć zaprasza na spotkanie "Razem przeciwko ubóstwu w Afryce....ale jak?", które odbędzie się w Szczecinie, w klubie Royal Jazz Club o godz. 18:00 w ramach II Festiwalu Kultur Świata Afryka Fest 2008. Czy pomoc rozwojowa przynosi efekty? Jak każdy z nas może włączyć się w walkę z ubóstwem w Afryce? Bez wielkich wyrzeczeń ? Od zaraz ? Te i inne pytania będziemy zadawać zaproszonym gościom - Asi (...) »


2 października 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

II AfrykaFest, 3-7 października w Szczecinie

AfrykaFest to pierwsza i jedyna tego typu impreza w Szczecinie. Poprzez zainteresowanie kulturami Afryki, otwiera Szczecin i województwo na kultury świata, a poprzez to, na dialog interkulturowy oraz Inność. Hasło: „Tu zacierają się granice”, staje się rzeczywiste. W ten sposób województwo zachodniopomorskie może okazać się prekursorskie w tej dziedzinie i może wykreować dobrą modę na społeczeństwo wielokulturowe. Afryka jest tu niejako (...) »


26 września 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Poradnik "Jak propagować sprawiedliwy handel?"

Już jest! Bardzo praktyczny poradnik dla aktywistów zainteresowanych rozwojem Fair Trade "Jak propagować sprawiedliwy handel?" Poradnik ten będziecie mogli wykorzystać w pracy z młodzieżą szkolną, prowadząc warsztaty na uczelniach, organizując pokazy filmów, debaty, pogadanki, koncerty, festiwale i inne akcje edukacyjne i promocyjne. Poradnik jest efektem pracy wielu osób zaangażowanych w rozwój sprawiedliwego handlu w Polsce, a zwłaszcza (...) »


26 września 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Niezależny raport "Polska pomoc zagraniczna 2007"

W trakcie II Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej, 20 września 2008r., odbyło się spotkanie promujące wydanie raportu Polska Pomoc Zagraniczna 2007, wydanego przez Polską Zieloną Sieć a napisanego przez członków grupy roboczej ds. monitoringu pomocy zagranicznej działającej w ramach Grupy Zagranica. W Café L’Europe spotkali się zaproszeni politycy, dziennikarze, autorzy oraz członkowie Komitetu Wykonawczego Grupy Zagranica a także inni (...) »


26 września 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Raport "Polska pomoc zagraniczna 2007"

W trakcie II Forum Polskiej Współpracy Rozwojowej, 20 września 2008r., odbyło się spotkanie promujące wydanie raportu Polska Pomoc Zagraniczna 2007, wydanego przez Polską Zieloną Sieć a napisanego przez członków grupy roboczej ds. monitoringu pomocy zagranicznej działającej w ramach Grupy Zagranica. W Café L’Europe spotkali się zaproszeni politycy, dziennikarze, autorzy oraz członkowie Komitetu Wykonawczego Grupy Zagranica a także inni (...) »


26 września 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Szkolenie „Kampanie społeczne w walce ze zmianami klimatycznymi"

Fundacja Komunikacji Społecznej zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach "Kampanie społeczne w walce ze zmianami klimatycznymi". Szkolenia są adresowane do członków organizacji ekologicznych mających już pewne doświadczenie w pracy z mediami, tworzeniem strategii komunikacyjnych oraz tworzeniem kampanii społecznych. Projekt jest skierowany do organizacji ekologicznych z całego kraju. Szkolenia składają się z trzech części: wykładu (...) »


10 sierpnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Zaproszenie do uczestnictwa w "wyprawie klimatycznej"

BUNDjugend – Young Friends of the Earth Germany zaprasza młodzież do uczestnictwa w projekcie „Countdown to Poz’n’Hagen: The Young Friends of the Earth Climate Tour". CZY CHCESZ… · pomóc w kreowaniu młodzieżowego, europejskiego ruchu działającego przeciwko zmianom klimatycznym ? · być częścią pięćdziesięcioosobowej grupy młodych europejczyków ze wschodu i zachody, północy i południa, którzy będą uczestniczyć w akcjach ulicznych, (...) »


10 sierpnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

W dniu rozpoczęcia Olimpiady w Chinach...

W zapisanych w "Karcie Olimpijskiej" fundamentalnych zasadach olimpizmu przeczytać można, że idea ta „dąży do stworzenia sposobu życia opartego na […] wychowawczych wartościach dobrego przykładu i poszanowaniu uniwersalnych podstawowych zasad etycznych”, a jego celem jest „aby sport służył harmonijnemu rozwojowi człowieka, z wizją propagowania miłującego pokój społeczeństwa i poszanowania ludzkiej godności”. Duch olimpijski wyklucza również (...) »


4 sierpnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Minispółdzielnie kobiet - produkcja batiku 2008

W roku 2006 dzięki współpracy z Friends of the Earth Ghana po raz pierwszy przeprowadziliśmy szkolenia na temat tradycyjnego zdobienia materiałów metodą batiku i tie-and-dye. Rok później dzięki imprezie charytatywnej i wpływom z 1% zakupiliśmy dla Tafi Mador maszyny do szycia, w ten sposób inicjując tworzenie minispółdzielni kobiet produkujących rzeczy z batiku. Obecnie w Tafi Mador jak i Vakpo-Todzi prowadzimy warsztaty z szycia obrusów, toreb i (...) »


3 sierpnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wsparcie techniczne i mikropożyczki - 2008

W ramach aktywizacji kobiet i młodzieży z obszaru Tafi-Vakpo-Todzi w tym roku organizujemy szkolenia z małej przedsiębiorczości dla 50 osób. Po zakończeniu treningu jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursie na najlepsze pomysły generujące dodatkowe źródła dochodu. Wybranych zostanie 15 projektów, które otrzymają jednorazową pomoc rzeczową o wartości 100 dol. oraz wsparcie wolontariusza Akcji dla Globalnego Południa. Dodatkowo przewidujemy (...) »


2 sierpnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Budowa i wyposażenie szkoły w Tafi Mador - szukamy wsparcia 2008

Szkoła została wybudowana i wyposażona w roku 2006 dzięki wsparcie ze środków Polsko-Kanadyskiej Współpracy Rozwojowej. Obecnie podejmujemy działania mające na celu lepsze zagospodarowanie terenu przyległego do szkoły. W planach są nasadzenia szybko rosnących krzewów tworzących naturalny ekran odgradzający szkołę od drogi, stworzenie zaplecza technicznego dla nauczycieli oraz zoorganizowanie szkolnej ministołówki. Wszystkie osoby chcące wesprzeć (...) »


31 lipca 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

"Jak się opłaca ocalać świat"

W niedawnej "Polityce" przeczytać można artykuł Edwina Bendyka prezentujący różne punkty widzenia w sprawie walki z największymi wyzwaniami współczesnego świata - ubóstwem i skutkami zmian klimatycznych. Artykuł prezentuje ekonomiczne rozterki związane z tą sprawą. "..Lomborg nie kwestionuje, że ludzkość stoi wobec problemu globalnego ocieplenia, uważa natomiast, że jeden dolar zainwestowany w zmniejszenie emisji dwutlenku węgla odpowiedzialnego (...) »


31 lipca 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konkurs dla młodych naukowców "Nauka dla rozwoju"

Fundacja Partners Polska zaprasza do ubiegania się o dotacje w ramach konkursu „Nauka dla rozwoju". Konkurs ma za zadanie umożliwić polskim naukowcom - doktorantom i młodym doktorom - udział w zagranicznych konferencjach, kongresach i sympozjach naukowych dotyczących międzynarodowej współpracy rozwojowej, które odbędą się do końca 2008 roku. Środki na dofinansowanie pochodzą z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. W Konkursie może wziąć udział (...) »


14 lipca 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Dofinansowanie wniosków dotyczących edukacji rozwojowej

Fundacja Edukacja dla Demokracji zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących edukacji rozwojowej. Szczegółowe warunki konkursu znajdują się w zasadach konkursu, dostępnych na stronie internetowej fundacji. Termin składania wniosków - 30 lipca 2008r. Konkurs "Edukacja Rozwojowa" jest finansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008 r (...) »


29 maja 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Spotkanie GAERC 26-27.06. - czy Polska wdroży harmonogram zwiększania pomocy, by wypełnić swoje deklaracje ?

Komisja Europejska proponuje swoim krajom członkowskim wdrożenie harmonogramów, które określą z wyprzedzeniem ilość środków przekazywanych corocznie na pomoc rozwojową. Biorąc pod uwagę deklaracje poczynione kraje unijne w 2005r. dotyczące wzrostu funduszy na Oficjalną Pomoc Rozwojową (z ang. Official Development Assistance - ODA), wydaje się, że przyjęcie harmonogramu nie stanowi problemu natury politycznej. W przypadku Polski zobowiązania te (...) »


28 maja 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Pomoc zabija? Dość spłycania tematu!

Na coś przydają się długie weekendy - w trakcie ostatniego zaobserwować mogliśmy ciekawą polemikę na temat sensowności świadczenia pomocy przez kraje bogate. "Rzeczpospolita" 23. maja opublikowała tekst D.Rosiaka pod dość kontrowersyjnym tytułem "Zabijanie dobrocią". "Programy pomocy humanitarnej Zachodu w większości ubogich krajów wspierają skorumpowane władze, pogłębiają ubóstwo i wzmacniają uzależnienie ludzi. I tylko nam poprawiają (...) »


5 kwietnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Bieda jest sztucznym zjawiskiem

Rozmowa Beaty Błaszczyk z laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Walka z ubóstwem musi stać się priorytetem. Gdyby każdy zechciał pomóc pięciu, dziesięciu osobom wokół siebie, świat bardzo szybko wydostałby się z biedy. Bieda jest sztucznym zjawiskiem - mówi Rzeczpospolitej Muhammad Yunus, laureat pokojowej Nagrody Nobla. - To nasza wina, gdy podejmujemy błędne decyzje, gdy tworzymy wadliwe systemy. Ziarno biedy musimy najpierw usunąć z systemów, (...) »


4 April 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

OECD Figures: Scandalous lack of progress in EU development aid

Press release – 4th of April 2008 In 2007, European Aid fell by 1.7 billion euros, show OECD figures released today. NGOs from across Europe warn European governments that their failure will cost lives. “European governments’ failure to meet aid pledges is nothing short of disgraceful. Europe likes to see itself as a world leader in development assistance, but these figures show that governments are taking a step (...) »


4 kwietnia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Skandaliczny brak postępu w udzielaniu pomocy przez UE krajom najuboższym

Bruksela, 4 kwietnia 2008 Z opublikowanych dziś danych OECD wynika, że w 2007r. Unia Europejska wydała na pomoc rozwojową o 1,7 miliarda euro mniej, niż rok wcześniej. Organizacje pozarządowe z całej Europy ostrzegają rządy krajów członkowskich, że ich zaniedbanie ma wpływ na życie konkretnych ludzi w krajach uboższych. „Niedotrzymanie przez rządy krajów członkowskich UE przyrzeczeń dotyczących pomocy jest skandalem. Europa lubi (...) »


4 April 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Patchy progress by world’s donors in reforming aid, warns new report of EURODAD

A major new civil society report launched today “Turning the Tables: Aid and accountability under the Paris framework” shows that the world’s rich countries have only made patchy progress in making aid more effective for helping the poor, despite high-profile commitments to reform aid. The report, by Eurodad in collaboration with nine other African and European NGOs [1] , showcases fresh evidence from 7 developing countries. It (...) »


28 marca 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (2)

Efektywność pomocy - przypadek Afganistanu

Co wiemy o Afganistanie? Nasi żołnierze i sprawa Nangar Khel, brak bezpiecznego sprzętu, niebezpieczeństwo czyhające na naszych żołnierzy, czy zwiększymy kontyngent - zwiększamy kontyngent, przejmujemy prowincję Ghazni - będzie bezpieczniej. Będzie nam bezpieczniej. Z całym szacunkiem dla wszystkich żołnierzy stacjonujących w Afganistanie, to nie wiedza o Afganistanie, tylko o Polakach w Afganistanie. To ważne, ale skupiając się tylko na (...) »


14 marca 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konkurs MSZ - "Wolontariat - polska pomoc 2008"

Minister Spraw Zagranicznych ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania: WOLONTARIAT POLSKA POMOC 2008. Celem zadania jest realizacja projektów WOLONTARIAT zgodnie z „Programem polskiej pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2008”. Wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację ww. zadania wynosi 2 500 000,00 PLN. Jedna organizacja może zgłaszać do pięciu wniosków projektowych, mogą one dotyczyć (...) »


14 lutego 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Edukacja na rzecz pokoju w Kenii

Edukacja na rzecz pokoju w Kenii - czyli jak planować projekty wspierające pokój w społecznościach lokalnych. Szkolenie dla organizacji pozarządowych przygotowujących projekty w krajach Południa. ASSIST-IN zaprasza na szkolenie skierowane dla osób zainteresowanych projektami w krajach Południa, w szczególności w Kenii. Obecna sytuacja konfliktu skłania do współpracy na rzecz pokoju i dialogu. Program szkolenia obejmuje analizę potrzeb (...) »


1 lutego 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

W 2030 roku Afryka i Azja będą umierać z głodu?

Prasa publikuje dziś informacje pochodzące z najnowszego wydania miesięcznika "Science". Przeprowadzone badania wskazują, że plony na południu Afryki zmniejszą się do 2030 r. nawet o 30 proc. Bez dobrego planu inwestycyjnego tamtejsi farmerzy będą skazani na śmierć głodową. Podobny scenariusz grozi południowym obszarom Azji. W ciągu najbliższych dwóch dekad zmiany klimatu zmuszą nas do zmiany polityki rolnej - wynika z najnowszych badań. (...) »


31 January 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

EU must show global leadership with Energy Package

Europe set itself up in Bali as a world leader on tackling climate change but is in danger of falling at the first hurdle, international agency Oxfam warned today. The European Union (EU) has missed a crucial opportunity with its Energy Package to help the world’s poor – the very people who suffer most from climate change. Biofuels could be part of the solution to tackle climate change and poverty alleviation, but not under the (...) »


31 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Kenia - kto może zatrzymać tragedię?

"(25 grudnia. - kom.)Kisumu kipi przedwyborczą gorączką. Wszędzie tłumy, oczekiwanie na piątek rano, kiedy Odinga zostanie ogłoszony prezydentem. Co do tego, że tak się stanie, nikt tutaj nie ma wątpliwości. – Będzie największa w historii kraju feta – cieszy się Mama Celline, która prowadzi sierociniec w slumsie Kondele." Wybory prezydenckie odbyły się w Kenii 27 grudnia 2007r. W ich wyniku najwyższy urząd w kraju ponownie objął dotychczasowy (...) »


29 January 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Ryszard Kapuściński - reportage emperor

23th of January 2008 has been the first anniversary of the passing, at the age of 74, of the remarkable Polish writer and journalist Ryszard Kapuscinski, who made a career of reporting from the third world where he was sent by the Polish News Agency he worked for, covering the African continent for over 40 years including 27 revolutions and coups. He had acquired an almost celebrity status in Poland, where his books were read as (...) »


29 January 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

EP: Sexual violence in Congo is "the worst in the world"

European Parliament unanimously adopted a resolution calling on the international community to take action against the widespread sexual violence in the Democratic Republic of Congo (DRC), which it describes as "the worst in the world". According to the resolution, the war and unrest in eastern DRC "has resulted in sexual violence against women on a widespread and alarming scale committed by armed rebel groups, as well as by (...) »


29 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Komisja Europejska - "Better informed public debate about EU enlargement in the candidate and potential candidate countries"

"Support for actions promoting a better informed public debate about EU enlargement in the candidate and potential candidate countries"- konkurs w ramach Instrument for Pre-accession Assistance. Termin składania wniosków upływa 17. kwietnia 2008r. Szczegółowe wymagania i formularz aplikacyjny znajdują się tu: http://ec.europa.eu/enlargement/call_for_proposals/ipa_call_en.htm »


29 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Monitoring polskiej pomocy rozwojowej - zaproszenie

23. stycznia odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. monitoringu polskiej pomocy rozwojowej, działającej przy Grupie Zagranica. Uczestnicy potwierdzili gotowość do kontynuowania prac monitoringowych w 2008 roku. Podobnie jak w ubiegłym roku, działania tej grupy roboczej będą polegały na pozyskiwaniu i analizie danych, dotyczących polskiej pomocy dla krajów rozwijających się, udziale w spotkaniach roboczych i warsztacie dot. metodologii (...) »


29 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Mohandas Karamchan Gandhi – the Mahatma

W najbliższą środę (30.01.2008) w Collegium Civitas PKiN, XII p. Aula A odbędzie się konferencja poświęcona Mahatmie Gandhiemu, organizowana przez Ambasadora Indii oraz całej Grupy Azji i Pacyfiku i Forum Młodych Dyplomatów. Program (konferencja odbędzie się w j.angielskim): 16:00–16:45 projection of the film: "Gandhi – Apostle of peace and nonviolence" 16:45-17:05 Economic development model, social uplift of the harijans and (...) »


28 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Angola. Wyjść z cienia wojny - przeżyć pokój

Fundacja Art Transparent we współpracy z Dolnośląską Fundacją Ekorozwoju i Domem Spotkań im. Angelusa Silesiusa mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z p. Anną Kudarewską: Angola. Wyjść z cienia wojny - przeżyć pokój, które odbędzie się 31. stycznia 2008 roku o godz. 18.30 we Wrocławiu, w siedzibie Fundacji Art Transparent Galerii MIESZKANIE GEPPERTA (ul. Ofiar Oświęcimskich ½). Plan spotkania: 18.30 - otwarcie, słowo wstępne organizatorów 18.35 – (...) »


25 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Kongo wciąż "jądrem ciemności"

Prawie pięć i pół miliona ludzi zginęło w ciągu ostatniej dekady w Kongu-Kinszasa, jednym z największych i najnieszczęśliwszych krajów Afryki. To tak jakby wyginęli wszyscy mieszkańcy Danii czy Słowacji Od II wojny światowej nie było konfliktu równie krwawego i barbarzyńskiego co kongijski. Co gorsza, tamtejsza wojna wciąż trwa pochłaniając co miesiąc prawie 50 tys. ludzkich istnień. Połowa z nich to dzieci poniżej piątego roku życia. (...) »


17 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

ZNIEKSZTAŁCONY ŚWIAT - ZOBACZ JAK WYGLĄDA

Czy myśleliście kiedyś, jak wygląda świat? Ze względu na poziom biedy, ze względu na wskaźnik zachorowań na AIDS czy też ze względu na prowadzony handel ? Niełatwo zobaczyć świat tak, jak wygląda naprawdę. Oxfam, organizacja pomocowa pracująca z partnerami i lokalnymi społecznościami w ponad 70 krajach, stworzył interaktywną mapę, która w zależności od wybranego wskaźnika "przekształca" Ziemię aby pokazać nam, jak wielkie nierówności i problemy stoją (...) »


15 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

"Latawce" - premiera filmu dokumentalnego o Afganistanie

Polska Akcja Humanitarna oraz EUREKA MEDIA zapraszają na premierę filmu dokumentalnego "Latawce" w reż. Beaty Dzianowicz połączonej z zamknięciem wystawy fotografii Witolda Krassowskiego "Afganistan na co dzień". Pokaz współorganizowany przez Redakcję Widowisk Artystycznych Programu 2 TVP S.A. odbędzie się 16 stycznia 2008 r. (środa) o godz. 19.30 w kinie "Luna". Kiedy w 1994 roku Talibowie ogłosili długą listę zakazów, jakich od teraz mają (...) »


14 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Komisja Europejska: on-State Actors and Local Authorities in Development – Coordination, Cooperation, and Networking Activities in Europe

The programme’s main objective is to support actions aimed at achieving more efficient cooperation, foster synergies and facilitate a structured dialogue in the area of development between civil society networks and local authorities associations from the EU and acceding countries, within their organisations and with Community institutions. The programme aims at: strengthening Non-State Actors (NSA) and Local Authority (LA) (...) »


14 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Komisja Europejska:Environment and sustainable management of natural resources, including energy

The objective of the thematic programme on environment and sustainable management of natural resources, including water, and energy, shall be to integrate environmental protection requirements into the Community’s development and other external policies as well as to help promote the Community’s environmental and energy policies abroad in the common interest of the Community and partner countries and regions. The Thematic Strategy (...) »


14 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Komisja Europejska: Public awareness and education for development in Europe

Konkurs ogłoszony przez Komisję Europejską "Public awareness and education for development in Europe" w ramach programu Non-State Actors and Local Authorities in Development. Budget lines 21.03.01 and 21.03.02 Reference: EuropeAid/126341/C/ACT/Multi Termin składania apliakcji wstepnych: 19 luty 2008 Poniżej wytyczne konkursu. Więcej informacji (...) »


11 January 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

NGOs brand EIB the weakest link in EU development aid effort

At the European Development Days in Lisbon in November last year, NGO campaigners concerned about the expanding financing role of the European Investment Bank (EIB) in developing countries have called for the EIB to urgently strengthen its lending standards and procedures. Magda Stoczkiewicz, Policy coordinator for CEE Bankwatch Network, said: "Its recent big funding increase will make the EIB the largest multilateral lender in (...) »


9 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Ustawa i Strategia – czy w 2008r. ?

W sprawie wejścia w życie Ustawy o pomocy zagranicznej i Strategii polskiej pomocy na lata 2008-2013 nie nastąpiła żadna zmiana. Z nieformalnych źródeł wiadomo, że powodem przestoju w pracach nad tymi dokumentami – trwającego już drugi rok – jest problem z efektywnym zakończeniem konsultacji międzyresortowych. Istnienie dokumentu strategicznego pokazującego kierunki i cele polskiej pomocy jest niezbędne dla długofalowego i mającego jakikolwiek (...) »


9 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska ODA w 2008r. – budżet na finansowanie działań III sektora

Forum MSZ IX.2007 Ze strony MSZ. Z wstępnych informacji uzyskanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że przewidywana wysokość rezerwy budżetowej, przeznaczonej na finansowanie projektów pomocy zagranicznej w roku 2008, wyniesie prawdopodobnie 110 mln zł. Jest to kwota o około połowę mniejsza, niż postulowana przez MSZ. Planowane jest przyspieszenie terminu ogłoszenia konkursu „Polska pomoc 2008” – możliwe jest ogłoszenie konkursu (...) »


7 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Afrykańskie Koło Naukowe UJ

Afrykańskie Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na... Kilimandżaro. Nie będą potrzebne paszport i specjalne przygotowania. Wystarczy przyjść na cykliczne spotkanie Koła w najbliższą środę 9 stycznia, Kraków, ul. Grodzka 52, sala 81. O swoim wejściu na Kilimandżaro opowie Filip Kitundu. Jego relacji będzie towarzyszył pokaz (...) »


7 stycznia 2008 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Afryka 2008 w Krakowie

„Czy Afryka naprawdę jest uboga?” – pytanie to będzie myślą przewodnią dwudniowej imprezy organizowanej w Krakowie przez ogólnopolskie Stowarzyszenie Etnica. Odpowiedź na nie okaże się niejednoznaczna, z pewnością jednak Afryka nie poskąpi tego, co w niej najcenniejsze: darów radości, muzyki, tańca i śpiewu. Jak wygląda Czarny Ląd na początku nowego, 2008 roku? Afryka 2008 | 12-13 stycznia | Klub Drukarnia, DK Podgórze, Kino Wrzos Pierwszy dzień (...) »


29 grudnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

3 miesiące wolontariatu w Afryce - program GLEN

Zajmujesz się edukacją rozwojową, globalną, humanitarną? Chcesz to robić dalej, ale brakuje Ci praktycznego doświadczenia z pobytu w krajach rozwijających się? W ramach projektu GLEN, prowadzonego przez Polską Akcję Humanitarną wspólnie z jedenastoma innymi organizacjami w Europie, możesz wyjechać do jednego z krajów Afryki na trzymiesięczny staż w okresie letnim 2008 roku. Projekt skierowany jest do osób w wieku 21-30 lat, z bardzo dobrą (...) »


9 listopada 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Międzysektorowe spotkanie "Pomoc rozwojowa - odpowiedzialność nas wszystkich"

23 listopada w Warszawie odbyło się międzysektorowe spotkanie pt. „Pomoc rozwojowa – odpowiedzialność nas wszystkich”, zorganizowane przez Polską Zieloną Sieć i Grupę Zagranica. O planowaniu, kształcie i skutkach polityki wspierania krajów mniej rozwiniętych gospodarczo dyskutowaliśmy w gronie przedstawicieli ministerstw odpowiedzialnych za kształtowanie polityki pomocowej z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz organizacji pozarządowych z Polski, (...) »


9 listopada 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

"Polityka rozwojowa - dla prawdziwych korzyści społeczeństw Południa!" - międzynarodowy warsztat NGO w Krakowie

28-29 listopada w Krakowie-Libertowie odbył się międzynarodowy warsztat dla przedstawicieli organizacji pozarządowych z nowych krajów członkowskich UE zainteresowanych polityką rozwojową. W warsztacie wzięło udział ponad 20 osób z Polski, Słowacji, Bułgarii, Węgier. Trenerzy z eksperckich organizacji pracujący na co dzień w Brukseli, jak i goście z Ghany i Tanzanii zapewnili 2 dni intensywnej pracy, mnóstwo tematów, inspiracji i materiałów, które - (...) »


8 listopada 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Międzysektorowe spotkanie "Pomoc rozwojowa - odpowiedzialność nas wszystkich"

Grupa Zagranica i Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć mają przyjemność zaprosić zainteresowanych przedstawicieli organizacji pozarządowych na międzysektorowe spotkanie pt. „Pomoc rozwojowa – odpowiedzialność nas wszystkich”, które odbędzie się 23. listopada 2007 w Warszawie, w siedzibie Fundacji im. S.Batorego, ul. Sapieżyńska 10A. O planowaniu, kształcie i skutkach polityki wspierania krajów mniej rozwiniętych gospodarczo chcielibyśmy (...) »


8 listopada 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Warsztat "Development Policy - for the real benefits of the South societies!"

Polska Zielona Sieć i CEE Bankwatch Network serdecznie zapraszają przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w intensywnym warsztacie "Development Policy - for the real benefits of the South societies!". Data: 28-29 listopad 2007 Miejsce: Kraków Podróż, zakwaterowanie i wyżywienie pokrywają organizatorzy. Warsztat bezpłatny. Nie trać okazji! Przeczytaj agendę! Wyślij zgłoszenie! Jeśli nie możesz uczestniczyć - powiadom znajomych! (...) »


1 listopada 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Czad - oskarżenie francuskiej organizacji o handel dziećmi

Sześciu członków francuskiej pozarządowej organizacji L’Arche de Zoé zostało aresztowanych 25 października na lotnisku w Abeche, w Czadzie, gdzie przygotowywali wywóz 103 miejscowych dzieci do Francji. Władze Czadu oskarżyły Francuzów o handel dziećmi, za co w Czadzie grozi im nawet 20 lat przymusowej pracy. Organizacje pozarządowe pracujące we wschodnim Czadzie obawiają się braku zaufania lokalnych społeczności w związku z ostatnimi (...) »


31 października 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Niezależne badanie NGOsów na temat polskiej pomocy

W październiku ukazał się raport polskich organizacji pozarządowych skupionych w Grupie Zagranica analizujący polską pomoc rozwojową za ostatnie lata. Dlaczego warto przeczytać ten raport ? Do tej pory proces powstawania polskiej polityki rozwojowej obserwowały przede wszystkim nieliczne środowiska akademickie w kraju i instytucje zagraniczne – zarówno rządowe jak i pozarządowe – lecz w praktyce głównym źródłem danych i ich analizy były (...) »


31 października 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Porozumienie ostatniej szansy w Czadzie

Rząd w Czadzie porozumiał się z czterema głównymi grupami rebeliantów próbujących obalić rząd. Mahamat Nouri (UFDD), Timane Erdiimi (RFC), Hassane El Djinedi (DNT) i Abdelwahid Aboud (UFDD-F) w obecności prezydenta Czadu i prezydenta sąsiedniego Sudanu podpisali w Libii porozumienie. Porozumienie wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni, włączenia rebeliantów w ramy krajowej armii i rozpoczęcia procesu integracji zmierzającej do włączenia (...) »


12 października 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Zmiany klimatyczne - problem WSZYSTKICH ludzi

Tegoroczną pokojową Nagrodę Nobla otrzymał były wiceprezydent USA Al Gore i Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu działający pod egidą ONZ (IPCC). W uzasadnieniu norweski Komitet Noblowski podał, że tegoroczną pokojową Nagrodę Nobla były wiceprezydent USA Al Gore i oenzetowski Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu otrzymali "za ich wysiłki na rzecz budowy i upowszechniania wiedzy na temat zmian klimatu wynikających z działań człowieka i za (...) »


12 października 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska w obliczu wyzwań globalnych - konferencja w Warszawie

Centrum Stosunków Międzynarodowych zaprasza do udziału w konferencji Polska w obliczu wyzwań globalnych. Debata organizowana jest we współpracy z Komisją Europejską i Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Odbędzie się 17 października w godz. 10:00-13:00 w Muzeum Ziemi w Warszawie, Aleja na Skarpie 20/26. W debacie udział wezmą Ryszard Czarnecki (bezpartyjny, eurodeputowany, grupa UEN), Joanna Fabisiak (PO), Łukasz Foltyn (PSL), (...) »


11 października 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Akcja na EURIZONS 2007 w Krakowie

Polska Zielona Sieć i program Akcja dla Globalnego Południa, uczestniczyła w Eurizons 2007. 29 sierpnia w naszym kolorowym namiocie na Rynku Głównym w Krakowie pokazywaliśmy filmy edukacyjne "Akcja dla Globalnego Południa", "Brand New World", prezentowaliśmy produkty Fair Trade, udzielaliśmy porad o tym jak lokalnie można rozwiązywać problemy globalne, jak można włączać się we współpracę ze społecznościami krajów rozwijających się. Dyskusje, (...) »


11 października 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

"Afryka w potrzebie - co my tam robimy?" wystawa

Wystawa "Afryka w potrzebie - co my tam robimy?" to zdjęcia dokumentujące działania Polskiej Zielonej Sieci, Polskiej Akcji Humanitarnej, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" i Fundacji Simba Friends w Afryce. Wystawa pokazywana była w lecie na dworcach w Krakowie i Warszawie. Ale to nie koniec - zobaczycie ją jeszcze nie raz. "Afryka jest kontynentem, na którym wszystko co istnieje, istnieje w olbrzymich ilościach. (...) »


10 października 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

"Polska jest rajem" - konkurs na esej dla studentów

Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych WGiSR Uniwersytetu Warszawskiego oraz Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju w Polsce po raz trzeci zapraszają Studentów do napisania eseju, którego temat mieści się w ramach jednego z poniższych zagadnień priorytetowych: 1. Pomoc rozwojowa. Zadanie dla państwa, organizacji pozarządowych czy sektora prywatnego? 2. Unia Europejska wobec problemów rozwojowych Świata. Doświadczenia i wizje (...) »


9 października 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

X Konferencja Młodych Badaczy nt. Afryki Subsaharyjskiej

Instytut Studiów Regionalnych i Globalnych UW serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w X KONFERENCJI MŁODYCH BADACZY Przyśpieszenie rozwoju społeczno-gospodarczego Afryki Subsaharyjskiej wyzwaniem dla świata Uniwersytet Warszawski, 9 października 2007 r. Warszawa, Pałac Kazimierzowski, Sala Brudzińskiego Program 9.00 Otwarcie Konferencji - Dr Jerzy Gilarowski (Uniwersytet Warszawski, Wydział Geografii i Studiów (...) »


26 września 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Międzynarodowa konferencja "Fair Trade: presja na zmiany"

The Fair Trade Advocacy Office oraz EuroCoop zapraszają na międzynarodową konferencję "Fair Trade: presja na zmiany" (Fair Trade: a lever for change), która odbędzie się w środę, 17-go października 2007r. w Brukseli. Podczas konferencji omówiona zostanie możliwość unifikacji Wspólnotowych założeń rozwoju międzynarodowego i rosnącego zainteresowania konsumentów Sprawiedliwym Handlem, którego wkład w zrównoważony rozwój, przeciwdziałanie ubóstwu oraz (...) »


19 września 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Forum Polskiej Pomocy Zagranicznej

W dniu 22 września 2007 r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie w godz. 11.00 - 19.00 odbędzie się Forum Polskiej Pomocy Zagranicznej organizowane przez Departament Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W całodniowym programie znajdą się między innymi: ilustrowane zdjęciami i filmami relacje z najciekawszych projektów pomocowych dla krajów Afryki, Azji i Europy Wschodniej zaprezentują przedstawiciele organizacji je (...) »


19 września 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Orzeczenie indyjskiego sądu na niekorzyść koncernu farmaceutycznego Novartis

6 sierpnia 2007 r. wydany został werdykt w sprawie zaskarżenia przez szwajcarski koncern farmaceutyczny Novartis przepisu indyjskiego prawa, mówiącego, że w Indiach nie podlegają patentowaniu nieznaczne modyfikacje istniejących lekarstw. Orzeczenie na niekorzyść Novartis jest istotnym sukcesem instytucji działających na rzecz zdrowia publicznego na świecie, zwłaszcza krajów Trzeciego Świata - CARE International, Oxfam International, Ecumenical (...) »


18 września 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wywiad z Koosem Richelle, Dyrektorem EuropeAid

Polecamy wywiad korespondenta IPS A. Fotiadisa z Koosem Richelle, Dyrektorem EuropeAid (wersja angielska) Koos Richell — Koos Richell IPS: What are the major challenges EuropeAid faces? Koos Richelle: The first challenge is to live up to all the policy papers in place. It has been decided that there will be on average a few hundred million (euros) per year more to be spent for the ACP (African Caribbean Pacific) (...) »


18 września 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Co może zrobić Polska, żeby powstrzymać ludobójstwo w Darfurze?

Czy możemy coś zrobić, żeby pomóc mieszkańcom Darfuru? Jak pracują organizacje pozarządowe, które próbują zapobiegać tragedii na miejscu? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, przyjdź 19 września do Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, początek o godz. 11). Na zorganizowanej przez portal "Gazeta.pl i Ars Politica (Instytut Nauk Politycznych) konferencji Sudańczyk Awad Gabir opowie, jak naprawdę wygląda (...) »


23 sierpnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Jak systemy pomocowe "kopią dołki" pod Milenijnymi Celami Rozwoju?

W nowym raporcie międzynarodowej organizacji WaterAid przeczytać możemy o ryzyku niewypełnienia Milenijnych Celów Rozwoju spowodowanym przez krótkowzroczne systemy pomocowe krajów-dawców pomocy. System pomocowy - jak czytamy w raporcie - musi być zbudowany w oparciu o kompleksowe potrzeby najuboższych, a nie o kaprysy politycznych liderów Globalnej Północy czy najgłośniejsze kampanie prowadzone w krajach rozwiniętych. Zdrowie, edukacja czy (...) »


23 sierpnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

PZS na pikniku Eurizons 2007

Najważniejszym punktem polskiej części kampanii EURIZONS 2007 będzie przystanek w Krakowie. W środę, 29 sierpnia, od 14.00 do 20.00 na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się piknik Eurizons. Dzień wcześniej, 28 sierpnia (wtorek) na Placu historycznym przed Galerią Kazimierz od 13:00 do 17:00, odbędą się gry i warsztaty dla dzieci i młodzieży, których celem będzie przedstawienie kultury i problemów krajów Globalnego Południa, zagadnienia związane z (...) »


23 sierpnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Fatal Transactions: Projekt rozwojowy Uniwersytetu Wrocławskiego

Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z kilkoma partnerami z Europy Zachodniej i Afryki rozpoczyna właśnie kampanię, która ma na celu skierowanie uwagi konsumentów, opinii publicznej, rządów państw, przedstawicieli biznesu oraz instytucji międzynarodowych, na problematykę handlu surowcami mineralnymi pochodzącymi z terenów Afryki. U podstaw projektu leży przekonanie, że bogactwa naturalne, takie jak diamenty, złoto (...) »


23 sierpnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konkurs MSZ "Pomoc dla Darfuru"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłasiło otwarty konkurs ofert na realizację zadania Pomoc humanitarna dla Darfuru . Celem zadania jest realizacja projektu z zakresu pomocy humanitarnej, której beneficjentem będzie w szczególności ludność znajdująca się w obozach dla uchodźców w Zachodnim Darfurze zgodnie z priorytetami określonymi w regulaminie konkursu. Więcej (...) »


23 sierpnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

MSZ zaprasza na szkolenie

Akademia Międzynarodowej Współpracy na Rzecz Rozwoju i Demokracji. Departament Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych organizuje między 17 a 20 wrześniem cykl warsztatów dotyczących współpracy rozwojowej. Warsztaty są skierowane do organizacji partnerskich programu polskiej pomocy zagranicznej oraz środowisk zaangażowanych we współpracę rozwojową. W warsztatach mogą też wziąć udział organizacje niekorzystające z dofinansowania (...) »


23 sierpnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

EURIZONS 2007

Po zeszłorocznym sukcesie pierwszej edycji akcji Eurizons, kampania ponownie rusza w drogę. Jest ona unikalnym sposobem przypomnienia Europie o Milenijnych Celach Rozwoju przyjętych przez ONZ w Deklaracji Milenijnej w 2000 r. . Milenijne Cele Rozwoju to osiem zobowiązań przywódców 189 państw, w tym Polski, do prowadzenia polityki zmierzającej ku redukcji ubóstwa i głodu, zapewnieniu równego statusu kobiet i mężczyzn, poprawie stanu zdrowia i (...) »


12 sierpnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Czy Polska przyczyni się do sukcesu MDGs ?

Minister Spraw Zagranicznych zdecydował o przyłączeniu się Polski do Deklaracji Milenijnych Celów Rozwoju (Call for Action Declaration). Deklaracja Milenijnych Celów Rozwoju została ogłoszona z inicjatywy Wielkiej Brytanii 31 lipca 2007 r. Działania brytyjskie mają na celu zbudowanie szerokiego porozumienia na rzecz skutecznej i pełnej realizacji Milenijnych Celów Rozwoju (Millennium Development Goals - MDG). Terminowa realizacja ośmiu Celów (...) »


31 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Hollywood i pokój w Darfurze

To czego nie udaje się od kilkunastu miesięcy osiągnąć dyplomatom i politykom, może uda się dzięki pomocy gwiazd Hollywood. Steven Spielberg aby zmusić chiński rząd, by zajął się tragedią w sudańskim Darfurze może się wycofać ze współpracy w organizacji olimpiady w Pekinie w 2008 r. Rzecznik słynnego reżysera poinformował o tym w piątek w amerykańskiej telewizji ABC. Steven Spielberg jest doradcą komitetu organizacyjnego igrzysk. Grożąc odejściem, chce (...) »


25 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Afrykański Dziennikarz roku

Afrykańskim dziennikarzem roku według CNN został Richard Kavuma z ugandyjskiego „Weekly Observer". Wybrano go spośród 1600 kandydatów i kandydatek zgłoszonych do tego prestiżowego konkursu. Kavuma pracuje jako dziennikarz śledczy od 1996 roku. Ukończył Makerere University, po czym został członkiem zespołu redakcyjnego „Observera". CNN wyróżniło go za serię artykułów na temat realizacji Milenijnych Celów Rozwoju w Ugandzie. W nagrodę spędzi on kilka (...) »


25 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Przesyłka do Kenii - każdy może pomóc!

Fundacja Simba Friends oraz Forum Kenijsko – Polskie organizują zbiórkę materiałów naukowych oraz rzeczy domowych dla dzieci z wioski Sega w Kenii. Planuje się przesłanie zebranych darów za pomocą linii lotniczych w kontenerze, co jest gwarancją dostarczenia paczki bezpiecznie do celu. Pracownicy SSF w wakacje rozpoczynają w Sega kolejny projekt rozwojowy, będą też koordynować przydzielenie darów z Polski. Zachęcamy wszystkich do pomocy (...) »


25 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wyniki konkursu MSZ: „Akademia międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju i demokracji"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że w wyniku procedury konkursowej przeprowadzonej w ramach otwartego konkursu Ministra Spraw Zagranicznych na realizację zadania „Akademia międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju i demokracji - 2007" dotacji na realizację zadania nie uzyskał żaden podmiot. »


25 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konkurs UE: Europejski Rok Dialogu Międzykulturowego 2008

Do 31 lipca 2007 można składać w Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury wnioski o dofinansowanie projektów w konkursie w ramach Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego 2008. Komisja zamierza współfinansować działania na skalę europejską o wymiarze symbolicznym, mające na celu propagowanie dialogu międzykulturowego. Wnioskodawcy muszą być podmiotem publicznym lub prywatnym mającym doświadczenie w dziedzinie dialogu międzykulturowego i (...) »


25 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wystawy Afryka w potrzebie: Kraków i Warszawa

Przez cały lipiec na dworcu głównym w Krakowie a następnie sierpień na dworcu centralnym w Warszawie będzie można obejrzeć wspólną wystawę zdjęć dokumentujących pracę 4 polskich organizacji pozarządowych w Afryce. Zdjęcia robione były w Ghanie, Kenii, Sudanie, Malawi i Tanzanii w trakcie realizacji projektów Polskiej Zielonej Sieci, Fundacji Simba Friends, Polskiej Akcji Humanitarnej, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. (...) »


25 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wroc Love Summer Stage

27 i 28 lipca we Wrocławiu, na Wyspie Słodowej odbędzie się jeden z największych letnich festiwali muzycznych w Polsce. Podczas trwania imprezy będzie można posłuchać i zobaczyć najciekawszych artystów z szeroko pojętego nurtu muzyki reggae i dub. Na głównej scenie Wroc Love Summer Stage największymi gwiazdami będą Junior Kelly z Jamajki i Macka B z Wielkiej Brytanii. Program Imprezy: 27 lipca (Wyspa Słodowa) start 15.00: Screaming Souls (UK) (...) »


24 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Międzynarodowy Fundusz Walutowy a Kraje Globalnego Południa

Spekulacje na temat objęcia przez Polaka funkcji dyrektora generalnego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) są okazją by zastanowić się głębiej nad tym, co Polacy mogą zrobić, aby instytucja ta miała bardziej pozytywny wpływ na losy ludzi w krajach globalnego Południa Ostatecznie oficjalnym kandydatem Unii Europejskiej na to stanowisko (zwyczajowo obsadzane przez Europejczyka) został były minister finansów Francji Dominique’a (...) »


24 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konkurs UNDP i KE na organizację debaty rozwojowej

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) oraz Komisja Europejska ogłaszają konkurs dla instytucji non-profit, w tym organizacji pozarządowych, na organizację debaty nt. pomocy rozwojowej i Milenijnych Celów Rozwoju. Aplikacje przyjmujemy do 24 sierpnia 2007 r. Debata w Polsce odbędzie się w ramach cyklu 12 konferencji organizowanych w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej. Celem debat będzie budowanie świadomości (...) »


24 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Milenijne Cele Rozwoju na półmetku!

Milenijne Cele Rozwoju na półmetku! Jesteśmy na półmetku między rokiem 2000, kiedy została podpisana Deklaracja Milenijna definiująca osiem priorytetów walki z biedą, a rokiem 2015 kiedy określone w 2000 roku Cele powinny zostać zrealizowane. Czy jesteśmy na dobrej drodze do zwalczenia biedy na świecie? Według najnowszego raportu dotyczącego Milenijnych Celów Rozwoju bieda nadal pozostaje największym wyzwaniem dla większości krajów na świecie. (...) »


21 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Rekordowy rok namibijskiej turystyki

Rośnie liczba turystów w Namibii, a sektor usług turystycznych przeżywa boom. Przynajmniej tak wynika z informacji posiadanych przez Namibia Tourist Board. Prognozy są równie obiecujące. Skąd ten optymizm? Ten rok zaczął się bardzo obiecująco i wszystko wskazuje na to, że ubiegłoroczny rekord zostanie pobity. Ma na to wpływ podjęcie ścisłej współpracy z sąsiednią Republiką Południową Afryki (RPA). Powstał nawet specjalny projekt „Cape Namibia (...) »


19 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

W Sudanie odkryto olbrzymie podziemne jezioro

W Sudanie odkryto olbrzymie podziemne jezioro. Zdaniem amerykańskich naukowców dodatkowe źródła wody mogą pomóc w zakończeniu konfliktu zbrojnego w prowincji Darfur. O odkryciu poinformował serwis BBC. Prehistoryczny zbiornik, obecnie zasypany piaskiem, odkryto dzięki zdjęciom satelitarnym. Kiedyś jezioro miało powierzchnię 30 750 kilometrów kwadratowych. To tyle co dziesiąte pod względem wielkości na świecie jezioro Erie na granicy Stanów (...) »


18 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Turystyczne obrazki - o filmach na wyspach

Kino na wyspach Mauritius, Zielonego Przylądka oraz na Komorach rozwija się dzięki wsparciu finansowemu i technicznemu innych krajów, a przede wszystkim byłych metropolii kolonialnych, państw w których żyją duże skupiska wyspiarskiej diaspory. Mauritius Na Mauritiusie rozwój kina ma także ramy instytucjonalne. Mauritius Film Development Corporation jest organizacją funkcjonującą przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu Międzynarodowego tego (...) »


17 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Trzęsienie ziemi we wschodniej Afryce

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek wschodnią Afrykę - jak twierdzą specjaliści - ostatnie z serii która nawiedziła ten region w ostatnich dniach. Jako epicentrum trzęsienia o sile 6,1 stopni w skali Richtera, wskazano obszar w północnej Tanzanii około 200 kilometrów od miasta Arusha. Wstrząsy były równiez odczuwalne w oddalonej o 240 kilometrów stolicy Kenii - Nairobi. Poprzednie trzęsienie ziemi od dużej sile w tym rejonie miało (...) »


16 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Etiopia: Dożywocie dla 35 opozycjonistów

Sąd w Addis Abebie skazał w poniedziałek 35 członków etiopskiej opozycji na karę dożywocia za udział w protestach wyborczych w 2005 roku, podczas których zginęło blisko 200 osób. Prokuratura domagała się kary śmierci. Pozostałych ośmiu opozycjonistów, w tym czterech dziennikarzy, skazano na kary od 1,5 roku do 18 lat więzienia. "Oskarżeni popełnili poważne przestępstwa, które spowodowały śmierć cywilów i sił bezpieczeństwa, próbowali też obalić rząd" (...) »


14 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Kto zarabia na turystach w Tanzanii

W czasach kiedy mówi się wiele o rozwoju państw afrykańskich przez turystykę, przykład Tanzanii wydaje się pokazywać najlepiej, kto na tym zarabia. Wbrew temu czego moglibyśmy oczekiwać, najlepiej na tego typu interesach w Afryce wychodzą nie Afrykańczycy, ale firmy zagraniczne. Okazało się, że tanzańskie firmy, które stanowią aż 80 procent wszystkich istniejących w Tanzanii biur podróży, obsługują niecałe 20 procent turystów. Pozostałych przejmują (...) »


12 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Klęska głodu w Lesotho

Jak donosi ONZ, królestwo Lesotho oficjalnie przyznało sie do kryzysu żywnościowego. Obecnie ponad 400 tysięcy osób cierpi z powodu braku jedzenia co stanowi jedną piątą mieszkańców. Do kęski głodu przyczyniła się największa od 30 lat susza, która zmniejszyła tegoroczne plony o ponad 40%. Szacuje się, że brakuje około 330 tysięcy ton zboża aby powstrzymać falę głodu. Przedstawiciel ONZ John Holmes uważa, że wspólnota międzynarodowa musi jak (...) »


10 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Jak Mugabe zniszczył Zimbabwe

Dekadę temu Zimbabwe było zaliczane do najlepiej prosperujących krajów Afryki. W sobotę 7 lipca prezydent Robert Mugabe wbił ostatni gwóźdź w trumnę kompletnie już zniszczonej gospodarki kraju Mugabe, grożąc więzieniem, kazał właścicielom sklepów obniżyć ceny towarów o połowę. Obniżka miała uratować go przed głodowymi zamieszkami i zapewnić reelekcję na kolejną kadencję wiosną 2008 r. W rezultacie wywołał zamieszki przed pustoszejącymi w oka mgnieniu (...) »


10 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

NGOsy i pomoc rozowjowa w 2007

W roku 2007 polskie organizacje w ramach Konkursu Pomoc zagraniczna 2007. pozarządowe zrealizują 110 projektów pomocowych na rzecz krajów Europy Wschodniej, Afryki i Azji na łączną kwotę 25,5 miliona złotych. 24 maja 2007 r. Minister Rafał Wiśniewski przedstawił wyniki ogłoszonego pod koniec marca konkursu grantowego dla polskich organizacji zainteresowanych współpracą z organizacjami partnerskimi z krajów rozwijających się i przechodzących (...) »


9 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konflikt w Darfurze zaczyna dotykać nie tylko Afrykę

Mieszkańcy Darfuru co raz liczniej uciekają z ogarniętej wojną domową ojczyzny. Docierają między innymi na bliski wschód. Izraelskie Siły Bezpieczeństwa złapały w zeszłym tygodniu 40 sudańskich i 16 erytrejskich uchodźców w czasie próby przekroczenia granicy egipsko-izraelskiej. Uchodźcy zostali dotransportowani zostali do stacji kolejowej w centrum miasta. Sudańczycy zostali Be`er Shevie a Erytreańczycy udali się do Tel-Avivu gdzie w biurach ONZ (...) »


5 lipca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Festiwal Reggaeland - 6-7 Lipca Płock

Od 7 lipca przez dwa dni trwać będzie Festiwal na którym zaprezentują się znani i mniej znani artyści z Polski i Jamajki. Poniżej program festiwalu. Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu Piątek, 6 lipca Namiot Scena II 18.00-18.45 Nabi 19.00-20.00 Good Religion Plaża Scena Duża 16.00-16.40 Druga Strona Lustra 17.00-18.00 Vavamuffin 18.30-19.30 Lion Vibrations 20.00-21.00 Wszystkie Wschody Słońca 21.30-22.30 Mystic Revelation (...) »


30 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

“Afryka w Potrzebie” - wystawa

Od pierwszego lipca na krakowskim dworcu głównym będzie można obejrzeć wspólną wystawę zdjęć dokumentujących pracę 4 polskich organizacji pozarządowych w Afryce. Zapraszają na nią Polska Zielona Sieć, Fundacja Simba Friends, Polska Akcja Humanitarna i Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”. Wystawa będzie trwać do 30 lipca. Dlaczego pomagamy właśnie Afryce? W zestawieniach pokazujących rejony świata najbardziej dotknięte biedą, epidemią AIDS, (...) »


30 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Starbucks, Etiopia i sprawiedliwy handel

Firma Starbucks i Etiopia podpisały porozumienie, które kończy negocjacje dotyczące znaków handlowych i zakłada współpracę mająca na celu pomoc w rozwoju etiopskim farmerom kawy. Porozumienie ma zapewnić farmerom uczciwszy podział zysków związany z etiopskimi markami kawy poprzez uznanie prawa Etiopii do wykorzystywania i dysponowania ich własnymi specyficznymi markami kawy. Porozumienie dotyczy marek: Sidamo, Harar and Yirgacheffe. Prawie (...) »


29 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Biedna Afryka. Bogata Afryka. Jaka Afryka?

Biedna Afryka. Bogata Afryka. Jaka Afryka? Dotykając problemów gospodarczych Afryki nie sposób nie poświęcić kilku słów genezie pewnych problemów. Początek szerszego zainteresowania się Afryką (w znaczeniu pomocy dla kontynentu) datuje się na czasy powojenne. Mało kto przed drugą, a na już pewno przed pierwszą wojną światową podnosił kwestię pomocy Afryce na forum międzynarodowym. Co nie oznacza oczywiście, że problem nie istniał, że ludzie nie (...) »


28 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

80 mln dol. dla Kenii na walkę z AIDS

Bank Światowy zatwierdził 80 mln dol. kredytu na pomoc dla Kenii w walce z AIDS. Jesteśmy przekonani, że wsparcie powinno objąć 5 mln ludzi w Kenii, w szczególności sieroty i młode kobiety, które choroba dotyka bezpośrednio i pośrednio - oświadczył Colin Bruce z Banku Światowego. Liczba zachorowań na AIDS w ciągu ostatnich trzech lat spadła w Kenii z 6,1 proc. (2004) do 5,9 proc. Oczekuje się, że do 2010 r. spadnie do 5,5 proc. Źródło: Gazeta (...) »


26 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Dni Uchodźcy w Krakowie

Biuro Regionalne PAH w Krakowie, Małopolski Zespół Edukacyjny Amnesty International oraz Fundacja Kultury Chrześcijańskiej "Znak" zapraszają na V Międzynarodowe Dni Uchodźcy w Krakowie. Dni Uchodźcy są szeroko zakrojoną akcją podejmującą tematykę związaną z sytuacją uchodźców i problemami, jakie napotykają podejmując trud integracji. Problemem jest często niemożność znalezienia pracy, nieufność, z jaką się stykają w urzędach i różnych instytucjach, a (...) »


24 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Addis abeba jazz - o etiopskim swingu

Eleganckie obcisłe marynarki, długie spodnie-dzwony, skórzane krawaty i wielkie fryzury afro - tak kiedyś bawiono się w Etiopii. Kiedy na Wyspach "swingujący Londyn" tańczył rock’n’rolla, w Afryce przy gorących funkowych rytmach szalał „swingujący Addis”. Europejczykom z reguły Etiopia kojarzy się tylko z biedą, głodem i przemocą, a przecież cały czas rozwija się tam wspaniała kultura, która odkrywana jest na Zachodzie dopiero teraz. W zeszłym roku (...) »


20 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wystawa "Polska pomoc w obiektywie"

Do 28 czerwca w Auditorium Maximum Uniwesytetu Warszawskiego można obejrzeć wystawę przedstawiająca działalność pomocową Polski w krajach Europy Wschodniej, Bałkanów, Kaukazu, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Wystawa prezentuje zdjęcia wykonane w trakcie realizacji projektów pomocowych w latach 2004-2005. Projekty realizowane były głównie przez organizacje pozarządowe, a także polskie placówki w Afryce i Azji. Na wystawie znajduje się również (...) »


18 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Środki z Presidency Fund - call nr 4

Od 17.05 do 31.07 trwa kolejny nabór wniosków do Presidency Fund. Szczegóły na stronie: http://www.presidencyfund.org/wcm/component/option,com_docman/task,cat_view/gid,36/Itemid,67/ »


18 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Zakaz handlu kością słoniową przedłużony

Stało się tak jak chciała Kenia. Zakaz handlu kością słoniową został przedłużony na kolejne 9 lat. Jednocześnie kraje południowej Afryki będą mogły przeprowadzić jednorazową sprzedaż kości słoniowej znajdującą się w ich państwowych magazynach. Postanowiła o tym konferencja stron Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Po raz pierwszy zakaz handlu wprowadzono w 1989 roku. Przez kolejne dwadzieścia lat sytuacja słoni afrykańskich poprawiła się w kilku krajach (...) »


14 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Staże w ramach programu Wrocław Solidarity Bridge

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego zaprasza do udziału w konkursie na pobyty stażowe we Wrocławiu w ramach programu WROCŁAW SOLIDARITY BRIDGE dla obywateli Ukrainy. Szczegółowe informacje w załącznikach. »


14 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Edukacja rozwojowa 2007

Fundacja Edukacja dla Demokracji zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących edukacji rozwojowej. Edukacja rozwojowa to edukacja, która ma na celu podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy polskiego społeczeństwa na temat problemów rozwoju na świecie, ułatwia zrozumienie globalnych współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych a społeczeństwami krajów rozwijających się i (...) »


14 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Konkurs grantowy „PRZEMIANY W REGIONIE” - RITA 2007

Program „Przemiany w Regionie” - RITA jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Zgodnie z dotychczasową praktyką Program wspiera projekty służące dzieleniu się ze społeczeństwami krajów Europy Wschodniej polskimi doświadczeniami w zakresie tworzenia ustroju demokratycznego, gospodarki wolnorynkowej, nowoczesnego państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego (nie przewidujemy (...) »


12 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Żaglowiec Sprawiedliwego Handlu w Polsce

W dniach 14-20.06. przebywać będzie w Gdańsku na zaproszenie Stowarzyszenia Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My” trójmasztowy żaglowiec fiński Estelle - edukacyjny statek Sprawiedliwego Handlu. Celem jego wizyty jest przybliżenie naszemu społeczeństwu idei tej formy pomocy rozwojowej dla ubogich w krajach Trzeciego Świata, a także związanej z nią problematyki globalnej edukacji rozwojowej. Przez tydzień prowadzona będzie przez nasze (...) »


8 czerwca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Obietnice G8 dla Afryki

Państwa należące do G8 doszły w piątek do porozumienia i obiecały wyasygnować 60 mld dolarów na program walki z AIDS, malarią i gruźlicą w Afryce Połowę pieniędzy z obiecanych 60 milionów przekażą Stany Zjednoczone. Pomoc w tej wysokości nie od razu spotkała się z aprobatą wszystkich uczestników szczytu G8. Włochy poparły ten program dopiero po dłuższych wahaniach. Decyzja ta jest pokłosiem działań Prezydenta George W. Bush’a, który pod koniec maja (...) »


30 maja 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Afrykańska Wioska w centrum Krakowa już otwarta!

Afrykańska Wioska w centrum Krakowa już otwarta! Przyjdź na ul. Tyniecką 39 i choć przez chwilę poczuj się jak w Afryce! Wioska, a dokładnie kompleks budynków: trzech domków oraz pomieszczeń gospodarczych, połączonych ogrodzeniem, zbudowana została na wzór wioski rzeczywiście istniejącej w Ghanie. Wyposażenie chatek jest tak samo skromne, jak w Afryce – jedno pomieszczenie, mata, brak wody, dach przykryty trzciną. Nie brakuje też zwierząt: kóz, (...) »


16 maja 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Życie i Dług - nie można przegapić!

W najbliższych czwartek w Warszawie i sobotę w Krakowie odbędzie się pokaz filmowy połączony z dyskusją na temat współzależności krajów Północy i Południa. Inspiracją będzie niemalże kultowy* dokument na temat skutków globalizacji ekonomicznej dla pełnej gorących rytmów i biedy – Jamajki. Wyspy, która najczęściej kojarzona jest z ciepłym klimatem, muzyką reggae i naturalnym luzem... bądź po prostu marihuaną. „Podczas swoich wakacji jesz przepyszny posiłek (...) »


14 maja 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Pieniądze Europy w krajach Południa

W czym interesie? Niniejszy raport zawiera analizę danych źródłowych pozwalających na ewaluację działalności Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w krajach Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji. Raport wykorzystuje opracowanie wykonane na zlecenie Parlamentu Europejskiego oraz studia przypadków sporządzone przez organizacje społeczne z ośmiu krajów Południa, w których EBI prowadzi działalność (Zambia, Czad, Kamerun, Laos, Filipiny, Indonezja, (...) »


11 maja 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Europa musi postąpić uczciwie i wywiązać się ze swoich obietnic pomocowych

Na tydzień przed szczytem ministrów Unii Europejskiej odpowiedzialnych za pomoc rozwojową UE, na którym omawiana będzie kwestia wywiązania się ze zobowiązań pomocowych wobec krajów rozwijających się, organizacje pozarządowe z całej Europy skrytykowały kluczowe państwa członkowskie, w tym Niemcy, Francję, Włochy i Portugalię, za to, że nie spełniły swoich obietnic zwiększenia pomocy dla najuboższych państw na świecie. W opublikowanym (...) »


11 maja 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska Zielona Sieć zaprasza na "Black Gold" w Krakowie - już pojutrze! Zobacz trailer!

Za dwa dni, w sobotę 12 maja, obchodzony będzie Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu. Z tej okazji organizatorzy festiwalu filmowego Planete Doc Review, Polska Zielona Sieć oraz Kino Pod Baranami zapraszają na polską premierę głośnego dokumentu “Black Gold” (Czarne Złoto), w reżyserii Marka i Nicka Francis’ów, która będzie mieć miejsce w Kinie Pod Baranami o godz. 17.15. Film pokazuje m.in. dlaczego tylko 1 procent kwoty, którą płacisz za kawę, (...) »


4 maja 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Marsz "Walk the World"

13 maja 2007 r. o tej samej porze w 15 stolicach europejskich rusza marsz "Walk the World" zorganizowany w ramach Programu Walki z Głodem ONZ. Celem marszu jest zwrócenie uwagi opinii społecznej na problem głodu na świecie oraz zebranie środków, które zasilą Fundusz Walki z Głodem. Marsze „Walk the Word" odbywają się od wielu lat we wszystkich zakątkach globu. Rozpoczęcie marszu w Warszawie przewidziano na godzinę 13:00 w parku Agrykola. „Walk (...) »


25 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Nigeria ma nowego Prezydenta

Umaru Yar’Adua, kandydat rządzącej od 1999 r. Ludowej Partii Demokratycznej i faworyt ustępującego prezydenta Oluseguna Obasanjo, został ogłoszony zwycięzcą sobotnich wyborów prezydenckich. Według oficjalnych wyników zdobył on czterokrotnie więcej głosów niż jego najpoważniejszy konkurent były wojskowy dyktator gen. Muhammadu Buhari. Niestety, międzynarodowi obserwatorzy skrytykowali bałagan, przemoc i oszustwa, jakie towarzyszyły wyborom, a rywale (...) »


19 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Warsztaty Edukacji Globalnej - 20.04 Kraków

W piątek, 20 kwietnia 2007, w klubie RE przy Mikołajskiej 5, o godz 13:30 odbędą się warsztaty na temat edukacji globalnej prowadzone przez trenerów Polskiej Akcji Humanitarnej, na które zapraszamy wszystkich chętnych, zainteresowanych tą tematyką. Jednym z zagadnień poruszanych w trakcie warsztatów będą Milenijne Cele Rozwoju, a zwłaszcza cel 6, jakim jest: ograniczenie rozprzestrzeniania się HIV/AIDS, malarii i innych chorób tropikalnych. W (...) »


18 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Promujcie tu swoje działania na rzecz Globalnego Południa!

Dział PROJEKTY poświęcony jest prezentacji dokonań polskich organizacji pozarządowych na rzecz krajów rozwijających się. Zachęcamy organizacje pozarządowe pracujące na rzecz Globalnego Południa do prezentowania szczegółów i efektów swojej pracy. Polska pomoc rozwojowa musi mieć poparcie społeczne, ponieważ praca NGOsów to praca w imieniu społeczeństwa i często za publiczne pieniądze. Aby to poparcie istniało - musimy dać ludziom szansę poznania nas. (...) »


18 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Businesswomen w Kosovie

W grudniu 2006 roku nagrodzone zostały najlepsze businesswomen regionu Dukaigjini. Przedsiębiorycznie, wybrane z grona 200 kandydatek, uświetniły uroczystą Galę, która podsumowywała projekt wsparcia ekonomicznego kosowskich kobiet. Inicjatywę tę zrealizowała Fundacja "Partners" Polska we współpracy z kosowską organizacją Visioni ri z Gjakovej. Projekt był realizowany dzięki dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych (...) »


18 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Dostęp do wody pitnej - Afganistan

Mieszkańcy dystryktów Mahmud Raqi i Kohistan mają bardzo utrudniony dostęp do czystej wody – strumienie spływające z gór zanieczyszczane są nawozami z okolicznych pól i ściekami z wiosek. Jedynym źródłem bezpiecznej dla zdrowia wody są studnie głębinowe. Misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Afganistanie realizuje projekt, którego celem jest wywiercenie 8 studni. 6 z nich zostanie wyposażone w pompy ręczne, 2 w zanurzeniowe pompy elektryczne zasilane (...) »


18 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Aresztowania ekologów w Ugandzie

13 kwietnia, dzień po publicznej demonstracji sprzeciwu wobec przekwalifikowania 7,900 akrów rezerwatu Mabira na prywatną plantacje trzciny cukrowej, pod zarzutem zabójstwa aresztowani zostali organizatorzy marszu. Po marszu doszło do zamieszek i aktów przemocy, które zostały potępione przez samych organizatorów protestu. Winą za zajścia obarczyli policję, która ich zdaniem rozmyślnie sprowokowała uczestników marszu. Dzień później 9 osób (m.in. (...) »


16 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wyślij list do Kanclerz Niemiec!

Właśnie teraz, gdy czytasz ten tekst, Unia Europejska naciska na 75 krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP), aby zgodziły się na ratyfikowanie zagrażających ich gospodarkom umów handlowych. Twoje działanie jest niezbędne, by zmienić stanowisko UE oraz państw członkowskich. Masz wpływ! Wyślij list do Kanclerz Angeli Merkel. Obecna unijna propozycja Umów o Partnerstwie Gospodarczym (Economic Partnership Agreements - EPAs) wpłynie na zmniejszenie (...) »


13 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Kule Nadziei - Angola

"Kule nadziei" - taką nazwę nosi nowa akcja pomocy ludności angolańskiej, organizowana przez Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie. w ciągu 30 lat zbrojnego konfliktu około 80 tys. cywilli stało się jego ofiarami w tym 8 tys. dzieci i młodzieży. Według obliczeń rządu angolańskiego przeszło 7 mln min nie zostało jeszcze zlokalizowanych i rozbrojonych. Prawie każdego dnia ginie w tym kraju 10 osób właśnie z powodu min. O ogromie (...) »


11 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Budowa Szkoły w Afganistanie

Edukacja to pierwszy krok na drodze do zmiany świata. Z inicjatywy Stowarzyszenia "Szkoły dla Pokoju", pierwsza wiejska szkoła w Afganistanie powstała w 2005 r. Teraz uczy się już ok. trzystu dziewcząt, ale korzysta z niej kilka tysięcy osób z okolicznych miejscowości. Jest to najlepszy sposób pomocy: mieszkańcom dajemy przydatne narzędzie i otwieramy okno na świat. Dzięki umiejętności czytania, pisania i liczenia lepiej rozumieją świat, stają (...) »


11 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Pomoc dla szpitala w Afganistanie

W lipcu 2005 roku Polska Misja Medyczna, we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, rozpoczęła realizację projektu "Odbudowa i rozwój infrastruktury medycznej w dystrykcie Mazar-e Sharif". Ma on na celu usprawnienie systemu pomocy medycznej w jedynym cywilnym szpitalu w północnym Afganistanie - Balkh Provincial Hospital. W sierpniu do Afganistanu wyjechali wolontariusze, których zadaniem było rozpoznanie i ocenienie sytuacji w (...) »


11 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

"Nowe twarze dramy" - Palestyna

Projekt "Nowe Twarze Dramy" realizowany w Palestynie polega na przekazaniu najlepszych praktyk pracy teatralnej z zagrożoną młodzieżą. Wybrzeżak został wybrany jako unikalne miejsce, gdzie młodzież nabiera wiary w siebie i ochoty do rozwoju przez naukę i przedsiębiorczość. Potrzebują tego młodzi Palestyńczycy by nie być postrzegani przez resztę świata jako tykająca bomba zegarowa. Już w listopadzie 20 osobowa grupa będzie gościła w Gdyni i uczyła (...) »


11 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Pomoc dla Azerskiego Czerwonego Półksięzyca

Polski Czerwony Krzyż po latach korzystania z pomocy oferowanej przez bratnie stowarzyszenia Czerwonego Krzyża, znów stał się darczyńcą. Nie chodzi tu o pomoc ofiarom klęsk i katastrof, które PCK udzielało zawsze, dzięki ofiarności polskiego społeczeństwa, a o długofalową pomoc rozwojową, polegającą na rozbudowie potencjału stowarzyszeń krajowych Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w krajach biedniejszych od Polski. W 2006 r. została nawiązana (...) »


11 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Irak - woda pitna

Stała misja Polskiej Akcji Humanitarnej w Iraku, w okresie od listopada 2003 do marca 2004, zrealizowała projekt remontu stacji uzdatniania wody w wioskach w prowincji Babil. Odsetek mieszkańców terenów wiejskich mających dostęp do wody pitnej zmniejszył w 2000 roku do ok. 46% przy jednoczesnym spadku o 50 % ilości wody pitnej na osobę. Ograniczenie dostępu do wody pitnej wpłynęło na znaczne pogorszenie się warunków sanitarnych. Według danych (...) »


4 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Nowa polska strategia pomocy

"Solidarność, Rozwój i Wolność. Strategia polskiej pomocy zagranicznej na lata 2007-2015" to tytuł przygotowywanego dokumentu strategicznego dla przyszłych kierunków polskiej pomocy rozwojowej. Zgodnie z zapewnieniami Departamentu Współpracy Rozwojowej MSZ RP strategia niedługo powinna ujrzeć światło dzienne. Zastąpi pierwszą polską strategię, która opublikowana została w 2003r. i dotychczas funkcjonuje jako dokument wyznaczający cele i kierunki (...) »


3 kwietnia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Woda na wagę złota

Ile czasu zajmuje zagotowanie wody? W niektórych krajach rozwijających się - dwie godziny i 10 minut… 10 minut zagotowanie wody i dwie godziny jej zdobycie. 22 marca społeczność międzynarodowa obchodziła Światowy Dzień Wody. W bieżącym roku uwagę poświęcono niedoborowi wody na świecie, potrzebie zawiązywania porozumień i nawiązywania współpracy na rzecz zrównoważonego i efektywnego zarządzania zmniejszającymi się zasobami wodnymi oraz (...) »


20 marca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska pomoc zagraniczna 2007

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ogłasiło otwarty konkurs ofert na realizację zadania: „Pomoc zagraniczna 2007" Celem zadania jest realizacja projektów pomocowych zgodnie z „Polskim programem pomocy zagranicznej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2007". Do rozdysponowania zostało przewidziane 25,5 mln zł, z podziałem na konkretne regiony. Termin naboru wniosków mija 20 kwietnia. Szczegóły - kliknij (...) »


20 marca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

1% dla Tafie Mador w Ghanie - 2007

1% Waszego podatku przekazany Polskiej Zielonej Sieci w tym roku pokonuje kilka tysięcy kilometrów i trafia do wspólnoty Tafie Mador w Ghanie. Dzięki uruchomionej przez nas Akcji dla Globalnego Południa udało się między innymi przeszkolić 100 osób (głównie kobiety) ze zdobienia materiałów tradycyjnymi metodami batiku oraz tye-and-dye. Jest to nowe potencjalne źródło dochodów dla objętych projektem wspólnot afrykańskich, którym (...) »


19 marca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

4 MAMA AFRICA - impreza charytatywna 2007

20 stycznia w Szczecinie na imprezie charytatywnej dla wspólnoty Tafie Mador w Ghanie, zagrali East West Rockers oraz lokalni reggaowi selektorzy. Wydarzenie zorganizował Radrik, samozwańczy atache muzyki jamajskiej w Szczecinie. Na imprezie prezentowane były filmy oraz fotografie prezentujące życie wspólnoty. Cały dochód z imprezy przeznaczony zostanie na zakup maszyn do szycia typu overlock dla kobiet z miejscowości Tafie Mador we (...) »


19 marca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Profilaktyka HIV/AIDS w Ghanie - 2006

W ramach naszych działań w Ghanie prowadzone były szkolenia z profilaktyki HIV/AIDS, które stanowiły uzupełnienie rządowego programu budowy Centrum Woluntarystycznych Badań na obecność wirusa HIV dla obszaru Kpandu, który został objęty projektem w ramach dotacji PKWR. Program szkoleń: Dzień 1 – znaczenie HIV/AIDS, możliwości zarażenia, analiza problemu dla Ghany, rozprzestrzenianie wirusa w aspekcie geograficznym, krajowa polityka HIV/AIDS, wpływ (...) »


15 marca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Infrastruktura edukacyjna w Kenii

Fundacja Simba Friends – Kogere Primary School Project. Projekt Kogere Primary School wdrażany jest na obszarach zachodniej Kenii w miejscowości Sega. Ludność tych rejonów boryka się z wieloma problemami jak: bezrobocie, brak dostępu do czystej wody czy choroby, w tym AIDS. Mimo iż edukacja na szczeblu podstawowym jest od niedawna bezpłatna, nie wszystkich rodziców stać na to by wykształcić swoje dziecko. Wykształcenie jest szansą (...) »


9 marca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polacy o pomocy rozwojowej 2006

Od 2004 roku MSZ regularnie bada poziom naszego, jako obywateli, poparcia dla udzielania przez Polskę pomocy rozwojowej. Jak wypadliśmy w 2006? Zdaniem 25% Polaków Polska zdecydowanie powinna wspomagać rozwój krajów słabiej rozwiniętych. W porównaniu z 2005r., osób głęboko przekonanych o konieczności pomocy jest ponad dwa razy więcej! To bardzo nas cieszy. Najczęściej wskazywanymi powodami, dla których Polska powinna angażować się we (...) »


8 marca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Międzynarodowy Trybunał Karny

Wysoki urzędnik ICC (Międzynarodowego Trybunału Karnego) Phakiso Mochockoko opowiada Institut for War and Peace Reporting o nadziejach na postawienie przed sądem winnych okrucieństw w Ugandzie. Stephen Opio: Czym się zajmuje i jak powstał Międzynarodowy Trybunał Karny - ICC ? MOCHOCKOKO: ICC jest stałą instytucją sądowniczą utworzoną na podstawie Kodeksu Rzymskiego podpisanego w stolicy Włoch w roku 1998. Ideą ICC jest postawienie (...) »


6 marca 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Ostatni Król Szkocji - warto obejrzeć

W lutym pojawił się w polskich kinach film "Ostatni Król Szkocji". Jest to dramat ukazujący jeden z najbardziej wstrząsających epizodów najnowszej historii świata, jakim był okres dyktatorskich rządów w Ugandzie Idi Amina, zwanego rzeźnikiem. Krwawy władca wymordował w latach 70 XX wieku, według różnych szacunków od około 300 tys do 1 mln Ugandyjczyków. W Filmie w postać uważanego przez wielu za szaleńca i kanibala Amina wcielił się Forest Whitaker. (...) »


22 lutego 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Gra na bębnach

W kulturze Afrykańskiej bębny zajmują ważne miejsce. Bębny to tradycyjne mistyczne instrumenty, które w zależności od regionów Afryki maja różną rolę. Niekiedy są symbolem władzy lub jedności, towarzysza radosnym i tragicznym wydarzeniom; zawsze jednak służą komunikacji, celebracji i zabawie. Afryka jest światową kolebka rytmu i muzyki. Przeczytaj gdzie mozna sie nauczyć (...) »


22 lutego 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Biali i czarni. Postawy Polaków wobec Afryki i Afrykanów

Już w marcu 2007 ukaże się w Polsce niezwykle ciekawa książka dr. Macieja Ząbka "Biali i czarni. Postawy Polaków wobec Afryki i Afrykanów". Publikacja wydana w serii etnologicznej w wydawnictwie Dig przygotowana jest pod redakcją L. Mroza. Jednych i drugich dziwi, że "tamci" nie rozumieją najprostszych rzeczy. Polacy nie mogą się nadziwić, gdy Afrykańczyk pyta się o zdrowie taty, mamy, babci, dziadka i sąsiadki, zanim przejdzie w urzędzie do (...) »


28 stycznia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

O programie Akcja dla Globalnego Południa

Akcja dla Globalnego Południa jest programem Polskiej Zielonej Sieci. Cel programu Celem programu jest działanie na rzecz zapewnienia wszystkim społeczeństwom sprawiedliwych i równych warunków do rozwoju w duchu odpowiedzialności względem innych ludzi i środowiska. By realizować ten cel, staramy się dostarczać Polakom i Polkom sprawdzonej wiedzy i inicjować publiczną debatę na temat globalnej współzależności krajów lepiej i słabiej (...) »


16 stycznia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wizyta studyjna ekologów z Białorusi

W listopadzie 2006r. Polska Zielona Sieć gościła w ramach wizyty studyjnej ekologów z Białorusi. Podczas wizyty odbyły się spotkania z różnymi organizacjami ekologicznymi, min. Polskim Klubem Ekologicznym, Greenpeacem, Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych czy Fundacją Aeris Futuro. Była okazja do porównań, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów, a być może przyszłej współpracy. Lista uczestników (...) »


16 stycznia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Polska dla Darfuru

W sudańskim Darfurze od czterech lat trwa ludobójstwo. Giną kobiety i dzieci. Przemoc i gwałty są na porządku dziennym. Wojna przyniosła już 400.000 śmiertelnych ofiar. Ponad dwa miliony czarnych Afrykańczyków zostało wypędzonych ze swojej ziemi, ich wioski spalono, ich bydło zabito. Wegetują na granicy śmierci w obozach dla uchodźców na granicy Darfuru i Czadu, bez podstawowych środków do życia. Rząd islamskich fundamentalistów w Chartumie (...) »


11 stycznia 2007 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Szkoła Globalna

Dział Edukacji w Polskiej Akcji Humanitarnej aktualnie prowadzi projekt edukacyjny Szkoła Globalna mający na celu m.in. nauczanie o współzależnościach między krajami globalnego Południa i Północy, o wpływie jaki wywieramy swoimi codziennymi wyborami, oraz o tym jak możemy działać na rzecz zmiany. Ogólny cel projektu to stworzenie w sześciu krajach europejskich aktywnej sieci szkół globalnych zaangażowanych w redukcję ubóstwa, (...) »


19 grudnia 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Co to jest edukacja rozwojowa?

Edukacja rozwojowa rozumiana jest jako edukacja, która ma na celu podniesienie świadomości i poszerzenie wiedzy polskiego społeczeństwa na temat międzynarodowego rozwoju. Warto jednak pamiętać, iż ten rodzaj edukacji posiada kilka popularnych i uzupełniających się definicji. Tutaj przytaczamy dodatkowo dwie z nich: Zgodnie z definicją DEEEP (Development Education Exchange in Europe Project) edukacja rozwojowa to proces aktywnego uczenia się, (...) »


15 grudnia 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wystawa "Życie w Ghanie" 2006

Wystawa jest rezultatem obecności pracowników PZS w Ghanie w 2006r. PZS realizowała w Ghanie projekt aktywizujący kobiety i młodzież z obszarów wiejskich. Przy okazji powstał materiał do tej wystawy, który może przybliżyć realia pięknego wizualnie aczkolwiek trudnego życia w Ghanie. Zdjęcia: Robert Cyglicki, Aleksandra Antonowicz Przygotowanie zdjęć: Karolina (...) »


13 grudnia 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Nowa książka P.Singera

Współczesne media coraz częściej narażają odbiorcę na obrazy ubóstwa, głodu, biedy… nędzy człowieka. Obraz zaś niesie za sobą olbrzymi ładunek emocjonalny. Innymi słowy, o wiele trudniej przełknąć wtedy popcorn. Świadomość społeczna nie pozwala na obojętność wobec tego typu dramatów niezależnie od miejsca ich zaistnienia. Tymbardziej w erze globalizacji, kiedy obszarem zainteresowania nie może być ani najbliższe otoczenie, ani kraj, ani nawet kontynent. (...) »


12 grudnia 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Kazachstan

"Do granicy chińskiej było jeszcze około 100 km, zapadała noc, robiło się coraz zimniej. Wiał silny wiatr przed którym nie było można się ukryć ponieważ wokół była otwarta przestrzeń. Od kilku godzin szedłem wzdłuż drogi po której raz na jakiś czas przejeżdżał samochód ale żaden nie chciał się zatrzymać. Zacząłem obawiać się, że mogę nie doczekać ranka z powodu zimna, tym bardziej, że nie miałem odpowiednich ubrań na taką pogodę. Około godziny 23.00 (...) »


12 grudnia 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Przemiany w regionie RITA

"Przemiany w regionie" (RITA) to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Celem programu jest wsparcie demokratycznych i wolnorynkowych przemian w krajach byłego bloku wschodniego, przede wszystkim poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem. W ramach ścieżki grantowej Współpraca lokalna wspierane będą lokalne inicjatywy podejmowane przez organizacje pozarządowe oraz szkoły publiczne (...) »


12 grudnia 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglickakomentarze (1)

Odpowiedzialna turystyka

Nie znalazłam dotychczas ani jednej polskiej firmy świadczącej usługi w zakresie odpowiedzialnej turystyki, choć ofert wyjazdowych jest mnóstwo. A szkoda, bo to jeden z bardziej fascynujących sposobów na poznawanie świata. Gdzie tkwi ta różnica? Odpowiedzialna turystyka to turystyka, z której korzyści czerpią również rdzenni mieszkańcy atrakcyjnych dla turystów terenów. Mają oni również coś do powiedzenia w kwestii tego, w jaki sposób ich region (...) »


12 grudnia 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wsparcie dla Centrum Rehabilitacji - Angola

Od lipca 2006 r. Polska Misja Medyczna wspólnie z Vietnam Veterans of America Foundation (VVAF) realizuje projekt "Renowacja infrastruktury technicznej Regionalnego Centrum Rehabilitacyjnego w Luenie" w Angoli, współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach Polsko - Kanadyjskiej Współpracy Rozwojowej. Nasza akcja odpowiada na potrzeby ludzi niepełnosprawnych Wschodniego Regionu Angoli, jednego z najbardziej (...) »


4 grudnia 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Wsparcie kobiet i młodzieży - działania PZS w Ghanie 2006

Razem z FOE Ghana zaplanowaliśmy działania, które wzmocnią społeczną jak również ekonomiczną rolę kobiet i młodzieży na terenie Vakpo, region Volta, niedaleko wschodniej granicy Ghany. Pieniądze przeznaczone przez Polskę i Kanadę na pomoc rozwojową są pożytkowane we wschodniej Ghanie we współpracy z jedną z największych afrykańskich organizacji pozarządowych Friends of the Earth-Ghana (FOE Ghana). W pracy dla rozwoju regionu Volta nie może (...) »


12 września 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Bośnia

podróż, która zmieniła moje życie Wakacje ’99 zapowiadały się bardzo niewinnie. Nikt z nas nie przypuszczał, że zmienią nasze życie. Wraz z kilkoma przyjaciółmi planowaliśmy podróż do Grecji przez Węgry (Rainbow i 100% zaćmienie słońca) i kilka innych krajów. Przez przypadek znaleźliśmy się w Bośni – w Sarajewie. Nie bardzo wiedzieliśmy co nas tam spotka. Już na granicy poczuliśmy się dziwnie. Wraz z końcem Chorwacji kończyła się też droga. Po (...) »


12 września 2006 ● Ola Antonowicz-Cyglicka

Kupuj odpowiedzialnie

Twoje pieniądze kształtują świat! Brzmi to nawet pociągająco, ale tak naprawdę wiąże się z dużym ryzykiem... Decyzje podejmowane podczas robionych w pośpiechu zakupów zapadają zazwyczaj pod wpływem ceny, marki produktu, jego jakości. Zawartość koszyka w supermarkecie nie kojarzy nam się z wyborem moralnym. Tymczasem zostawiane przez nas w kasie pieniądze mogą decydować o losie ludzi, zwierząt, przyrody. Mogą wspierać lokalny rynek, (...) »


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć