Fossil of the Day Award dla Polski

Pierwszego dnia szczytu klimatycznego Polska otrzymała Skamielinę Dnia - niechlubną nagrodę przyznawaną przez międzynarodowe organizacje pozarządowe za blokowanie postępu w negocjacjach.

Nagroda przyznawana jest od 1999 roku każdego dnia trwania światowej konferencji w sprawie klimatu. Po raz pierwszy w historii otrzymał ją kraj goszczący szczyt zaledwie kilka godzin po zakończeniu ceremonii otwarcia.

W specjalnym oświadczeniu dla prasy kapituła nagrody uzasadniając swój wybór nawiązała do słów Premiera Tuska, który w przemówieniu wezwał wszystkich do solidarności w sprawie klimatu. Jego słowa nie brzmiały jednak przekonująco. Najwyraźniej Premier sam nie był przekonany.

Jak podkreślają międzynarodowe organizacje, Polska w ostatnich tygodniach podważyła ideę solidarności blokując negocjacje w sprawie unijnego pakietu energetycznego. Jego przyjęcie może mieć kluczowe znaczenie dla przyspieszenia światowych negocjacji, których zakończenie planowane jest w przyszłym roku podczas szczytu w Kopenhadze.

Więcej informacji już niedługo na stronie >>http://www.fossil-of-the-day.org 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć