Akcja Amnesty International - Maraton Pisania Listów

W dniach 8 - 9 grudnia 2007 ruszy ósma edycja akcji Amnesty International - Maraton Pisania Listów. Jest to coroczne wydarzenie o światowym zasięgu zainicjowane przez polską sekcję organizacji. Podczas Maratonu piszemy w obronie konkretnych osób, które padły ofiarom naruszeń praw człowieka.

W tym roku pod hasłem “Wypisz ją z więzienia!” pisać będziemy na rzecz kobiet: walczących o poszanowanie praw człowieka, prześladowanych za poglądy polityczne, czy doświadczających różnych innych form przemocy.

W roku ubiegłym wraz z nami pisało 40 innych krajów. Razem wysłaliśmy prawie 115 tys. listów, z czego blisko 22 tys. z Polski. Sześciu osobom spośród 21 zeszłorocznych przypadków udało się pomóc, a sytuacja dwóch innych uległa wyraźnej poprawie. Te fakty motywują nas do działania. Liczymy, że w tym roku w samej Polsce uda się napisać co najmniej 25 tys. listów.

Do udziału w tegorocznym Maratonie udało się zachęcić kilka znanych osób (m.in. Ewelinę Flintę i Annę Samusionek). Specjalnie na grudniową akcję do Warszawy przyjedzie białoruska prawniczka i znana obrończyni praw człowieka Wiera Striemkowska. Swoje wsparcie zaoferował nam także gabinet Pani Prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Stolica, obok największych polskich miast, włączy się aktywnie w Maraton. Główne wydarzenia odbędą się w trzech miejscach. Pierwszym z nich jest Klub Chłodna 25 (róg ul. Żelaznej). Miejsce to na co dzień kojarzone jest z koncertami, przedstawieniami teatralnymi, kampaniami społecznymi i innymi wydarzeniami kulturalno-społecznymi. Za kolejną siedzibę stołecznego Maratonu obraliśmy położone przy Placu Zbawiciela kino Luna. Trzecie miejsce to stadion klubu sportowego Legia.

Maraton rozpocznie się w sobotę 8 grudnia o godz. 12.00 i zakończy w niedzielę 9 grudnia również o 12.00.

Pojawi się także strona maraton.amnesty.org.pl. Będzie ona zawierać najważniejsze informacje na temat akcji (na rzecz kogo piszemy, jak promować Maraton, sukcesy poprzednich Maratonów itp.). Strona będzie uaktualniana przez całą dobę trwania Maratonu, umożliwiając śledzenie przyrostu liczby listów, napisanych w poszczególnych miastach Polski oraz komentowanie bieżących wydarzeń.

Wszystkie napisane podczas Maratonu listy zostaną wysłane do decydentów politycznych na całym świecie. Sześciu osobom spośród 21, na rzecz których pisaliśmy listy w zeszłym roku, udało się pomóc. W dwóch przypadkach dostaliśmy informację, że sytuacja uwięzionych uległa poprawie.

W Szczecinie pisać można będzie np. w herbaciarni Fanaberia.

Na podstawie: Wkrótce startuje VIII Maraton Pisania Listów Amnesty International, http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci...


 
Nasi Partnerzy Amani Kibera Instytut Globalnej Odpowiedzialności Counter Balance Polska Akcja Humanitarna Grupa Zagranica Bankwatch Network Polska Zielona Sieć